Nasi partnerzy

 • image
 • image
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image
 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • Instal-mont
 • image

Fotoreportaże

 • Spartakiada Od Przedszkolaka do Strażaka '2018 - fot.red.Joanna Dębiec
 • Ślubowanie klas I. w Tymowej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Szkoła im. św. s.Ledóchowskiej realizując całoroczny projekt patriotyczny odwiedziła Jamną - fot.red. Joanna Dębiec
 • Jadowniczanie gośćmi czchowskiego Koła Gospodyń w Leśniczówce na Trawnikach - fot. red. Joanna Dębiec
 • Uroczyste Jubileusze 65., 60. i 50-lecia małżeństw w Gminie Czchów czyli Złote, Diamentowe i Żelazne Gody! - fot. red. Joanna Dębiec
 • Archiwum

KOMUNIKAT

red. Joanna Dębiec.

W ramach treningów i ćwiczeń, dotyczących systemów alarmowania,

wykorzystując jednocześnie okazję do upamiętnienia 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,

1 sierpnia 2018 r. o godz. 17:00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy,

emitowany przez syreny alarmowe OSP (odwołanie alarmu - ciągły dźwięk syreny przez trzy minuty).

Starostwo Powiatowe w Brzesku

CIEKAWOSTKA. Najdłuższe od 100 lat całkowite zaćmienie Księżyca...

red. Joanna Dębiec.

CIEKAWOSTKA. Najdłuższe od 100 lat całkowite zaćmienie Księżyca...Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca miało miejsce 27.07.2018. Rozpoczęło się o 21.30 i trwało 1 godzinę i 43 minuty. W dodatku data pełni i zaćmienia Księżyca zbiegła się z przypadającym na lipiec apogeum, czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi. Faza całkowita trwała do godz. 23.13, ale potem czekała nas jeszcze faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia, która potrwała do 00.30. To zaćmienie było częścią jeszcze jednego zjawiska astronomicznego: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, w tym dwóch słonecznych, a pomiędzy nimi całkowitego zaćmienia księżycowego. Ale zaćmienie połączone z pełnią to nie tylko niezwykłe zjawisko na niebie, ale i wyzwanie dla naszych emocji.
A jak na to zjawisko spojrzeć od strony astrologii?

Dni Czchowa i akcja "Kup Książkę dla Biblioteki" za nami...

red. Joanna Dębiec.

Dni Czchowa i akcja Jeszcze na rynku stoi scena, na której cały weekend występowały gwiazdy i gwiazdeczki w ramach jednego z ważniejszych wydarzeń kulturalnych gminy Czchów - Dni Czchowa. Działo się sporo... w sobotę główną gwiazdą wieczoru był zespół Czarno-Czarni, natomiast w niedzielę zespół Loka. Nie można jednak nie wspomnieć o przepięknych wokalnych prezentacjach najmłodszych - laureatów XII Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Majstersztyk", a przede wszystkim koncertu zespołu "Mas" z Magdą Skorupską jako wokalistką w roli głównej. Muszę przyznać, że ta dziewczyna, mieszkanka Czchowa! - zachwyciła w tym roku swoją dojrzałą interpretacją wokalną... brawo! 

Dni Czchowa i akcja Dni Czchowa i akcja O koncertach i atrakcjach dla dzieci, zwiedzaniu, grze miejskiej, stoiskach i promocjach, jeszcze przeczytamy w "Czasie Czchowa", my natomiast przypomnimy tegoroczną akcję Biblioteki "Kup Książkę dla Biblioteki", która od lat jest organizowana w ramach Dni Czchowa, a dokładnie od 15 lat. Akcja polega na tym, ze na specjalnym stoisku Biblioteki można tego dnia zakupić książkę i przekazać ją Bibliotece (zostając opisanym sponsorem danej książki) - książka wzbogaca księgozbiór, z którego wszyscy korzystamy, a my otrzymujemy los z pewną drobną nagrodą i dodatkowo z szansą na nagrodę główną. W tym roku Biblioteka dzięki sponsorom miała możliwość wręczenia 8 głównych, wartościowych nagród, wśród których były: telewizor, tablet, odkurzacz, rower, walizka podróżna, fotel wiklinowy - huśtawka i 2 talony zakupowe na 150 zł. Akcja cieszyła się - jak co roku - ogromnym powodzeniem, a księgozbiór biblioteki wzbogacił się o kolejnych 150 nowych pozycji książkowych.

Echa i wspomnienia...Baszta Jazz Festival '2018... od strony Organizatorów

red. Joanna Dębiec.

Echa i wspomnienia...Baszta Jazz Festival '2018... od strony OrganizatorówEcha i wspomnienia...Baszta Jazz Festival '2018... od strony OrganizatorówEcha i wspomnienia...Baszta Jazz Festival '2018... od strony OrganizatorówXIX Baszta Jazz Festival w Czchowie odbywał się w tym roku 13, 14 i 15 lipca. Był inny niż wszystkie wcześniejsze. Wyjątkowa atmosfera, wiele ciepłych słów, wspomnień i deklaracji o pomocy podkreślało, jak ważny jest Baszta Jazz Festival dla wielu z nas.

Jacek, festiwal i wspomnienia …

Od kilku miesięcy dyrektor Artystyczny Festiwalu - Jacek Mazur pracował nad tegorocznym programem. Pamiętam te wszystkie nasze rozmowy telefoniczne, e-maile, informacje na facebooku. Było ich naprawdę wiele. Jacek program dopinał, pisał do artystów, dzwonił, rozmawiał z nami, przekazywał kontakty i inne ważne informacje. Tej naszej całej pracy przyglądała się, jak zawsze zaangażowana w artystyczne życie Jacka, jego żona Marta. Mieliśmy w niej ogromne wsparcie. Pamiętam rozmowę z Jackiem sprzed trzech lub dwóch tygodni, głos miał pogodny, ciepły, był pełen optymizmu i gdyby nie moja świadomość, że jest chory, rozmawialibyśmy jak dawniej, jak kilka lat temu. Pamiętam, wtedy powiedział do mnie „Elu nie martw się, przyjadę do Czchowa na festiwal i wtedy się zobaczymy...” Gdy już wydawałoby się, że wszystko będzie odpowiednio poukładane – nagła śmierć zburzyła nam naszą piękną mozaikę.

Za nami XIX Baszta Jazz Festival... czyli jazz - miłość i pasja Jacka Mazura, jazz, który nam w Czchowie zostawił

red. Joanna Dębiec.

Za nami XIX Baszta Jazz Festival... czyli jazz - miłość i pasja Jacka Mazura, jazz, który nam w Czchowie zostawiłZa nami XIX Baszta Jazz Festival... czyli jazz - miłość i pasja Jacka Mazura, jazz, który nam w Czchowie zostawiłZa nami XIX Baszta Jazz Festival w Czchowie... Jeszcze nie przebrzmiały dźwięki muzyki jazzowej i niosą się echem po Jeziorze Czchowskim, gdzie ostatniego dnia festiwalu jazz królował nie tylko na plaży, ale i na wodzie (można było posłuchać jazzu podczas rejsu łodziami i gondolą po jeziorze). Każdy dzień Festiwalu był wyjątkowy, inny, piękny, mimo kalejdoskopu pogody, każdy występujący na czchowskiej scenie zespół dedykował jeden ze swoich utworów Jackowi Mazurowi. Wpisywano swoje myśli, wspomnienia, słowa życzliwości refleksji w umieszczonej niedaleko sceny Księdze Pamiątkowej, poświęconej Jego pamięci jako inicjatora i Dyrektora Artystycznego Baszta Jazz Festivalu, Czchowianina, jazzmana, przyjaciela...To był pamiętny Baszta Jazz Festival. Mimo okoliczności koncerty były wspaniałe, fani jazzu - zachwyceni. Na łamach najbliższego Czasu Czchowa szczegółowy artykuł z tego dużego muzycznego wydarzenia.

Organizatorzy zapraszają na XX. Jubileuszowy za rok.

Ci, którzy chcieliby uczestniczyć osobiście w ostatnim pożegnaniu Jacka Mazura - pogrzeb odbędzie się na cmentarzu w Borku Fałęckim w Krakowie 16 lipca br. o godz. 14.00.

Co się dzieje w Czchowie... dziś drugi dzień Baszta Jazz Festivalu!

red. Joanna Dębiec.

Co się dzieje w Czchowie... dziś drugi dzień Baszta Jazz Festivalu!Za nami pierwszy dzień XIX Baszta Jazz Festivalu w Czchowie... Było magicznie, pamiętaliśmy o Jacku ale i On pewnie gdzieś tam, w dedykowanych dla Niego utworach, zadumie, ale i radości fanów, Ich zachwycie jazzem nad Dunajcem - z nami był. W Oranżerii Hotelu Łaziska w Czchowie Zaporze wystąpili: FIVE O'CLOCK ORCHESTRA z Częstochowy, WARSAW DIXIELANDERS oraz STANLEY BRECKENRIDGE TRIO, a na koniec wszyscy muzycy włączyli się we wspólne jam session... Dziś mimo kapryśnej pogody zapraszamy na wspaniały, pełen gwiazd jazzu - wieczór drugiego dnia Festiwalu - tym razem na czchowski rynek!

Warto również obejrzeć zajawki wspomnieniowe o i z Jackiem Mazurem... z różnych edycji Baszta Jazz Festivalu w Czchowie... https://photos.google.com/share/AF1QipMBcMgORegSkxi10OkDPqeLox4hckUj3hpJWdL6hhG9VKUFntAyvPFeOAzHay_4jQ?key=OVdEejFXdGl0MHptandFRnFNVDFWZ29laUk2TlpR

Co usłyszymy i zobaczymy podczas XIX Baszta Jazz Festivalu w Czchowie? Zapraszamy...

red. Joanna Dębiec.

XIX Baszta Jazz Festival w Czchowie – już w najbliższy weekend!!! 13, 14 i 15 lipca 2018 roku serdecznie zapraszamy do Czchowa na trzy wspaniałe dni z muzyką jazzową! Zapewniamy niesamowitą atmosferę oraz relaks w rytmach starego, dobrego jazzu. Podczas  Baszta Jazz Festivalu można spotkać wiele fantastycznych osób, począwszy od znanych i lubianych muzyków, a skończywszy na wybornej publiczności. Czekają tu na Was wspaniałe koncerty i ciekawe wydarzenia artystyczne. Zapraszamy!

W piątek – 13 lipca w Oranżerii Hotelu Łaziska będziemy świadkami niesamowitych trzech projektów. Startujemy o 20:30!

Wystąpią:

- Five O’Clock Orchestra z Częstochowy. Zespół wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach krajowych oraz międzynarodowych, ale przede wszystkim zespół, który potrafi rozkochać w jazzie tradycyjnym publiczność.

- Warsaw Dixielanders z Warszawy. Podczas ich koncertu usłyszymy znane standardy jazzowe oraz przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed i po-wojennego.

- Stanley Breckenridge TRIO. Niesamowity pianista i wokalista jazzowy, od lat współpracujący z czchowskim festiwalem, w tym roku wystąpi w innej odsłonie - w towarzystwie uznanych muzyków jazzowych jako „Stanley Breckenridge TRIO”.

Po koncertach zapraszamy na kolejne „doznania muzyczne”, jakie niesie ze sobą luźna forma jam session.

Sobota festiwalowa niesie ze sobą wiele wspaniałych wydarzeń...

Nieszpory patriotyczne w 100-lecie Niepodległości w Domosławicach

red. Joanna Dębiec.

Nieszpory patriotyczne w 100-lecie Niepodległości w DomosławicachW ostatnią niedzielę 1 lipca w Domosławicach miało miejsce piękne patriotyczno-religine wydarzenie, nieszpory z udziałem gościa specjalnego - bpa Stanisława Salaterskiego, połączone z częścią artystyczną, przygotowaną z okazji obchodów 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Modlitwa za Ojczyznę została połączona z patriotyzmem.

Ks. biskup w homilii podkreślił, że Polska wróciła na mapę świata nie tylko dzięki staraniom dyplomatów i walkom żołnierzy. Ojcami polskiej niepodległości byli nie tylko Piłsudski, Dmowski czy Paderewski, ale do odzyskania wolności w 1918 roku przyczynili się polscy święci, którzy ratowali ludzkiego ducha i wiarę - mówił biskup - jak choćby św. Urszula Ledóchowska, bł. Honorat Koźmiński i św. Brat Albert. Polska nie wróciłaby na mapę świata, gdyby nie jej mieszkańcy.

Akcja "Odjazdowy Bibliotekarz" '2018

red. Joanna Dębiec.

Akcja 4 lipca br. Bibliotekarki w gminie Czchów kontynuowały coroczną ogólnopolską akcję rowerową "Odjazdowy Bibliotekarz", polegającą na połączeniu promocji czytelnictwa z propagowaniem zdrowego trybu życia poprzez ruch, sport i rekreację. W tym roku ze względu na obchody 100-lecia niepodległości Polski wędrówki rowerowe zostały połączone ze zwiedzaniem cmentarzy wojennych w Domosławicach, Tymowej i Czchowie. Tak więc jedna grupa, 10-osobowa, czytelników i czytelniczek z panią bibliotekarką z Jurkowa udała się w kierunku cmentarza w Domosławicach zwiedzając mijane okolice, a druga - 8-osobowa czytelników, w tym 5. dzieci (brawo!) wraz z panią bibliotekarką z Tymowej - na początek wyprawy odwiedziła cmentarz wojenny w Tymowej...

Wakacje, a jeszcze...

red. Joanna Dębiec.

Już mamy wakacje, jednak jeszcze ubiegły tydzień był pełen emocji, związanych z końcem roku szkolnego. Przypomnimy je w fotoreportażu z Publicznego Gimnazjum w Czchowie, które od kilku lat funkcjonowało na II piętrze budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. W związku z likwidacją gimnazjów ostatnie klasy znów przechodzą do szkoły podstawowej 8-klasowej, w Czchowie więc znów będą się uczyć przy ul. Szkolnej. Podsumowania jednak pokazały, że Gimnazjum w Czchowie było wyjątkowo twórczym miejscem, które pozwoliło młodzieży rozwijać się i nabywając wiedzę uczestniczyć w wielu nowatorskich przedsięwzięciach, projektach, poznawać ciekawych ludzi, a nauczycielom realizować się zawodowo. Rok szkolny zakończyły podziękowania, również pod adresem władz samorządowych, których wsparcie pozwoliło realizować ambitne działania szkoły; nauczycieli, rodziców i przede wszystkim młodzieży...