Nasi partnerzy

 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Andrzejki z folklorem czyli Grupa śpiewacza KG Czchów i Klub Seniora Nasza Chata - w czchowskiej Leśniczówce - fot.red. Joanna Dębiec
 • Parada Bajkowa na Andrzejkowy czas - ciekawa i kolorowa inicjatywa szkoły specjalnej w Złotej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Roczek przedszkolnego Caritas w Jurkowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Twórcze i inspirujące obchody 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych Polka Niepodległa 2018 - Brzeskie Centrum Biblioteczno-Kulturalne 24 listopada br. - fot.red. Joanna Dębiec
 • Święto Pluszowego Misia - spotkanie najmłodszych i przyszłych Czytelników w czchowskiej Bibliotece - fot.red. J.Dębiec
 • Archiwum

O XX Biegu Floriańskim i Gminnym Dniu Strażaka w Czchowie

red. Joanna Dębiec.

O XX Biegu Floriańskim i Gminnym Dniu Strażaka w CzchowieO XX Biegu Floriańskim i Gminnym Dniu Strażaka w CzchowieZa nami bogaty w wydarzenia długi weekend kwietniowo-majowy. Bieg Floriański, o którym wspominaliśmy już szerzej, a który po 20. latach - jak na początku był organizowany - odbył się w Czchowie, zgromadził sporo drużyn - dzieci, młodzieży, strażaków i biegaczy niezrzeszonych. Pogoda kaprysiła, ale wyjątkowo się udała dla organizatorów wydarzenia - przypomnijmy, zbliżał się 4 maja - Święto Patrona Strażaków św. Floriana - więc obok Biegu Floriańskiego, powstałego i organizowanego z inicjatywy strażaków, z ich czynnym udziałem - świętowano Gminny Dzień Strażaka. Trasa Biegu została wyznaczona wokół Rynku a następnie ulicą Węgierską do Miejskiego Parku Zieleni i Rozrywki, ścieżką przecinającą go w kierunku plebanii, obok kościoła i z metą na plantach naprzeciw Magistratu. Słońce pięknie przyświecało uczestnikom, tym samym podkreślając urok wiosennie malowniczego Czchowa. Dziewczęta ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Czchowskiej wabiły uczestników Święta kolorowymi i pachnącymi kanapeczkami - ekologicznie, zdrowo, pysznie... Na samych plantach ustawiono gar-kuchnię z żurkiem i grochówką, którą obsługiwali strażacy z OSP Jurków, a obok grill z kiełbaskami, serwowanymi przez panie z Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Zapachniało rozpoczęciem sezonu grillowego. Bieg zakończyło wręczenie medali, dyplomów, nagród oraz flag państwowych. Szczegółowe wyniki podamy w najbliższym numerze "Czasu Czchowa", za to zachęcamy do obejrzenia bogatego fotoreportażu z wydarzenia (w galerii na naszej stronie - fot. red. Joanna Dębiec: https://photos.google.com/share/AF1QipP_KL6knODIY6EyQGLSqJCyQzKtS1HZvjVXUqwakpI3GDGdnTY4bQECNQKfbQQBTg?key=OWxUb0pOX09nODJsRUQ5WXZBdGpLd1BGYnJHeHpn) - staraliśmy się pokazać uczestników Biegu i wszystkich, którzy zostali nagrodzeni i uhonorowani odznaczeniami strażackimi. Gratulujemy.

Kolejnym punktem uroczystości były obchody Gminnego Dnia Strażaka. Poczty sztandarowe oraz strażacy wszystkich jednostek OSP z gminy Czchów zebrały się pod remizą OSP Czchów i stamtąd prowadzone przez orkiestrę strażacką ze Złotej pod batutą p. Egeniusza Grzanki przemaszerowały pod figurę św. Floriana na rynku. Tu delegacja honorowa - Burmistrz Czchowa i Prezes Zarządu Gminnego Z OSP RP Marek Chudoba, Komendant Gminny Z OSP RP dh Piotr Musiał oraz Prezes Zarządu OSP Czchów dh Jerzy Wojakiewicz - złożyła kwiaty, a następnie wszyscy przemaszerowali na plac na przeciw podcieni, gdzie odbyła się dalsza oficjalna część uroczystości. Flaga załopotała na maszcie, Komendant OSP Czchów dh Stanisław Kozdrój złożył raport o gotowości wszystkich jednostek OSP gminy Czchów do uroczystości przed Komendantem Powiatowym PSP Brzesko st. bryg. dhem Piotrem Strojnym.

Burmistrz Czchowa, a zarazem Prezes Zarządu Gminnego Z OSP RP Marek Chudoba złożył wszystkim strażakom najlepsze życzenia z okazji Gminnego Dnia Strażaka, podziękował za ofiarną służbę i pomoc mieszkańcom gminy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, za współpracę z samorządem oraz uświetnianie uroczystości patriotycznych, kulturalnych i religijnych na terenie gminy, życzył powodzenia, wytrwałości i siły w dalszym pełnieniu służby na rzecz społeczności lokalnych. Do życzeń dołączyli się goście: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej i Komendant Gminny Z OSP RP.

Następnie zostały wręczone odznaczenia strażackie. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa przyznano druhom: Mirosławowi Janikowi, Robertowi Jakóbczykowi i Józefowi Mendel. Srebrne Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie: Dominik Kotas, Jarosław Gurgul i Grzegorz Baczewski. Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa - druhowie: Paweł Proficz, Michał Skorupski, Krzysztof Maciaś i Andrzej Kornaś, natomiast odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymał dh Tomasz Janik. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i dołączamy się do życzeń słowami, jakie przekazał naszym strażakom zaocznie były Komendant Powiatowy PSP Dariusz Pęcak, zaprzyjaźniony z naszymi jednostkami OSP: "W uroczystość św. Floriana, Naszego Patrona, życzę aby służba strażacka przynosiła satysfakcję, szacunek wśród ludzi i zrozumienie najbliższych, a św. Florian niech otoczy opieką każdy Wasz dzień służby..."

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości OSP Czchów zaprezentowała pokaz akcji ratowniczej w wypadku drogowym, w którym w samochodzie został zakleszczony człowiek. Akcja przebiegała z użyciem nożyc do cięcia karoserii oraz sprzętu medycznego do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. Widowiskową akcję przeprowadzoną sprawnie i profesjonalnie przez naszych strażaków ochotników warto było obejrzeć, by uświadomić sobie jak ważny jest czas, sprawność, przeszkolenie strażaków ochotników, ich ofiarność i odwaga; jak ważna jest pomoc naszych jednostek OSP w wypadkach drogowych i innych zdarzeniach, gdzie mamy do czynienia z zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego.

Po pokazie druhowie i goście zostali zaproszeni na poczęstunek w pięknym plenerze czchowskich plant, a żeby nie zabrakło dźwięku wody, którą zwykle strażacy gaszą pożary, słychać było w tle tryskającą fontannę...