Nasi partnerzy

 • image
 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • Instal-mont
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Andrzejki z folklorem czyli Grupa śpiewacza KG Czchów i Klub Seniora Nasza Chata - w czchowskiej Leśniczówce - fot.red. Joanna Dębiec
 • Parada Bajkowa na Andrzejkowy czas - ciekawa i kolorowa inicjatywa szkoły specjalnej w Złotej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Roczek przedszkolnego Caritas w Jurkowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Twórcze i inspirujące obchody 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych Polka Niepodległa 2018 - Brzeskie Centrum Biblioteczno-Kulturalne 24 listopada br. - fot.red. Joanna Dębiec
 • Święto Pluszowego Misia - spotkanie najmłodszych i przyszłych Czytelników w czchowskiej Bibliotece - fot.red. J.Dębiec
 • Archiwum

Dzień Języka Ojczystego

red. Joanna Dębiec.

Dzień Języka Ojczystego21 lutego jest obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest on świętowany dzięki UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) od 1999 r. W tym dniu nie można nie wspomnieć Mikołaja Reja z Nagłowic. To on pierwszy świadomie pisał w języku polskim, a jego słowa „A niechaj narodowie wżdy postronni znają iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” - winien znać każdy Polak.

WAŻNE OGŁOSZENIE - DODATKOWY GINEKOLOG W CZCHOWIE

red. Joanna Dębiec.

WAŻNE OGŁOSZENIE - DODATKOWY GINEKOLOG W CZCHOWIEGminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Czchowie
informuje, że rozszerza działalność poradni ginekologicznej w Czchowie.
Oprócz dotychczasowych przyjęć tj. środa w godz. 7.30 do 12.30, będzie dodatkowo przyjmował pacjentki:
lekarz ginekolog Włodzimierz Wisłocki
w Poradni Położniczo-Ginekologicznej
w Ośrodku Zdrowia w Czchowie
we czwartki w godz. od 14.00 do 18.00
.
Rejestracji można dokonywać osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 14/ 6843090 w dniu przyjęć. Panie zachęcamy do korzystania z naszej oferty.

Ze względu na zbyt późno dostarczony materiał, nie udało się ogłoszenia umieścić w najnowszym wydaniu Czasu Czchowa. Prosimy o przekazywanie informacji dalej.

O 14. lutego słów kilka

red. Joanna Dębiec.

O 14. lutego słów kilkaWalentynki kojarzą nam się zazwyczaj z wręczaniem prezentów, wychodzeniem na kolację, czy do kina. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Walentynki to również obrzędy i pewne tradycje. Jakie?
14 lutego to Dzień Zakochanych. Dlatego wróżby zazwyczaj miały przepowiedzieć, czy osoba wróżąca stanie niedługo na ślubnym kobiercu, lub czy chociażby spotka wybranka swojego serca. Tego też dnia kobiety powinny unieść głowy do góry i wypatrywać ptaków...

Jak w kalejdoskopie - otwarcie trzeciej sali, uwaga mrozy, pierwszy nr styczeń/luty 2012

red. Joanna Dębiec.

Jak w kalejdoskopie - otwarcie trzeciej sali, uwaga mrozy, pierwszy nr styczeń/luty 2012Koniec ubiegłego tygodnia zakończył uroczystości związane z oddaniem do użytku nowo wybudowanych obiektów sportowych na terenie gminy Czchów. Jak wspominaliśmy, 26. stycznia została poświęcona i oddana do użytku trzecia sala gimnastyczna w gminie, tym razem przy Zespole Szkół w Domosławicach. Po pięknej i bardzo wymownej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Domosławickiej nastąpiło otwarcie i poświęcenie sali gimnastycznej w Zespole Szkół. Nie zdradzamy jednak szczegółów, o których będzie można przeczytać w nowym numerze Czasu Czchowa (15 lutego w kioskach). Zapraszam natomiast do oglądania na bieżąco fotoreportaży.

Sala gimnastyczna w Tymowej - kolejna nowa sala w gminie otwarta 21. stycznia

red. Joanna Dębiec.

Sala gimnastyczna w Tymowej - kolejna nowa sala w gminie otwarta 21. stycznia21. stycznia 2012 r. została uroczyście oddana do użytku i poświęcona sala gimnastyczna w Tymowej. (Patrz fotoreportaż w okienku) To było najważniejsze wydarzenie dla społeczności Tymowej od wielu lat. Szkoła, licząca ponad 200. uczniów, jedna z największych w gminie Czchów, borykała się z problemem aż do teraz. Jednak, co ciekawe, miejscowa społeczność od lat kładzie ogromny nacisk na krzewienie sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży. Świadczy o tym niedawno powstały tu Klub Sportowy "Tymon" Tymowa, zaangażowanie w jego działalność mieszkańców oraz udział zarówno młodzieży, jak i rodziców, w rywalizacjach sportowych w ramach organizowanych kilka razy do roku, imprez plenerowych. Dlatego tak bardzo potrzebna jest tu sala gimnastyczna z prawdziwego zdarzenia.

Świąteczne akcenty - akcje i koncerty

red. Joanna Dębiec.

 Kliknij na obrazek aby obejrzeć cały reportaż.Styczeń jest miesiącem jeszcze świątecznych, bożonarodzeniowych i noworocznych przeżyć. Ośrodek Kultury organizuje koncerty i konkursy kolęd, młodzież prezentuje przedstawienia jasełkowe... Jedyna okazja przypomnieć o pięknej inicjatywie, która jest udziałem młodzieży naszej gminy, związanej z przekazywaniem Betlejemskiego Światła Pokoju... W galerii zdjęć prezentujemy fotoreportaż z Noworocznego Koncertu Kolęd i Pastoralek, który odbył się w kinie MOKSiR 15. stycznia br., 22 stycznia w kinie o godz. 14.00 będzie można obejrzeć Jasełka Betlejemskie, natomiast od 14.45 MOKSiR zaprasza na Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, w którym wystąpią dzieci do lat dziewięciu. Przyp. red.

Od 21. grudnia 2011 r. po raz kolejny grupa zuchów i harcerzy z PSP i PG Czchów wędrowała z Betlejemskim Światłem Pokoju.

W styczniu otwarcie trzech sal gimnastycznych w gminie Czchów

red. Joanna Dębiec.

W styczniu otwarcie trzech sal gimnastycznych w gminie CzchówW styczniu otwarcie trzech sal gimnastycznych w gminie Czchów

5 stycznia br. odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Złotej. Uroczystość rozpoczęła Msza św., po czym goście udali się przed budynek szkoły na oficjalne przecięcie wstęgi i odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Dziekan Stanisław Kądziołka dokonał natomiast uroczystego poświęcenia obiektu...  To wielki dzień i ważne wydarzenie dla społeczności Zespołu Szkół oraz mieszkańców Złotej. (Patrz fotoreportaż wyżej - przyp.red.) Budowa nowoczesnej hali sportowej kosztowała ponad 1.5 mln złotych (koszty za lata 2002-2011), w tym koszty kwalifikowane (inaczej koszty, które podlegają refundacji z funduszy unijnych) to 1 163 437,73 zł. Kwota dofinansowania ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosła ponad 814 tysięcy złotych.

Zima dopiero w lutym?

red. Joanna Dębiec.

Zima dopiero w lutym?Takiej jesieni jak w 2011 roku nie pamiętają najstarsi górale. No bo kto to widział, żeby w Boże Narodzenie słupek rtęci skoczył do dziewięciu stopni na plusie? Mamy nowy rok 2012, ale przełom roku nie tylko rodził wiele obaw o przyszłość w czasie zapowiadanego i przepowiadanego na wszelkie sposoby kryzysu, ale i ze względu na niespotykaną dotąd aurę. Oczekiwany śnieg jak nie spadł dotąd (poza delikatnym poprószeniem przy lekkim przymrozku), tak nie zanosi się, żeby spadł, jeszcze co najmniej do połowy stycznia. Zobaczmy, jak to wyglądało faktycznie.

Klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie podkreśla: najgorsze, że ta zima jest bardzo sucha. Gdyby nie to, że okres wegetacyjny już się skończył, mielibyśmy potężną klęskę żywiołową.

Kończy się rok

red. Joanna Dębiec.

Kończy się rokDruga połowa grudnia zwykle jest dla nas czasem "szybkim" i "zajętym". Biegamy, załatwiamy, płacimy, podsumowujemy, kończymy... Tylko nieraz, w chwilach ciszy, może oczekiwania, skłaniamy się ku refleksji, że to już koniec kolejnego roku. Czas tak szybko płynie w wirze codziennych spraw... Jedyna nadzieja, że zwolni podczas świąt. Oby, by był czas na ich przeżywanie, odpoczynek i tzw. "podładowanie akumulatorów". Mamy na ten czas dla Państwa nowy numer - świąteczny - "Czasu Czchowa". (Już jutro w kioskach wraz z kalendarzem!) Na okładce niespodzianka, Czchów w zimowej szacie - by przynajmniej tak można było poczuć magię zimowej aury, skoro natura w tym roku nam jej poskąpiła.

Co oglądamy na fotoreportażach

red. Joanna Dębiec.

Co oglądamy na fotoreportażachCo oglądamy na fotoreportażachNa fotoreportażach można obejrzeć cały kalejdoskop wydarzeń listopadowych. Jako ostatnie umieściliśmy Andrzejki, zorganizowane dla dzieci niepełnosprawnych z terenu gmin Czchów i Zakliczyn przez niedawno powstałe Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Ziemi Czchowskiej "Entuzjaści uśmiechu". Wspaniała inicjatywa, co potwierdzają uśmiechnięte twarze dzieci bawiących się i uczestniczących w specjalnie przygotowanych andrzejkowych wróżbach. Kolejne wydarzenie, które pokazaliśmy w formie fotoreportażu to Dzień Pluszowego Misia.

Jesienne klimaty

red. Joanna Dębiec.

Jesienne klimatyListopad rozpoczął się piękną polską złotą jesienią, dlatego i fotoreportaż z cmentarzy czchowskich zrobiliśmy dla Czytelników pełen słońca i jesiennych barw. Początek listopada to też ważne wydarzenia i uroczystości: Złote Gody, podsumowania konkursów, myśliwski Hubertus...Warto w kilku słowach wspomnieć o każdym z nich.

Czas zadumy i refleksji

red. Joanna Dębiec.

Czas zadumy i refleksjiWielu z nas już od ostatniego październikowego weekendu rozpoczęło odwiedzanie grobów najbliższych. Rozpoczął się czas zadumy i refleksji nad życiem i przemijaniem...

Pamiętajmy również o zachowaniu bezpieczeństwa na drogach, ruch jest wzmożony, a dodatkowo wyjeżdża w te dni wielu "niedzielnych" kierowców.

Nowy łączony numer Czasu Czchowa już w kioskach

red. Joanna Dębiec.

Nowy łączony numer Czasu Czchowa już w kioskachJuż od wczoraj w kioskach można kupić kolejny numer Czasu Czchowa. Przygotowaliśmy w nim dla Czytelników wiele ciekawych tematów w formie reportaży, wywiadów, czy felietonów. Jest opisany temat stołówek szkolnych, wywiad z Prezesem GS-u dotyczący sytuacji Spółdzielni, jest fotoreportaż pokazujący sale gimnastyczne tuż przed otwarciem, są ciekawostki historyczne i nowości, felietony-interwencje drogowe i wiele innych. Numer zawiera kolorową wkładkę z fotoreportażami z lokalnych wydarzeń: kulturalnych, szkolnych, strażackich i sportowych. Życzymy ciekawej lektury.

Weekendowe świętowanie

red. Joanna Dębiec.

Weekendowe świętowanie15 października nauczyciele mieli swoje święto, Weekendowe świętowanie

16 października natomiast

obchodzimy święto kościelne oraz polskie święto państwowe, związane z 33. rocznicą wyboru, dziś błogosławionego Jana Pawła II, na Papieża.

O każdym z nich słów kilka...

Tak głosowaliśmy - wyniki

red. Joanna Dębiec.

Tak głosowaliśmy - wyniki9 października 2011 r. w wyborach parlamentarnych wybraliśmy przedstawicieli do organów władzy ustawodawczej, jakimi są Sejm i Senat. W Gminie Czchów w  8 lokalach obwodowych komisji wyborczych do urn poszło 3 444 osób, co daje frekwencję 47,3 %.
W wyborach do Sejmu RP zdecydowanym zwycięzcą okazało się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 1605 głosów. Kolejne rezultaty uzyskały: Platforma Obywatelska – 740 głosów, Polskie  Stronnictwo Ludowe – 316 głosów, Sojusz Lewicy Demokratycznej – 169 głosów, Ruch Palikota – 151 głosów.