Nasi partnerzy

 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Piknik czytelniczy uczniów klas IV.z Czchowa z okazji wrześniowego Dnia Książki - fot.red. Joanna Dębiec
 • Młodzież ZSP w Czchowie w ramach projektu Ze sztuką za pan brat, realizowanego przez Stowarzyszenie Iskierka Nadziei, pomalują ściany u chorych w ZOL-u - fot.red.Joanna Dębiec
 • Aranżacja wzgórza zamkowego i Grodziska w Czchowie - od 5. do 15. września 2018 - fot.red. Joanna Dębiec
 • Akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie - Narodowe Czytanie
 • Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze '2018 w Tymowej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Archiwum

Powinniśmy wiedzieć idąc do głosowania...

red. Joanna Dębiec.

Powinniśmy wiedzieć idąc do głosowania...Podajemy najważniejsze informacje dotyczące głosowania w wyborach samorządowych 2010, nie tylko w gminie Czchów. Warto je doprecyzować w kwestii głosowania na radnych do Rady Miejskiej. Otóż w okręgu wyborczym Czchów stawiamy krzyżyki przy 4. nazwiskach wybranych radnych, gdyż 4. radnych reprezentuje Czchów w 15-osobowej Radzie Miejskiej. W pozostałych okręgach wyborczych wybieramy 2. radnych (stawiając 2 krzyżyki na karcie z nazwiskami radnych do Rady Miejskiej) oprócz okręgu wyborczego obejmującego Biskupice Melsztyńskie i Domosławice, gdzie tylko 1 radny wchodzi do Rady Miejskiej (1 krzyżyk na każdej z otrzymanych kart do głosowania). Idź i głosuj świadomie!

Kampania wyborcza tylko do 19.listopada

red. Joanna Dębiec.

Jak wygląda kampania wyborcza w Czchowie? - pytają przyjezdni, Ci, którzy obserwują kampanię wyborczą w sąsiednich gminach, powiatach... U nas... jest normalnie, bym powiedziała, jedni zainwestowali w tę kampanię sporo środków, co widać po ogromnych billboardach wieszanych intensywnie na terenie całej gminy, ale są i plakaty na niemal wszystkich widocznych drzewach we wsi, na sklepach, gdzie tylko się da.

11 listopada w Czchowie

red. Joanna Dębiec.

11 listopada w CzchowieWłaśnie mija wyjątkowy dla Polaków, zapisany pięknymi zgłoskami w historii Polski Dzień - 11 listopada, mianowany Świętem Odzyskania Niepodległości. Tego dnia świętują Polacy na całym świecie - np. w Kanadzie obchodząc tzw. Święto Pamięci, świętuje cała Polska, a przynajmniej Ci z nas, którzy są prawdziwymi patriotami, dumnymi ze swojej tożsamości i bogatej historii. W naszych małych Ojczyznach powiewają na kościołach, urzędach, budynkach firm, w oknach prywatnych domów - biało-czerwone flagi, jeszcze ich o wiele za mało, ale są; uczestniczymy w uroczystych nabożeństwach w intencji Ojczyzny.

W Czchowie...

Sztandar z Paderewskim - honor dla szkoły w Tworkowej

red. Joanna Dębiec.

Sztandar z Paderewskim - honor dla szkoły w TworkowejWspaniała uroczystość miała miejsce 6 listopada w Tworkowej. W 150. rocznicę urodzin Patrona tutejszego Zespołu Szkół - Ignacego Jana Paderewskiego, dokonano poświęcenia sztandaru szkoły. Sztandar ufundował Pan Czesław Żurek, wieloletni nauczyciel, muzyk, twórca i promotor Konkursów Pianistycznych im.I.J.Paderewskiego w Tworkowej, były dyrektor szkoły, wraz z małżonką. Przedstawiciele Rady Rodziców pełnili honory stanowiąc pierwszy poczet sztandarowy ofiarujący przed ołtarzem nowy sztandar gotowy do poświęcenia. Ks. Proboszcz parafii Tworkowa wygłosił piękne uroczyste kazanie o mądrości, patriotyzmie, o wartościach, które młodzież tworkowska winna czerpać z życia i twórczości swojego Patrona, męża stanu, przede wszystkim "wielkiego", mądrego Polaka, patrioty, Ignacego Jana Paderewskiego. Następnie dokonał poświęcenia sztandaru, a przedstawicielka grona pedagogicznego oraz jeden z uczniów w imieniu braci uczniowskiej - Go z szacunkiem ucałowali. Po Mszy św. poczet sztandarowy poprowadził wszystkich gości do szkoły, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości.

Wanda Chotomska w Czchowie!

red. Joanna Dębiec.

Wanda Chotomska w Czchowie!Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała 5 listopada br. w Szkole Podstawowej w Czchowie spotkanie autorskie ze znakomitą pisarką dla dzieci - Wandą Chotomską. (Patrz fotoreportaż)
Kim jest Wanda Chotomska wielu z nas nie trzeba mówić, jest legendą, powiewem dzieciństwa, wszak jej pierwsze książki zaczęły się ukazywać w latach pięćdziesiątych.
Słynny śpiewany jeszcze do dziś "Kundel bury" napisała właśnie Wanda Chotomska!

"Gdy był mały, to znalazłem go w ogródku
I wyglądał  jak czterdzieści dziewięć smutków:

Taki mały, taki chudy, nie miał domu ani budy,
Zagarnąłem, przygarnąłem, no i jest...

Już znamy kandydatów, w następną niedzielę wybory

red. Joanna Dębiec.

Już znamy kandydatów, w następną niedzielę wybory3 listopada br. zostały podane do publicznej wiadomości obwieszczenia zawierające zarejestrowane listy kandydatów na Burmistrza Czchowa oraz na radnych Rady Miejskiej w wyborach samorządowych zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r.

Warto dodać, że w samym Czchowie wybieramy 4. radnych (stawiamy krzyżyki obok tylko 4. wybranych nazwisk kandydatów do Rady Miejskiej), w pozostałych miejscowościach po 2. i tylko we wspólnym obwodzie Domosławice, Biskupice Melsztyńskie - 1. Zgłoszono aż 45 kandydatów na rajców czchowskich. Poniżej podajemy pełne listy, również do Rady Powiatu.

Na Burmistrza Czchowa w szranki staje dwóch kandydatów, były i obecny burmistrz:

Czas zadumy i refleksji...

red. Joanna Dębiec.

Czas zadumy i refleksji...Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest 1 listopada nie tylko przez Polaków, ale także przez narody o innej kulturze i religii. W tym dniu znicze są zapalane na wielu cmentarzach świata; czczona jest pamięć tych, którzy odeszli... Pamięć - zwykle tylko tyle po nas pozostaje. Tylko tyle i aż tyle. Bo dopóki ci, którzy odeszli, żyją w pamięci, dopóty nie całkiem umarli. 1 listopada to również jeden z nielicznych dni w roku, gdy naszym myślom trudno uciec od tego, co nieuniknione: śmierci. Nie tylko od myśli o śmierci naszych krewnych, znajomych, ale od śmierci... naszej, własnej.

W tym roku ten okres to prawdziwie czas świąteczny. Poprzedzający go piękny, słoneczny weekend pozwolił rozpocząć go wcześniej i przedłużyć o dwa dni, co sprzyjało zaplanowaniu dalszych wyjazdów i umożliwiło wielu z nas odwiedzenie cmentarzy i grobów bliskich i dalszych krewnych, być może nawet pierwszy raz od wielu lat.

Warto przypomnieć...

Z wystawy malarskiej Ikon i Obrazów Haliny Zapart

red. Joanna Dębiec.

Przez cały listopad w Piwnicach MOKSiR można obejrzeć wystawę prac malarskich pani Haliny Zapart z Tymowej, wieloletniej nauczycielki, prawdziwie twórczej i wciąż odkrywającej nowe pasje - duszy artystycznej. Głównym elementem galerii są ikony, wspaniałe malowidła świętych wykonywane przez malarkę na starych elementach drewnianych, w tym pozostałościach drzwi, nawet z wykorzystaniem metalowych okuć. Specjalnie przygotowywane drewno ma sprawiać wrażenie starego, akryl stosowany do malowania jest idealnie matowy, daje pożądany efekt. Pani Halina wzory czerpie z literatury, zdjęć oraz własnych pomysłów. To zupełnie inne malarstwo, niż dotąd uprawiała, ale widać, iż sprawia jej prawdziwą przyjemność i powoduje, że czuje się spełniona. Piękna, uśmiechnięta, "wiosenna"... Wiele prac maluje dla znajomych, przyjaciół, każdy chce mieć swojego "świątka" z tzw. duszą. Warto obejrzeć wystawę czynną w godzinach pracy Ośrodka Kultury.

Recytować Mickiewicza... - Konkurs Gminny za nami

red. Joanna Dębiec.

25 października br. odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czchowie Gminny już Konkurs recytatorski poezji Adama Mickiewicza. 6 uczestniczek, gimnazjalistek, najlepszych w swoich szkołach próbowało swoich sił na szczeblu gminnym. Najlepsza była Agnieszka Potera z Jurkowa, następnie Gabriela Pajor z Tworkowej i III miejsce zajęła w klasyfikacji Jury Natalia Średniawa. Dziewczęta jutro będą się mierzyć z uczestnikami z całego powiatu. Życzymy powodzenia, tym bardziej, że poezja Mickiewicza, naszego wieszcza, jak się okazuje, jest bardzo trudna do recytatorskiej interpretacji i prezentacji.

Recytować Mickiewicza... - Konkurs Gminny za namiRecytować Mickiewicza... - Konkurs Gminny za namiRecytować Mickiewicza... - Konkurs Gminny za nami

Ostatnie fotoreportaże

red. Joanna Dębiec.

Ostatnie fotoreportażePołowa października i czas weekendowy został wykorzystany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tymowej na podsumowanie działań aktywizujących wszystkie Koła Gospodyń na terenie gminy w ramach projektu unijnego "Jesteśmy najlepsi". Jako gospodarze gościli przedstawicieli wszystkich Kół Gospodyń, władze gminy, pracowników MOPS, MOKSiR, Sekretarza UM - koordynatorów projektu. Były skecze i zabawa, było oczywiście i dobre jadło i wyśmienita atmosfera. A rozgrzała ją prezentacja multimedialna dotycząca realizacji projektu - szczególnie zdjęcia pań z Kół Gospodyń - uczestniczek wycieczki zorganizowanej w ramach projektu. Fotoreportaż pod linkiem OKIEM REPORTERA. Ale to nie jedyny fotoreportaż.

Ostatnie fotoreportażeKolejny powstał po piątkowym ślubowaniu klas I. - tym razem w Jurkowie. Warto obejrzeć pierwsze wydarzenie dla tych dzieci w nowej szkole, wprowadzające je do grona uczniów i ogromne emocje dla nich samych i rodziców. Polecam.

Zbliżają się WYBORY SAMORZĄDOWE

red. Joanna Dębiec.

Zbliżają się WYBORY SAMORZĄDOWEZbliżają się wybory samorządowe. Już 21.listopada pójdziemy do urn wyborczych i wybierzemy swoich kandydatów na Burmistrza Czchowa, radnych, którzy będą nas reprezentować w Radzie Miejskiej, w powiecie i województwie. Trzeba będzie zdecydować, która z głoszonych przez kandydatów prawd będzie dla nas i naszej przyszłości najlepsza. Oby nie ta ostatnia góralsko-Tischnerowska... W każdym razie wedle znanej maksymy "Nic o nas bez nas" idźmy i zagłosujmy zgodnie z sumieniem na najlepszych, żebyśmy później nie narzekali, że wszystko jest źle, gdy nawet nie pokwapiliśmy się do wzięcia udziału w wyborach.

Podajemy szczegóły dotyczące wyborów:

My pamiętamy o NICH dziś

red. Joanna Dębiec.

My pamiętamy o NICH dziś14. października było święto wszystkich nauczycieli, ale i ten weekend dla wielu z nich był okazją do spotkań lub odświętnych wyjazdów. Pewnie i byli tacy, którzy wstąpili w tym czasie i zapalili znicz na grobie swojego byłego nauczyciela, czy wychowawcy, przez wiele lat najważniejszego autorytetu w wielu kwestiach, nawet życiowych. Tak, dawniej nauczyciele uczyli i wychowywali jak dziś, z tą różnicą, że dawniej bardziej wychowywali, dziś mam wrażenie, że bardziej uczą, chociaż zdarzają się nauczyciele tzw. z powołania. Oby zawsze było ich jak najwięcej, to oni w dużej mierze kształtują naszą przyszłość i ukierunkowują rozwój. Jest to szczególna okazja do podziękowań i życzeń - dołączamy się do nich. 14. października świętowali w Hotelu Łaziska nauczyciele z gminy Czchów. Prowadząca uroczystość obecna Prezes ZNP Maria Motyka powitała zaproszonych gości i wraz z Burmistrzem, Wiceburmistrzem i Przewodniczącym Rady Miejskiej wręczyli dyplomy, odznaczenia, nagrody i kwiaty - podkreślając znaczącą rolę oświaty i wychowania w życiu społecznym oraz wyrażając podziękowania wszystkim nauczycielom, pedagogom, wychowawcom, dyrektorom szkół, pracownikom oświaty za ich codzienną pracę, dzięki której szkolnictwo gminy Czchów jest na wysokim poziomie, a młodzież osiąga zadowalające wyniki na egzaminach i zajmuje pierwsze miejsca w rankingach ponadlokalnych. Po części oficjalnej była okazja do rozmów, gratulacji, refleksji i zwykłej zabawy. (Patrz fotoreportaż).

Czchowscy pierwszoklasiści pasowani na ucznia

red. Joanna Dębiec.

Czchowscy pierwszoklasiści pasowani na uczniaPaździernik jest miesiącem, w którym już nieco obyte ze szkołą (od września) "pierwszaki", stają się uczniami szkoły podstawowej, ze wszelkimi tego prawami i obowiązkami. W Czchowskiej "podstawówce" przygotowano dla nowicjuszy szereg zadań. Dopiero po ich spełnieniu szanowne JURY mogło stwierdzić, czy dziewczynki i chłopcy są gotowi zostać uczniami klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie. Oczywiście z zadań wszyscy wywiązali się doskonale. Nastąpiło uroczyste ślubowanie, pasowanie na ucznia, a potem już były prezenty od młodszych i starszych kolegów, kwiaty, pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek. Tak naprawdę dopiero od tego momentu zacznie się dla nich prawdziwa nauka. Życzymy powodzenia i sukcesów w nauce!

Wykonaliśmy dla Was bogaty fotoreportaż, który pod linkiem OKIEM REPORTERA pojawi się już w niedzielne popołudnie. /W redakcji można zdobyć płytę wraz z indywidualnymi zdjęciami dzieci/. Natomiast "Czas Czchowa" (jest to drugi nr w roku, zaplanowany jako łączony - umowy z reklamodawcami) ukaże się ok. 20 października.

Filia BSR w rynku świeżo po remoncie

red. Joanna Dębiec.

Filia BSR w rynku świeżo po remoncieCzchowski oddział Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie już od tego tygodnia zaprasza wszystkich klientów do odremontowanej Filii w Czchowie, przy Rynku nr 3.
Remont placówki trwał dwa miesiące, ale przerwa w obsłudze klientów tylko trzy tygodnie. Na remoncie kapitalnym zyskał cały budynek. Świeża elewacja ładnie
wpisuje się w odrestaurowaną pierzeję czchowskiego rynku. Wnętrze filii zostało wykonane z myślą o komforcie obsługi klientów. Wydzielono osobne pomieszczenie przeznaczone dla kredytobiorców.
Obecnie trwają prace wykończeniowe parkingu z tyłu posesji, na którym znajdzie się 8 miejsc postojowych dla klientów Banku.
Filia BSR w rynku jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 15:30 oraz w każdą sobotę od 8:00 do 12:00. Bankomat - całodobowo.

Filia BSR w rynku świeżo po remoncieFilia BSR w rynku świeżo po remoncie

Niebezpieczne "kolce" na drodze do żwirowni

red. Joanna Dębiec.

Niebezpieczne Dzisiejszy poranek nie dla wszystkich pracujących był szczęśliwy. Na pewno nie był dla kierowców ciężarówek, którzy przejeżdżali drogą przez tzw. wiklinę z Czchowa w kierunku żwirowni w Jurkowie. Otóż KTOŚ, kto chyba nie grzeszy myśleniem, rozsypał na drodze specjalnie zrobione żelazne szpikulce! Kilka ciężarówek podziurawiło koła (jednemu poszły aż cztery), musieli mieć parę godzin zastoju w pracy, zanim uporali się z naprawieniem szkód i doczekali na wymianę kół, to nie wszystko. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby nie dostrzegłszy wtłoczonego szpikulca (ok. 10 cm. "kolca", grubości blisko 2 cm) wyjechali tak na drogę, gdzie z przodu i z tyłu jadą, chodzą, inni uczestnicy ruchu - a to dzieci na poboczu, a to bus za nim, czy autobus pełen ludzi - wówczas pęknięcie koła u rozpędzonego i obciążonego niemałym tonażem samochodu ciężarowego, nawet samo odrzucenie takiego żelaznego elementu z koła - mogłoby skończyć się tragedią. Spory o drogę, czyjekolwiek racje, nic nie tłumaczy faktu, że działanie to, najwidoczniej celowe(!) naraziło wielu ludzi na straty i ogromne niebezpieczeństwo!!! Dochodzenie, przesłuchiwanie świadków i zbieranie dowodów trwa.

/O sprawie drogi przez tzw. wiklinę, zbudowanej przez firmę "Rabek" pisaliśmy na łamach Czasu Czchowa (patrz reportaże), obecnie trwają działania w celu jej zalegalizowania./