Nasi partnerzy

 • image
 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image

Fotoreportaże

 • Andrzejki z folklorem czyli Grupa śpiewacza KG Czchów i Klub Seniora Nasza Chata - w czchowskiej Leśniczówce - fot.red. Joanna Dębiec
 • Parada Bajkowa na Andrzejkowy czas - ciekawa i kolorowa inicjatywa szkoły specjalnej w Złotej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Roczek przedszkolnego Caritas w Jurkowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Twórcze i inspirujące obchody 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych Polka Niepodległa 2018 - Brzeskie Centrum Biblioteczno-Kulturalne 24 listopada br. - fot.red. Joanna Dębiec
 • Święto Pluszowego Misia - spotkanie najmłodszych i przyszłych Czytelników w czchowskiej Bibliotece - fot.red. J.Dębiec
 • Archiwum

Jak, gdzie i kiedy głosować? Wyjaśnia PKW

red. Joanna Dębiec.

Jak, gdzie i kiedy głosować? Wyjaśnia PKWW niedzielę 9 października 2011 r. odbędą się w całej Polsce wybory parlamentarne. Podczas wyborów lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. (Na terenie gminy Czchów wyznaczono jak zwykle 8 obwodów głosowania - głównie na terenie szkół, w Piaskach Drużkowie w budynku komunalnym. Wyborca otrzyma dwie karty do głosowania - kartę białą zbroszurowaną, na której ma oddać głos na posła, oraz kartę żółtą, na której będzie głosował na kandydata na senatora w danym okręgu wyborczym. Oddajemy tylko jeden głos, ma to być krzyżyk - jeden przy nazwisku kandydata do Sejmu i jeden przy nazwisku kandydata do Senatu.

Jeżeli głosując na kandydata do Senatu wybierzemy dwie osoby, to głos będzie nieważny.
W przypadku kandydata do Sejmu, jeżeli postawimy dwa znaki na dwie osoby na tej samej liście, głos będzie ważny, ale będzie zaliczony osobie, która jest wyżej na liście kandydatów. Jeżeli wyborca się pomyli, nie ma możliwości wydania drugiej karty.

 

Czas ślubowań "pierwszaków"

red. Joanna Dębiec.

Czas ślubowań Czas ślubowań Czas ślubowań Zostać prawowitym uczniem szkoły podstawowej to nie jest, szczególnie dla pierwszoklasisty, rzecz banalna. Trzeba się trochę natrudzić, nauczyć wierszyka, piosenki, ćwiczyć wielokrotnie z całą klasą występ przygotowywany na ślubowanie, poradzić sobie z tremą... Tak, dla pierwszoklasisty ślubowanie na Ucznia Szkoły jest ważnym wydarzeniem. Dlatego gratulujemy "pierwszakom" ze Złotej, pierwszym w gminie mianowanym na Uczniów Szkoły. Następny będzie Czchów i kolejne miejscowości, bo "pierwszaki" w każdej ze szkół muszą czuć się ważne i bardzo "cenne" - teraz już nie tylko dla swoich rodziców, ale i nauczycieli, wychowawców, dyrektora, no i rówieśników. Na zdjęciach - uroczyście - "pierwszaki" ze Złotej.Czas ślubowań Czas ślubowań Czas ślubowań

Przełom września i października w gminie Czchów

red. Joanna Dębiec.

Koniec września obfitował w różnego rodzaju wydarzenia, m.in. Międzynarodowy Turniej Siatkówki, ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych, czy Święto Pieczonego Ziemniaka. Każde zdjęcie po kliknięciu przekieruje Państwa do odpowiedniego fotoreportażu, który wzbogaci opisywane wydarzenia.

Przełom września i października w gminie Czchów

Przełom września i października w gminie Czchów

Przełom września i października w gminie Czchów

W skrócie "opowiemy" o każdym z nich...

Jesienne spotkania z poezją

red. Joanna Dębiec.

Jesienne spotkania z poezją„Poezja zachowuje od zniszczenia tchnienie boskości w człowieku” – napisał niegdyś angielski poeta Percy Shelley. Piękne tak postrzegać rolę poezji... Poezja jednak coraz bardziej staje się "dobrem" niszowym, w dobie kultury przemysłowej coraz mniej sięgamy do poezji, więc jakże cennym jest wykorzystanie możliwości kontaktu młodych ludzi z żywym słowem przekazanym bezpośrednio przez samego autora.

W ramach XXI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, która odbywa się co roku pod koniec września, gminę Czchów odwiedzili wyjątkowi goście: Jan Tulik - polski poeta, prozaik i eseista oraz Lam Quang My z Wietnamu (z czchowską młodzieżą spotkał się już w ubiegłym roku, śpiewając swoją poezję) -  poeta, dr nauk fizycznych. Towarzyszyła im w charakterze Muzy Grażyna Gnorowska. Goście uczestniczyli w bardzo ciekawym spotkaniu autorskim w Zespole Szkół w Jurkowie.

Czchowskie wypieki nagrodzone na imprezie etno-folklorystycznej w Iwkowej

red. Joanna Dębiec.

Czchowskie wypieki nagrodzone na imprezie etno-folklorystycznej w IwkowejNiedzielne popołudnie na Iwkowskiej Bacówce można spędzić wyjątkowo, o co postarało się Stowarzyszenie "Na Śliwkowym Szlaku" przygotowując dla gości imprezy etno-folklorystycznej moc smakowych atrakcji. 18 września miał tu miejsce niepowtarzalny piknik śliwkowy - było wspólne smażenie powideł w kotle na ogniu, pokaz wypieku chleba oraz podpłomyków ze śliwami, smakowanie naturalnych wiejskich wyrobów - chleba z tradycyjnym robionym masłem, frykasów śliwkowych, mmmmmm...

Święto Fasoli u sąsiadów

red. Joanna Dębiec.

Święto Fasoli u sąsiadówJuż jutro zaczyna się w sąsiednim Zakliczynie 12. edycja słynnego Święta Fasoli.
Dla tych, którzy zechcieliby wziąć udział w zakliczyńskim święcie, skosztować potraw ze słynnej fasoli i poznać Ewę Wachowicz, twarz tegorocznego święta, podajemy program wydarzenia.
Na początek w ratuszu odbędzie się konferencja dla producentów żywności, przedsiębiorców i agroturystów. Wieczorem na Rynku...

Uwaga - leki na przeziębienie mogą być niebezpieczne!

red. Joanna Dębiec.

Uwaga - leki na przeziębienie mogą być niebezpieczne!Popularne leki na przeziębienie są podstawą narkotycznej mieszanki, która wywołuje trwałe zmiany w mózgu. Młodzi z objawami przypominającymi chorobę Parkinsona coraz częściej są pacjentami szpitali. Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostęp do leków z pseudoefedryną, które sprzedają się w milionach tabletek.
Cirrus, acatar, ibuprom zatoki, sudafed i dziesiątki innych leków zawierających pseudoefedrynę, dostępne są bez recepty. W internecie można znaleźć, co należy do nich dodać, by uzyskać efedron - silnie pobudzającą substancję narkotyczną. - Ten artykuł warto dziś przeczytać w Gazecie Wyborczej.

Bieżące refleksje

red. Joanna Dębiec.

To dziś właściwie zaczęła się szkoła, weekend pozwolił ten moment nieco złagodzić i przedłużyć. Ale dziś już nauka trwała na całego. Od następnego roku już 6-latki pójdą do szkoły i od następnego roku wchodzą podręczniki w formie e-booka, póki co, w tych kwestiach wszystko po staremu, czyli pustki w portfelach. Rada Miejska w Czchowie też miała pracowity dzień przed jutrzejszą sesją (www.czchow.pl).

Na pogodę zaś narzekać nie możemy, bo nadal mamy lato (chociaż zapowiadają ochłodzenie), więc na Matki Boskiej Siewnej już wszyscy rolnicy z zebraniem plonów i pracami rolnymi się uporają.

Przypominamy o trwającym konkursie na najciekawsze zdjęcia z wakacji (prosimy przesyłać lub dostarczać je do redakcji do końca września br.).

9 października br. odbędą się wybory parlamentarne, zaczął się gorący czas przedwyborczy w mediach.

Kolejny Czas Czchowa - łączony tym razem - ukaże się w połowie października br. I to by było na tyle.

Wyczytane w prasie

red. Joanna Dębiec.

"Spotkanie kilku kultur - tak w skrócie nazwać można przegląd kapel, jaki odbył się na scenie przy uroczym czchowskim ryneczku. Przed publicznością prezentowali się artyści wykonujący muzykę ludową, klasyczną oraz popularną." - czytamy w dodatku tarnowskim dzisiejszego "Dziennika Polskiego". Jakże ta informacja, choć barwna i zapewne promocyjna, zaskoczyła nie tylko mnie, ale pewnie i wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie owszem, byli na Przeglądzie Kapel Śliwkowego Szlaku w Czchowie, ale nieco dalej od sceny przy uroczym ryneczku. Tym razem impreza miała miejsce nad Jeziorem Czchowskim przy Barze Pod Sosną Hotelu Łaziska w Czchowie Zaporze. Warto sprawdzać chociaż to, gdzie i kiedy odbywają się imprezy, o których się pisze, jeśli się samemu w nich nie uczestniczy, bo szkoda miejsca na bzdury, które później czytają te setki opisywanych widzów. Stąd m.in. bierze się opinia o nierzetelności tzw. prasy ponadlokalnej.

Nowy Czas Czchowa - od "dzisiejszych" wydarzeń do niegdysiejszego królewskiego jadła

red. Joanna Dębiec.

Nowy Czas Czchowa - od Sierpniowy Czas Czchowa już od wczoraj w kioskach. Oprócz relacji i fotoreportaży z wydarzeń kulturalnych - inscenizacji wojennych i dożynek, jest kilka artykułów, które szczególnie chciałabym polecić. Otóż publikujemy świetny historyczny materiał o bohaterze okresu powstań - Erazmie Skarżyńskim herbu Bończa; felietony komentujące rzeczywistość oraz artykuł publicystyczny dotyczący zasad żywieniowych w perspektywie historycznej i naukowej. Na prośbę Czytelników umieszczamy ten ostatni w całości poniżej.

Z SZACUNKIEM DLA PRZESZŁOŚCI

Od jakiegoś czasu piszemy o żywieniu optymalnym opracowanym i opisanym już ponad 20 lat temu przez Polaka, dra Jana Kwaśniewskiego. Nie bez powodu.

Jutro rozpoczęcie roku szkolnego

red. Joanna Dębiec.

Jutro rozpoczęcie roku szkolnegoKoniec wakacji - ostatnie dni były wyjątkowo słoneczne, można było wypocząć i nabrać sił do dalszej twórczej w przypadku uczniów - pracy. Życzymy powodzenia, a dla bardzo niezadowolonych z początku szkoły, mamy pocieszający demotywator. Kiedyś, po latach, właśnie czas szkolny, nie wakacje - będzie wspominało się z sentymentem. Wykorzystajcie ten czas młodzi Czytelnicy najlepiej jak potraficie, od niego zależy Wasza przyszłość. Rodzicom zaś życzę skrupulatnego liczenia i wytrwałości - za wrześniowe wyprawki szkolne i wszelkie pochodne nowego roku szkolnego będzie trzeba słono zapłacić.

Propozycja na niedzielne popołudnie w Czchowie

red. Joanna Dębiec.

Propozycja na niedzielne popołudnie w CzchowieKończy się ostatni tydzień wakacji, kończą się ostatnie upały, ostatni też moment na zwiedzenie zamku w Wytrzyszczce, a jak widać na ostatnim fotoreportażu-spacerze po zamku - warto go zobaczyć; ale nie kończą się nasze propozycje kulturalne na weekend w Czchowie. Otóż niedzielne popołudnie można spędzić w Barze "POD SOSNĄ" (niżej Hotelu Łaziska) w Czchowie Zaporze. Tym razem będzie kolorowo, z przytupem, na ludowo!Już od godz. 15.00 rozpoczyna się Przegląd Kapel Ludowych Śliwkowego Szlaku,

Gminne Dożynkowe Święto tym razem w Domosławicach

red. Joanna Dębiec.

Gminne Dożynkowe Święto tym razem w DomosławicachW najbliższą niedzielę warto wybrać się na całe popołudnie do Domosławic. Na boisku przy szkole odbędą się tradycyjne obrzędy dożynkowe, będzie wspaniały korowód z końmi, orkiestrą, wieńcami dożynkowymi, będą zaprezentowane tradycyjne obrzędy - obśpiewanie wieńców, podziękowanie rolników za tegoroczne plony, ofiarowanie Gospodarzowi dorodnego bochna chleba, taniec, humor i śpiew...

Widowisko historyczne jakiego nie było

red. Joanna Dębiec.

Widowisko historyczne jakiego nie było14 sierpnia br. w Czchowie odbyła się zapowiadana przez nas inscenizacja walk obronnych z frontu 1939 roku z udziałem żołnierzy polskich i niemieckich, przygotowana i zaprezentowana przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Historii i Eksploracji.

Ci, którzy w niedzielę 14 sierpnia postanowili obejrzeć historyczną inscenizację walk, prowadzonych w czasie wojny w 1939 roku, na pewno nie żałowali. Było ciekawie, poznawczo i głośno. Ale zacznijmy od początku. Grupa rekonstrukcyjna przyjechała do Czchowa już w sobotę.

Wspomnienie o Kamilku Motaku - nie udało się

red. Joanna Dębiec.

Wspomnienie o Kamilku Motaku - nie udało sięŻal, gdy odchodzi ktoś z naszych bliskich, gdy umiera ktos z rodziny, czy znajomy, ktoś kto przeżył -dziesiąt lat. Zawsze nam trudno pogodzić się ze śmiercią, ale gdy umiera jeszcze dziecko...? Brak nam słów, nie starcza łez, tak bardzo współczujemy najbliższym, czujemy pustkę... nie do wytłumaczenia. Kamil Motak, zaledwie 13-letni chłopiec, walczył od kilku długich miesięcy z białaczką. Nie przeżył, dziś, 11. sierpnia w Iwkowej odbył się Jego pogrzeb.