Nasi partnerzy

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Instal-mont
 • Autokompleks
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image

Fotoreportaże

 • Piknik czytelniczy uczniów klas IV.z Czchowa z okazji wrześniowego Dnia Książki - fot.red. Joanna Dębiec
 • Młodzież ZSP w Czchowie w ramach projektu Ze sztuką za pan brat, realizowanego przez Stowarzyszenie Iskierka Nadziei, pomalują ściany u chorych w ZOL-u - fot.red.Joanna Dębiec
 • Aranżacja wzgórza zamkowego i Grodziska w Czchowie - od 5. do 15. września 2018 - fot.red. Joanna Dębiec
 • Akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie - Narodowe Czytanie
 • Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze '2018 w Tymowej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Archiwum

Czchowskie wypieki nagrodzone na imprezie etno-folklorystycznej w Iwkowej

red. Joanna Dębiec.

Czchowskie wypieki nagrodzone na imprezie etno-folklorystycznej w IwkowejNiedzielne popołudnie na Iwkowskiej Bacówce można spędzić wyjątkowo, o co postarało się Stowarzyszenie "Na Śliwkowym Szlaku" przygotowując dla gości imprezy etno-folklorystycznej moc smakowych atrakcji. 18 września miał tu miejsce niepowtarzalny piknik śliwkowy - było wspólne smażenie powideł w kotle na ogniu, pokaz wypieku chleba oraz podpłomyków ze śliwami, smakowanie naturalnych wiejskich wyrobów - chleba z tradycyjnym robionym masłem, frykasów śliwkowych, mmmmmm...

Święto Fasoli u sąsiadów

red. Joanna Dębiec.

Święto Fasoli u sąsiadówJuż jutro zaczyna się w sąsiednim Zakliczynie 12. edycja słynnego Święta Fasoli.
Dla tych, którzy zechcieliby wziąć udział w zakliczyńskim święcie, skosztować potraw ze słynnej fasoli i poznać Ewę Wachowicz, twarz tegorocznego święta, podajemy program wydarzenia.
Na początek w ratuszu odbędzie się konferencja dla producentów żywności, przedsiębiorców i agroturystów. Wieczorem na Rynku...

Uwaga - leki na przeziębienie mogą być niebezpieczne!

red. Joanna Dębiec.

Uwaga - leki na przeziębienie mogą być niebezpieczne!Popularne leki na przeziębienie są podstawą narkotycznej mieszanki, która wywołuje trwałe zmiany w mózgu. Młodzi z objawami przypominającymi chorobę Parkinsona coraz częściej są pacjentami szpitali. Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostęp do leków z pseudoefedryną, które sprzedają się w milionach tabletek.
Cirrus, acatar, ibuprom zatoki, sudafed i dziesiątki innych leków zawierających pseudoefedrynę, dostępne są bez recepty. W internecie można znaleźć, co należy do nich dodać, by uzyskać efedron - silnie pobudzającą substancję narkotyczną. - Ten artykuł warto dziś przeczytać w Gazecie Wyborczej.

Bieżące refleksje

red. Joanna Dębiec.

To dziś właściwie zaczęła się szkoła, weekend pozwolił ten moment nieco złagodzić i przedłużyć. Ale dziś już nauka trwała na całego. Od następnego roku już 6-latki pójdą do szkoły i od następnego roku wchodzą podręczniki w formie e-booka, póki co, w tych kwestiach wszystko po staremu, czyli pustki w portfelach. Rada Miejska w Czchowie też miała pracowity dzień przed jutrzejszą sesją (www.czchow.pl).

Na pogodę zaś narzekać nie możemy, bo nadal mamy lato (chociaż zapowiadają ochłodzenie), więc na Matki Boskiej Siewnej już wszyscy rolnicy z zebraniem plonów i pracami rolnymi się uporają.

Przypominamy o trwającym konkursie na najciekawsze zdjęcia z wakacji (prosimy przesyłać lub dostarczać je do redakcji do końca września br.).

9 października br. odbędą się wybory parlamentarne, zaczął się gorący czas przedwyborczy w mediach.

Kolejny Czas Czchowa - łączony tym razem - ukaże się w połowie października br. I to by było na tyle.

Wyczytane w prasie

red. Joanna Dębiec.

"Spotkanie kilku kultur - tak w skrócie nazwać można przegląd kapel, jaki odbył się na scenie przy uroczym czchowskim ryneczku. Przed publicznością prezentowali się artyści wykonujący muzykę ludową, klasyczną oraz popularną." - czytamy w dodatku tarnowskim dzisiejszego "Dziennika Polskiego". Jakże ta informacja, choć barwna i zapewne promocyjna, zaskoczyła nie tylko mnie, ale pewnie i wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie owszem, byli na Przeglądzie Kapel Śliwkowego Szlaku w Czchowie, ale nieco dalej od sceny przy uroczym ryneczku. Tym razem impreza miała miejsce nad Jeziorem Czchowskim przy Barze Pod Sosną Hotelu Łaziska w Czchowie Zaporze. Warto sprawdzać chociaż to, gdzie i kiedy odbywają się imprezy, o których się pisze, jeśli się samemu w nich nie uczestniczy, bo szkoda miejsca na bzdury, które później czytają te setki opisywanych widzów. Stąd m.in. bierze się opinia o nierzetelności tzw. prasy ponadlokalnej.

Nowy Czas Czchowa - od "dzisiejszych" wydarzeń do niegdysiejszego królewskiego jadła

red. Joanna Dębiec.

Nowy Czas Czchowa - od Sierpniowy Czas Czchowa już od wczoraj w kioskach. Oprócz relacji i fotoreportaży z wydarzeń kulturalnych - inscenizacji wojennych i dożynek, jest kilka artykułów, które szczególnie chciałabym polecić. Otóż publikujemy świetny historyczny materiał o bohaterze okresu powstań - Erazmie Skarżyńskim herbu Bończa; felietony komentujące rzeczywistość oraz artykuł publicystyczny dotyczący zasad żywieniowych w perspektywie historycznej i naukowej. Na prośbę Czytelników umieszczamy ten ostatni w całości poniżej.

Z SZACUNKIEM DLA PRZESZŁOŚCI

Od jakiegoś czasu piszemy o żywieniu optymalnym opracowanym i opisanym już ponad 20 lat temu przez Polaka, dra Jana Kwaśniewskiego. Nie bez powodu.

Jutro rozpoczęcie roku szkolnego

red. Joanna Dębiec.

Jutro rozpoczęcie roku szkolnegoKoniec wakacji - ostatnie dni były wyjątkowo słoneczne, można było wypocząć i nabrać sił do dalszej twórczej w przypadku uczniów - pracy. Życzymy powodzenia, a dla bardzo niezadowolonych z początku szkoły, mamy pocieszający demotywator. Kiedyś, po latach, właśnie czas szkolny, nie wakacje - będzie wspominało się z sentymentem. Wykorzystajcie ten czas młodzi Czytelnicy najlepiej jak potraficie, od niego zależy Wasza przyszłość. Rodzicom zaś życzę skrupulatnego liczenia i wytrwałości - za wrześniowe wyprawki szkolne i wszelkie pochodne nowego roku szkolnego będzie trzeba słono zapłacić.

Propozycja na niedzielne popołudnie w Czchowie

red. Joanna Dębiec.

Propozycja na niedzielne popołudnie w CzchowieKończy się ostatni tydzień wakacji, kończą się ostatnie upały, ostatni też moment na zwiedzenie zamku w Wytrzyszczce, a jak widać na ostatnim fotoreportażu-spacerze po zamku - warto go zobaczyć; ale nie kończą się nasze propozycje kulturalne na weekend w Czchowie. Otóż niedzielne popołudnie można spędzić w Barze "POD SOSNĄ" (niżej Hotelu Łaziska) w Czchowie Zaporze. Tym razem będzie kolorowo, z przytupem, na ludowo!Już od godz. 15.00 rozpoczyna się Przegląd Kapel Ludowych Śliwkowego Szlaku,

Gminne Dożynkowe Święto tym razem w Domosławicach

red. Joanna Dębiec.

Gminne Dożynkowe Święto tym razem w DomosławicachW najbliższą niedzielę warto wybrać się na całe popołudnie do Domosławic. Na boisku przy szkole odbędą się tradycyjne obrzędy dożynkowe, będzie wspaniały korowód z końmi, orkiestrą, wieńcami dożynkowymi, będą zaprezentowane tradycyjne obrzędy - obśpiewanie wieńców, podziękowanie rolników za tegoroczne plony, ofiarowanie Gospodarzowi dorodnego bochna chleba, taniec, humor i śpiew...

Widowisko historyczne jakiego nie było

red. Joanna Dębiec.

Widowisko historyczne jakiego nie było14 sierpnia br. w Czchowie odbyła się zapowiadana przez nas inscenizacja walk obronnych z frontu 1939 roku z udziałem żołnierzy polskich i niemieckich, przygotowana i zaprezentowana przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Historii i Eksploracji.

Ci, którzy w niedzielę 14 sierpnia postanowili obejrzeć historyczną inscenizację walk, prowadzonych w czasie wojny w 1939 roku, na pewno nie żałowali. Było ciekawie, poznawczo i głośno. Ale zacznijmy od początku. Grupa rekonstrukcyjna przyjechała do Czchowa już w sobotę.

Wspomnienie o Kamilku Motaku - nie udało się

red. Joanna Dębiec.

Wspomnienie o Kamilku Motaku - nie udało sięŻal, gdy odchodzi ktoś z naszych bliskich, gdy umiera ktos z rodziny, czy znajomy, ktoś kto przeżył -dziesiąt lat. Zawsze nam trudno pogodzić się ze śmiercią, ale gdy umiera jeszcze dziecko...? Brak nam słów, nie starcza łez, tak bardzo współczujemy najbliższym, czujemy pustkę... nie do wytłumaczenia. Kamil Motak, zaledwie 13-letni chłopiec, walczył od kilku długich miesięcy z białaczką. Nie przeżył, dziś, 11. sierpnia w Iwkowej odbył się Jego pogrzeb.

Echa I Strażackiego Turnieju Piłki Nożnej – Jurków 2011

red. Joanna Dębiec.

Echa I Strażackiego Turnieju Piłki Nożnej – Jurków 2011W niedzielę 7 sierpnia, w Jurkowie, obok Zajazdu Zagłoba, odbył się pierwszy w historii (przynajmniej tej powojennej) turniej piłkarski, podczas którego rywalizowały ze sobą drużyny wystawione przez poszczególne jednostki OSP Gminy Czchów. Pomysłodawcą piłkarskich zawodów i fundatorem okazałego pucharu był gminny Komendant OSP – druh Piotr Musiał, a impreza zorganizowana była przez Gminny Oddział ZOSP RP w Czchowie. W Turnieju udział brało łącznie osiem drużyn (patrz fotoreportaż)

WIDOWISKO - Inscenizacja walk obronnych z WRZEŚNIA 1939 r. - 14 sierpnia w Czchowie!

red. Joanna Dębiec.

WIDOWISKO - Inscenizacja walk obronnych z WRZEŚNIA 1939 r. - 14 sierpnia w Czchowie!"Zadaniem 24 Dywizji Piechoty było obsadzenie linii Dunajca. Główną pozycję obronną zajęły: 39 Pułk Piechoty (na zachód od Tarnowa) i 38 Pułk Piechoty (na północny wschód od Zakliczyna). W godzinach wieczornych 5 września, w wyniku postępów niemieckich (czołowe oddziały niemieckiej 4 Dywizji Lekkiej opanowały przeprawy przed Dunajec w rejonie Czchowa i Zakliczyna, przez co zostało odsłonięte południowe skrzydło 24 Dywizji Piechoty), Pułk otrzymał zadanie obsadzenia linii Wróblowice-Gromnik. Ppłk Kotarba skierował tam I i II batalion. W rejonie lasów Lichwin pozostał w odwodzie batalion III."

W nawiązaniu do tych wydarzeń już w następną niedzielę 14. sierpnia br. w Czchowie, obok hali sportowej, odbędzie się inscenizacja walk, w której weźmie udział kilkudziesięciu rekonstruktorów historycznych.

Wakacje - warto uwiecznić wspomnienia

red. Joanna Dębiec.

Wakacje - warto uwiecznić wspomnieniaWakacje - warto uwiecznić wspomnieniaWakacje - warto uwiecznić wspomnienia

Wakacje na całego, a dokładnie minął już ich półmetek. Oprócz rad zachowania bezpieczeństwa, różnych ofert i propozycji promocyjno-kulturalnych na lato oraz informacji o bieżących wydarzeniach w regionie, mam dla Czytelników propozycję wakacyjną. Mianowicie, chciałabym na stronie Czasu Czchowa oraz później na łamach gazety "pokazać" Wasze wakacje. Proponuję przysyłanie na adres redakcji wspomnień oraz zdjęć z wakacyjnych wojaży,

Zapamiętamy te Dni Czchowa!

red. Joanna Dębiec.

Zapamiętamy te Dni Czchowa!Echa Dni Czchowa, Dni Grodzkich, Grodzkiego Pikniku Ludowego, czy jak tam kto chce nazwać to czchowskie wydarzenie, jeszcze nie zamilkły. Nadal Czchowianie komentują kabaret z Kopydłowa, Komendanta, stringi, karate posterunkowego, leśne zbieranie grzybów Miśki, czy inne elementy, które słynni kabareciarze z Kopydłowa wpletli w swój blisko dwugodzinny występ niedzielny na deskach czchowskiej sceny. Można było boki zrywać i nikt nie żałował tego wieczora, że był w Czchowie, mało - ostatnia piosenka obudziła ogólny patriotyzm i wielu z nas, szczególnie tych, którzy muszą emigrować z Czchowa, z Polski, za chlebem, po prostu poczuło się w domu. Tęsknota za tą naszą polskością, może nie do końca idealną i nie do końca normalną, czy dostatnią - rzeczywistością spowodowała, że łzy kręciły się w oku. Ale to tylko mały - piękny, szczególnie atrakcyjny i niepowtarzalny, ale mały - fragment czchowskiej dwudniowej imprezy.