Nasi partnerzy

 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Instal-mont
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Otwarcie Ośrodka Aktywności Społecznej w Leśniczówce w Czchowie na Trawnikach - fot. red. Joanna Dębiec
 • Wyjątkowo klimatyczny Festiwal Piosenki Turystycznej w Jaśkowym Sadzie w Czchowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Zajawki przedpremierowe kolejnej sztuki w realizacji Teatru Komedia z Krakowa w ramach projektu
 • Dni Czchowa - niedzielne atrakcje, akcja Biblioteki i koncerty - fot.red. Joanna Dębiec
 • Dni Czchowa '2018 - sobota - fot. red. Joanna Dębiec
 • Archiwum

Długi weekend majowy

red. Joanna Dębiec.

Długi weekend majowyDługi weekend majowyWłaśnie minęły Święta Wielkanocne, a już zbliża się tzw. długi weekend majowy. W Czchowie do niego warto wliczyć i 30 kwietnia, gdyż tego dnia na czchowskim rynku odbędzie się XIV Bieg Floriański. 1 maja będziemy śledzili i pewnie przeżywali beatyfikację Jana Pawła II, 2 maja jest obchodzony (od 2004 r. co rok) Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 maja mamy podwójne święto: i kościelne - NMP Królowej Polski, i państwowe – rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tak więc zapowiada się kolejne świętowanie, oby pogoda była łaskawsza, niż w czasie wielkanocnym.

200. wydanie "Czasu Czchowa"

red. Joanna Dębiec.

200. wydanie Od świąt jest w kioskach 200. jubileuszowy numer "Czasu Czchowa". Specjalnie dla Czytelników przygotowaliśmy z tej okazji dodatek w postaci składanki widokówek (na str.głównej pokaz): pierwsza z nich jest uniwersalna, można ją po wycięciu wysłać z Czchowa w każdym dowolnym czasie i przy każdej okazji; druga jest pomyślana jako zaproszenie, można ją zostawić sobie na pamiątkę naszych wydarzeń kulturalnych, ale również wykorzystać zapraszając np.znajomych, rodzinę na tegoroczny XII Baszta Jazz Festival. Kolejna widokówka jest zaproszeniem tym razem na Grodzki Piknik Ludowy, to w tym roku odpowiednik corocznych Dni Czchowa. Organizatorzy planują na nim dużo kabaretowego humoru i akcję pełną nagród "Kup książkę dla Biblioteki". Ostatnia z widokówek przedstawia Czchów w starej fotografii. Składanka to tylko dodatek do 200. wydania gazety pełnej ciekawych treści. W numerze m.in.

Wiesław Drabik "opowiada" dzieciom swoje bajki

red. Joanna Dębiec.

Kliknij na obrazek aby obejrzeć cały reportaż18 kwietnia br. Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie zorganizowała dla najmłodszych czytelników spotkanie autorskie z pisarzem dla dzieci Wiesławem Drabikiem. Kilka słów o pisarzu i jego twórczości... Lubi koty, a tak na poważnie to Wiesław Drabik jest autorem ponad stu książeczek dla dzieci, ukazujących się od 1995 r. Są to pełne humoru, wierszowane bajeczki chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych, ale i rodzice czytający je swoim pociechom nie mogą się nudzić... Najbardziej znane książeczki to: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania".

Czchowscy maturzyści oddali krew dzieciom w Prokocimiu!

red. Joanna Dębiec.

 

Kończy się kwiecień, a warto wspomnieć, iż właśnie w kwietniu 2011 roku odbyła się wycieczka maturzystów, nauczycieli, oraz absolwentów Zespołu Szkół w Czchowie do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu, której głównym celem było zorganizowanie tam, na miejscu, akcji oddawania krwi na potrzeby dzieci, leczonych w szpitalu. Akcja zorganizowana była przez  Zarząd Klubu HDK, działający przy Zespole Szkół.

Palmy wielkanocne

red. Joanna Dębiec.

Palmy wielkanocneNa pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Kościele Katolickim obchodzona jest Niedziela Palmowa, z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza. Częścią tej tradycji są uroczyste procesje palmowe. Jedną z najbardziej znanych jest procesja w Lipnicy Murowanej. Dziś wielu z nas kupuje gotową palemkę i zanosi ją do poświęcenia, są jednak tacy, którzy nadal, zgodnie z rodzinną tradycją, wykonują ją sami, czy z dziećmi - z wielobarwnych bibuł, wstążek, z wykorzystaniem gałązek, traw, ziół i wiosennych kwiatów. W wielu regionach ten piękny zwyczaj jest szczególnie "żywy"...

Gimnazjaliści piszą końcowe testy

red. Joanna Dębiec.

Gimnazjaliści piszą końcowe testyBlisko 430 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju przystąpiło we wtorek 12 kwietnia do końcowego testu gimnazjalnego. W gminie Czchów - ponad 120 gimnazjalistów. Wszyscy uczniowie w Polsce piszą taki sam test. Prace są zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.
Test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, który pisali dziś, jest jedną z trzech części egzaminu gimnazjalnego.

I rocznica katastrofy smoleńskiej

Administrator.

I rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41:06 czasu środkowoeuropejskiego doszło do katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, blisko Katynia. Zginęło w niej 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące - wszyscy stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

6 lat temu świat się zatrzymał, dziś żyje wspomnieniem

red. Joanna Dębiec.

6 lat temu świat się zatrzymał, dziś żyje wspomnieniemW Polsce trwają obchody 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II. W wielu miastach odbywają się spotkania, modlitwy i koncerty poświęcone postaci Papieża-Polaka. Miejska Biblioteka Publiczna organizuje konkursy wiedzy oraz twórczości związane z Jego postacią, w kościołach gromadzimy się na modlitwie, w Czchowie uczestniczyliśmy w pięknej drodze krzyżowej wokół rynku z zapalonymi lampionami, jurkowska młodzież zorganizowała dla swojego Patrona wspaniałą część artystyczną... Szczególne modlitwy tradycyjnie już odbywają się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II. Cała Polska włącza się w akcję „Zatrzymaj się”. Chodzi o to, by zapalić świecę i stanąć w oknie właśnie o 21.37...

Dziś rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

red. Joanna Dębiec.

Dziś rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i MieszkańOd 1 kwietnia do 30 czerwca br. będzie prowadzony w Polsce spis powszechny (oficjalna informacja podana przez GUS 31 marca). Udział w spisie jest obowiązkowy. Oprócz bezpośrednich wywiadów przeprowadzanych w domach i mieszkaniach Polaków przez rachmistrzów, po raz pierwszy spis prowadzony będzie także przez internet. Ma być podzielony na kilka etapów. Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa tzw. samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy. W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady przeprowadzą rachmistrzowie.

 

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. (NSP 2011) będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi dla strażaków gminy Czchów

red. Joanna Dębiec.

Złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi dla strażaków gminy Czchów26. marca br. w Krakowie 13-stu strażaków ochotników z gminy Czchów odebrało z rąk Dyrektor Gen. Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Pani Małgorzaty Bywanis-Jodlińskiej jedne z najwyższych odznaczeń państwowych, przyznawanych przez Prezydenta RP za działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Złote Krzyże Zasługi odebrali druhowie: Stanisław Kozdrój z OSP Czchów i Antoni Krzyżak z OSP w Biskupicach Melsztyńskich.

Na zdjęciu dekoracja złotymi Krzyżami Zasługi: dekorowany od prawej dh Antoni Krzyżak - OSP Biskupice Melsztyńskie, obok dh Stanisław Kozdrój, Naczelnik OSP Czchów.

Świat jest mały

red. Joanna Dębiec.

Świat jest małyPisaliśmy w newsletterach o trzęsieniu ziemi w Japonii, o jego konsekwencjach, teraz śledzimy i komentujemy informacje o Fukushimie i zagrożeniu ze strony reaktorów jądrowych. "Świat boi się kryzysu atomowego w Japonii" podają media, "- nieciekawie się dzieje, jak to do nas dojdzie to znów będzie drugi Czarnobyl..." "- aż strach pomyśleć, widziałam relacje, domy porywało, samochody jak kartoniki, straszne, a teraz jeszcze ta elektrownia jądrowa. Dobrze, że to daleko - rozmawiają ludzie spotykający się na w sklepie "nie, nam tu nic nie grozi, oglądamy na bieżąco telewizję - nie ma się co bać i wpadać w panikę, Ameryka tak, ale do nas to nie dojdzie" - dodaje sklepowa. Świat jest małyTak więc, mimo, że te zdarzenia nie są lokalne, dotykają w jakiś sposób nas, udziela się każdemu poczucie zagrożenia bezpieczeństwa. 16 marca w TVN 24 można było usłyszeć relację na żywo, co prawda z oddalonego nieco, ale nadal w Japonii - Sapporo. Korespondentem był... Michał Mazur (syn Jacka Mazura). Zobaczmy tę relację http://www.youtube.com/watch?v=Hj3l-XFEx5c

Gimnazjaliści mają okazję poznać oferty przyszłych szkół

red. Joanna Dębiec.

18 marca br. Zespół Szkół w Czchowie organizuje tradycyjne już Dni Otwarte Szkoły, podczas których można odwiedzić i obejrzeć czchowską placówkę, porozmawiać z nauczycielami, wziąć udział w przygotowanych przez uczniów prezentacjach. Zbliża się czas egzaminu gimnazjalnego, po tym czasie w zależności od wyników, będzie można wybrać szkołę ponadgimnazjalną. Warto poznać dokładnie oferty szkół, by później nauka i rozwijanie swoich umiejętności były zgodne z oczekiwaniami i, co najważniejsze, pozwoliły na skuteczne znalezienie się na rynku pracy

"Czas Czchowa" w kioskach już 17 marca

red. Joanna Dębiec.

Internauci, nasi Czytelnicy, zapewne obserwują zmiany, jakie dokonują się w samorządach na naszych oczach. Tym zaniepokojonym sygnałami z różnych stron regionu o zamykaniu placówek oświatowych, ograniczaniu budżetów, działalności, inwestycji, spieszę wyjaśnić, nikt nic nie będzie u nas zamykał, chociaż pasa we wszystkim trzeba będzie zacisnąć. A gazeta? Cóż, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Więc pojawiają się też różne pomysły na zmianę gazety, szukanie oszczędności. Czas Czchowa, jak inne gazety niskonakładowe, na pewno będzie ewoluował. Póki co, nadal wydawany jako miesięcznik.

Po karnawale

red. Joanna Dębiec.

Dziś rozpoczyna się Wielki Post, który potrwa 40 dni. Jest to dzień pokutny... W Polsce dzień ten nazywamy także Wstępną Środą (ponieważ jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, poprzedzającego Wielkanoc i "wstępem" do uroczystości wielkopostnych), albo Popielcem (ponieważ we wszystkich kościołach posypuje się tego dnia głowy wiernych popiołem z ubiegłorocznych palm wielkanocnych - a nie jak kiedyś sądzono, ze znalezionych na cmentarzu, startych na proch kości ludzkich). Księża sypiąc popiół na głowy przypominają wszystkim o śmierci, przemijaniu i znikomości rzeczy ziemskich słowami: Pamiętaj człowieku, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz...

Kiej ostatki, to ostatki...

red. Joanna Dębiec.

Kiej ostatki, to ostatki...Cieszcie się dziouchy i matki!
Kiej ostatki, to ostatki,
niech tańcują wszystkie babki!
Kiej ostatki, to ostatki,
Niech się trzęsą babskie zadki!

[Przyśpiewka ludowa]

Dziś Tłusty Czwartek, czy jak kto woli Babski Comber! W filii biblioteki w Jurkowie zebrały się więc "babki" na pogaduchach przy wyśmienitych pączkach domowej roboty, chruście i innych specjałach, słodkich a tłustych, jak na koniec karnawału przystało. Było śmiechu niemało, i wspomnień (chociaż skąd nazwa Babski Comber żadna babeczka nie wydedukowała, przypuszczam że i niewielu z nas wie - dla wszystkich specjalnie to, co poniżej) i uchylania tajemnic sztuki kulinarnej, ale o tym w marcowym "Czasie Czchowa" więcej napiszemy. Będą przepisy najlepszych kucharek! Zachęcamy zaś już dziś do obejrzenia fotoreportażu OKIEM REPORTERA.
Co wiemy o staropolskich "zapustnych" zwyczajach?
Tłusty Czwartek, zapowiadający koniec zapustów, od tłustych biesiad zwany tłustym, był obchodzony niezwykle hucznie i wesoło.