Nasi partnerzy

 • image
 • image
 • image
 • Instal-mont
 • Autokompleks
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie - Narodowe Czytanie
 • Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze '2018 w Tymowej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Rozpoczęcie roku Szkoły Muzycznej z Domosławic i finał projektu polsko-ukraińskiego - koncert w Łososinie Dolnej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Międzynarodowy Rajd Historyczny Polski samochodów zabytkowych - przystanek w Czchowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Dożynki Gminne - Czchów '2018 - fot.red.Joanna Dębiec
 • Archiwum

Uaktywniły się osuwiska ziemi

Redakcję, autor: Bożydar Gierczyński, fot. red..

Uaktywniły się osuwiska ziemiKatastrofy naturalne nie są nam obce, jednakże w Polsce nie zdarzają się one tak często i na taką skalę, jak np. w Krajach Europy Południowej na Półwyspie Iberyjskim czy Bałkanach, nie wspominając  już o innych krajach pozaeuropejskich. Tragedie na masową skalę, nieszczęścia dotykające tysięcy osób, zdarzają się na całym globie.
W związku z ostatnimi intensywnymi opadami deszczu w Polsce uaktywniły się osuwiska ziemi.
W naszej gminie miejscowościami szczególnie dotkniętymi tym zjawiskiem są Piaski Drużków, Wytrzyszczka i Będzieszyna. Ogromne masy ziemi zsuwające się ze zbocza zniszczyły wiele domów, dróg, pól uprawnych oraz terenów leśnych. Również sieć wodociągów nie pozostała bez szkód. Osuwiska występują na zboczach o większym nachyleniu, gdzie ziemia bazuje na podłożu skalnym. W chwili gdy następuje wzrost opadów, ziemia nasiąka, zwiększa masę i zaczyna się obsuwać. Osuwiska w takiej sytuacji są gwałtowne. Jednakże geolodzy ostrzegają, że tego typu tereny są ruchome przez cały czas, dlatego powinno się przeprowadzać specjalistyczne badania w równych, jednakowo rozłożonych w czasie odstępach. Taka profilaktyka może dać rzeczywisty obraz sytuacji. Musimy pamiętać również, że działalność człowieka nie pozostaje bez echa na tych terenach. Zwiększona zabudowa, wycinka drzew, podcinanie stoku, to wszystko ma ogromny wpływ na „zachowanie” się ziemi.
Trzeba abyśmy w przyszłości mieli na uwadze nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie. Przestrogą niech będą dla nas bieżące zdarzenia. Na fotografii nagłe osunięcie ziemi na główną trasę w kierunku N.Sącza (Wytrzyszczka, 4.06.2010 r.)

Usuwanie skutków powodzi - oczyszczanie i odkażanie

red. Joanna Dębiec.

Usuwanie skutków powodzi - oczyszczanie i odkażanieFala powodziowa, która również dotknęła mieszkańców Gminy Czchów, niesie za sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne – groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi, woda w studniach i zbiornikach wodnych NIE NADAJE się do spożycia.
W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia, należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego oraz oczyścić je i wydezynfekować.

Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Krakowie informuje, że środki do dezynfekcji studni indywidualnych są wydawane przez właściwe terenowo Powiatowe Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne. Podajemy adres Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku: 32-800, ul. Okocimska 44, tel.: 0-14/ 6861270, 6630743 i fax: 0-14/ 6863310.

Kolejne dni - kolejne tragedie

red. Joanna Dębiec.

Kolejne dni - kolejne tragedieNa szczęście intensywne opady zamieniły się w ostatnim czasie w mżawkę, więc woda z potoków i Dunajca zaczęła opadać, ale pojawił się kolejny problem. Ziemia nasycona wielodniowymi opadami zaczęła się w najwyżej położonych punktach gminy obsuwać. Zaczęły się zsuwać części dróg asfaltowych, drzewa, słupy elektryczne i wreszcie domy. Najtragiczniejsza sytuacja zdaje się być w Piaskach Drużkowie, gdzie wczoraj ewakuowano do Betezdy k/szpitala ludzi z domków campingowych (wzgórze zaczęło się obsuwać zabierając ze sobą płyty betonowe, otoczenia domów, powoli pękające ściany...) Na miejscu jest cały czas Burmistrz, sołtys, strażacy ochotnicy z Czchowa, Jurkowa, Tymowej. Podobna sytuacja może być na Zaporze, Zapotoczu (przed domem mieszkalnym obsunęła się część gruntu tworząc blisko półmetrową wyrwę, obsunięcia powodują pękanie ścian domu), przy ulicy Podgrodzie obsunęła się znaczna część drogi asfaltowej uniemożliwiając jakikolwiek dojazd do domów. Pękanie ścian domów położonych na stokach, zsuwanie się dróg asfaltowych, ziemi z pól wraz z zasiewami, to tylko niektóre z katastrofalnych skutków powodzi 2010 r. na naszym terenie - również na Będzieszynie, w Tymowej i w Tworkowej. I to jeszcze nie koniec opadów, nie koniec tragedii ludzkich i nieoszacowanych, a wciąż przybywających strat.

Od jednego z mieszkańców (p.Hnatów) otrzymaliśmy unikalne zdjęcia - z momentu zerwania się promu na Dunajcu. Umieszczamy je poniżej. Kolejne fotoreportaże z wydarzeń po przygotowaniu będzie można obejrzeć na naszej stronie.

Kolejne dni - kolejne tragedieKolejne dni - kolejne tragedie

Kolejne dni - kolejne tragedie

Kolejne dni - kolejne tragedieKolejne dni - kolejne tragedieKolejne dni - kolejne tragedie

Alarm powodziowy!

red. Joanna Dębiec.

Alarm powodziowy!Ostatni weekend, a szczególnie intensywne opady z soboty na niedzielę i kolejne dni - spowodowały, iż nie tylko podniósł się znacznie poziom Dunajca, ale wylały mniejsze rzeczki i strumyki na terenie całej Małopolski. Sytuacja w powiecie brzeskim już 16 maja wieczorem była tragiczna. Zamykano kolejne drogi, wylała Uszwica, Tymówka, Zelina, Łososinka; Dunajec przekroczył linię brzegową zalewając okoliczne pola, drogi, domki campingowe, stadion, najniżej usytuowane domy, interweniowali strażacy i policja. Nie wszyscy kierowcy potrafili ocenić właściwie zagrożenie i samochody trzeba było ściągać z miejsc głębiej podtopionych w okolicach Uszwi i Poręby Spytkowskiej. Poniedziałkowy ranek nadal był tragiczny w skutkach. Nieprzejezdna droga przez Uszew, przez Witowice, przed południem Dunajec wylał dość mocno w okolicach Melsztyna, powodując kolejną blokadę; straże pracowały przy wypompowywaniu wody z piwnic, usuwaniu skutków kolizji, dodatkowo zaczęły się zgłoszenia o obsunięciach gruntów, zsuwaniu i łamaniu drzew m.in. pod Grodziskiem, zagrażających bezpieczeństwu ruchu. Zerwało prom w Piaskach Drużkowie... Niestety opady przez dzień zamieniły się w mżawkę, ale nie ustały, a dalsze prognozy nie są optymistyczne. Padać ma następne kilka dni. Zrobiliśmy fotoreportaż z terenu gminy Czchów.

DAWIDEK PABIAN WRAZ Z RODZICAMI DZIĘKUJE WAM ZA POMOC

red. Joanna Dębiec.

DAWIDEK PABIAN WRAZ Z RODZICAMI DZIĘKUJE WAM ZA POMOC

W kolejnym numerze "Czasu Czchowa" przeczytamy: Tuż przed wydaniem gazety Dawidek ze swoją mamą, odwiedzili redakcję. Od razu widać było, że to silny i pełen energii chłopczyk, a teraz to prawdziwe „żywe sreberko”. Wszędzie go pełno, wszystko go interesuje, uśmiech nie schodzi mu z buźki i czaruje wszystkich swoimi minkami.

Jak się patrzy na to dziecko, aż chce się śmiać razem z nim, pomogliśmy mu przetrwać pierwszy trudny etap jego, tak bardzo jeszcze krótkiego życia, a jeszcze tyle przed nim, przed całą rodziną.

Nie mogliśmy nie zapytać o wrażenia i przeżycia z Monachium.

Polecamy już dziś do przeczytania artykuł, jaki w całości razem z aktualnymi zdjęciami ukaże się w numerze majowym gazety.

Do zajawki artykułu dołączamy podziękowania od Dawidka Pabiana i Jego wdzięcznych rodziców - czytaj dalej.

Nowy "Czas Czchowa" 15 maja

red. Joanna Dębiec.

Nowy Jak zapewne Czytelnicy zauważyli, gazeta ukazuje się w cyklu miesięcznym, jednak (co mamy zawarte w umowach z Partnerami Gazety) w roku wydajemy 2 numery łączone. Jest to spowodowane kwestiami finansowymi. W związku z uwagami Czytelników, aby "Czas Czchowa" z danego miesiąca ukazywał się w połowie, a nie na jego końcu, wykorzystaliśmy połączenie numerów marzec-kwiecień i spełniamy te oczekiwania. Kolejnego numeru "Czasu Czchowa" można się spodziewać w kioskach w połowie maja.

Jeśli Ktoś z Czytelników życzyłby sobie podzielić się swoimi refleksjami na temat ostatnich tragicznych wydarzeń w Polsce, do 4 maja br. można przesłać kilka słów w formie elektronicznej na adres redakcji              (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ), pocztą (Rynek 12, 32-860 Czchów) lub dostarczyć osobiście do redakcji.

 

KU PAMIĘCI

red. Joanna Dębiec.

KU PAMIĘCI ofiar Katynia sprzed 70.laty oraz tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem - w Czchowie przy ulicy Węgierskiej stanie kamienny obelisk. 3 maja br. w trakcie uroczystości rocznicowych Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, bezpośrednio po mszy św., właśnie w tym miejscu (skwer przy ul. Węgierskiej pod Grodziskiem) nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz posadzenie dwóch dębów, upamiętniających tych synów naszej ziemi, którzy znaleźli się na liście ofiar zbrodni Katyńskiej (zginęli rozstrzelani w Miednoje w 1940 r.). Tak miasto chce OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA te, tak ważne dla historii Polski - wydarzenia.

KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI Na zdjęciach - prace przygotowawcze: przywiezienie kamieni z miejscowego kamieniołomu na ulicę Węgierską i ustalenie położenia i wyglądu przyszłego obeliska.

Tydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czas

red. Joanna Dębiec.

Tydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czasTydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czasTydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czasTydzień temu napisaliśmy o tragedii prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wiele się od tego czasu zdarzyło, media przybliżały każdy szczegół dotyczący katastrofy. Śledziliśmy, pewnie w większości przed telewizorami, przylot do Warszawy trumny z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz ostatni przejazd do Pałacu Prezydenckiego, a w kolejnych dniach - po zidentyfikowaniu zwłok - trumny z Panią Prezydentową i dalszymi ofiarami tej ogromnej tragedii. Media przygotowywały materiały prasowe, w których ludzie z najbliższego otoczenia tak Pary Prezydenckiej, jak innych osób poległych w katastrofie - przekazywały świadectwa ich życia, pasji, osiągnięć, zwykłych, ludzkich twarzy. Płakaliśmy słuchając wspomnień, modliliśmy się, wyrażaliśmy swoje współczucie tym, których bliscy odeszli i solidarność w obliczu ogromnej straty jako naród polski. Wielu z nas udało się osobiście pożegnać Parę Prezydencką w Warszawie (w najbliższym Czasie Czchowa postaramy się przygotować fotoreportaż z tych wydarzeń), wielu gromadziło się tu, na miejscu, na uroczystych nabożeństwach w intencji ofiar katastrofy połączonych z apelami poległych. Każda prawie cząstka Polski kogoś straciła, 16 kwietnia w Brzesku na uroczystym pożegnaniu zmarłych pod Smoleńskiem, na katyńskiej ziemi, zebrali się strażacy i ludowcy z powiatu brzeskiego.

PRAWO - Jak dochodzić odszkodowania

red. Joanna Dębiec.

PRAWO - Jak dochodzić odszkodowaniaPodawaliśmy niedawno informację, że można uzyskać odszkodowanie za słupy wysokiego, średniego napięcia, lub stację transformatorową - umiejscowione na gruncie przed rokiem 1990. 9 kwietnia br. "Dziennik Gazeta Prawna" w dziale Prawo na co dzień podaje w artykule Jak dochodzić odszkodowania za słupy umieszczone na działce, szczegółowe informacje m.in. w tym temacie. Czytamy "Właściciele działek z liniami energetycznymi, sieciami gazowymi lub wodociągowymi mogą ubiegać się o odszkodowania od firm przesyłowych. Mogą też składać wnioski o ustanowienie umowy o odpłatną służebność przesyłu." Warto zapoznać się z właściwą podstawą prawną i dowiedzieć się, jak i w jakich wypadkach można uzyskać odszkodowanie lub złożyć wniosek o ustanowienie służebności przesyłu.

W artykule konkretna wiedza prawna i wzór wniosku.

Najlepsi w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej

red. Joanna Dębiec.

Najlepsi w Gminnym Turnieju Wiedzy PożarniczejNajlepsi w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej12. kwietnia w Jurkowie odbyły się 20. już eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ph. "Młodzież zapobiega pożarom". 26. uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gminy Czchów przez ostatnich kilka miesięcy przygotowywało się z najważniejszych zagadnień w dziedzinie wiedzy pożarniczej.

Rusza Odnowa Centrum Czchowa

red. Joanna Dębiec.

Właśnie ruszyły prace w ramach Odnowy Centrum Czchowa. Będą utrudnienia w ruchu i problemy z parkowaniem. Warto skorzystać z parkingów przy ZUK oraz na tyłach Urzędu Miejskiego.

Jakich zmian możemy się spodziewać? Projekt obejmuje częściową przebudowę ciągów komunikacyjnych – pieszych w rynku: chodników i opasek chodnikowych, schodów terenowych, podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz poszerzenie przestrzeni publicznej rynku celem zapewnienia miejsc na lokalizację imprez kulturalnych i uroczystości;

Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa budowę parkingu po wcześniejszej likwidacji nasypów ziemnych (na pierzei północnej) - patrz zdjęcia - oraz likwidację schodów.

TRAGEDIA BLISKO KATYNIA - POLSKA W ŻAŁOBIE

red. Joanna Dębiec.

TRAGEDIA BLISKO KATYNIA - POLSKA W ŻAŁOBIEDziś, 10. kwietnia 2010 r. o godz. 8.56 blisko Smoleńska, ok. 15 km od Lasu Katyńskiego, doszło do katastrofy lotniczej samolotu prezydenckiego RP, w której zginęły wszystkie obecne na pokładzie osoby. Zginęła PARA PREZYDENCKA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ, szef IPN, NBP, dowództwo wojskowe RP, wiele osób - przedstawicieli polskiego rządu, parlamentu, rodzin ofiar katyńskich... Delegacja leciała na uroczyste obchody 70-lecia zbrodni Katyńskiej. Na liście osób, podanych oficjalnie przed godz. 13.00 przez media, znajduje się poseł Wiesław Woda.

Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową.

DAWIDEK JUŻ W DOMU :-)

red. Joanna Dębiec.

Dawidek Pabian, o czym redakcja dowiedziała się w rozmowie telefonicznej, już trzeci dzień jest w domu. Pierwsza operacja na otwartym serduszku, jaką dziecko musiało przejść około połowy roku życia w Monachium (kolejna czeka go na 2 latka) - udała się! Myślę, że wiele osób, które włączyły się w akcję zbierania funduszy na Jego operację, trzymało kciuki za jej pozytywny finał. Dawidek dochodzi do siebie, co bardzo cieszy.

Życzymy MU dużo zdrówka i sił, a rodzicom wytrwałości w walce o życie i zdrowie chłopca.DAWIDEK JUŻ W DOMU :-)

4 TYS. NA BASZTA JAZZ FESTIVAL

red. Joanna Dębiec.

4 TYS. NA BASZTA JAZZ FESTIVALOgłoszono wyniki I naboru wniosków do programu "Nasz region - nasza szansa" realizowanego przez Województwo Małopolskie. Łącznie do  programu zostało zgłoszonych 156 wniosków z całej Małopolski. 58 z nich zostało przyjętych.

Wśród nich jest zgłoszony przez MOKSiR XI Baszta Jazz Festival w Czchowie! Otrzymamy na niego dofinansowanie w kwocie 4 tys. zł.

INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI UZYSKANIA ODSZKODOWANIA

red. Joanna Dębiec.

Możesz uzyskać odszkodowanie za słupy wysokiego napięcia...

INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI UZYSKANIA ODSZKODOWANIANa stronie www.zakliczyninfo.pl podano informację, która może zainteresować również mieszkańców gminy Czchów. Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Tarnowie informuje, iż istnieje możliwość uzyskania odszkodowania za usytuowanie na gruncie słupów wysokiego i średniego napięcia oraz stacji transformatorowej. Podstawowym warunkiem ubiegania się o odszkodowanie jest to, że słup został postawiony na gruncie przed rokiem 1990. Jeśli tak jest, to należy przygotować odpis z księgi wieczystej, mapkę, numer działki oraz numery PESEL właściciela (lub współwłaścicieli) działki. Sprawy o odszkodowanie prowadzi Spółka z Warszawy, zainteresowanych odsyłamy do źródła, natomiast bliższe informacje na ten temat będzie można uzyskać na spotkaniu, które zostanie zorganizowane na terenie gminy (poinformujemy o terminie) i zdecydować indywidualnie, czy wykorzystać taką możliwość.