Joomla 3.2 Template by Justhost Complaints

Fotoreportaże

  • Ostatnia w roku 2018 sesja Rady Miejskiej w Czchowie zakończyła się wizytą radnych i sołtysów na wzgórzu zamkowym i Grodzisku w Czchowie, gdzie właśnie zakończono największą w roku inwestycję turystyczną. Oficjalne otwarcie - wiosną 2019 r. - fot. red. Joanna Dębiec
  • Seniorzy z Naszej Chaty odwiedzili z kolędą chorych w czchowskim ZOL-u oraz Urząd Miejski, kończąc dzień opłatkiem i wigilijnym barszczem... - fot.red. Joanna Dębiec
  • Wigilia dla seniorów i osób samotnych w Domosławicach na styku gmin:  Czchów i Zakliczyn - wzruszające wydarzenie - fot.red. Joanna Dębiec
  • Podsumowanie 7 lat realizacji projektu Ośrodki Wsparcia w gminie Czchów  -
  • Wzgórze zamkowe w Czchowie - aranżacja zakończona. Odbiór inwestycji - fot.red. Joanna Dębiec
  • Archiwum

"Od przedszkolaka do strażaka" - Spartakiada dzieci przedszkolnych z całej gminy Czchów

Poprawiono: poniedziałek, 23, październik 2017 red. Joanna Dębiec

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważny jest w naszym życiu ruch i uprawianie dyscyplin sportowych. Nie mówimy tutaj wyłącznie o profesjonalnym uprawianiu sportu, ale o zwykłej rekreacji. Powiat Brzeski wspiera różne inicjatywy sportowe, a niedawno z okazji 150-lecia Powiatu Brzeskiego mogliśmy uczestniczyć w wielu tego rodzaju imprezach.Promocja zdrowego stylu życia poprzez aktywność sportową jest obecnie bardzo modna - i dobrze. O swoją kondycję fizyczną należy dbać już od najmłodszych lat. Instytucje i stowarzyszenia proponują różnorodne zajęcia rekreacyjne. Od lat w gminie Czchów działają kluby i sekcje sportowe. W strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie działają sekcje dziecięce i młodzieżowe – piłki nożnej, tenisa stołowego, koszykówki, ogólnorozwojowe, a ostatnio powstało kółko szachowe. Trzeba przyznać, że zajęcia są oblegane! Dodatkowo wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej i Ochotniczą Strażą Pożarną w Czchowie realizujemy ciekawe sportowo-rekreacyjne projekty.

W tym roku OSP w Czchowie otrzymała dofinansowanie na realizację Spartakiady. Zadanie publiczne pn. „Spartakiada od przedszkolaka do strażaka” współfinansowane jest przez Powiat Brzeski. We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie, Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej - Ochotnicza Straż Pożarna w Czchowie 19 października 2017 roku w Hali Sportowej przy PG w Czchowie zrealizowała najważniejsze sportowe wydarzenie dla najmłodszych mieszkańców Powiatu Brzeskiego.

Spartakiadę rozpoczęliśmy równo o godzinie 10.00. Prowadzeniem całego wydarzenia zajęła się Elżbieta Ogiela (w jednej osobie Prezes Stowarzyszenia Ziemi Czchowskiej i Dyrektor MOKSiR). Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości, głos zabrał prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Czchowie - Jerzy Wojakiewicz. Życzył wszystkim przedszkolakom wspaniałej zabawy, jednocześnie wyrażając nadzieję, że wśród dzieci są przyszli strażacy! Tekst uroczystego ślubowania przedszkolakom odczytała Barbara Wojakiewicz - dyrektor PSP w Czchowie, od lat związana ze Spartakiadą, a brzmiał on następująco: "Obiecuję wykonywać wszystkie zadania i zabawy uczciwie, dokładnie i do końca", po czym wszystkie dzieci zgodnie odpowiedziały: OBIECUJĘ!

Po przejściu defilady, zapaleniu znicza, odsłuchaniu hymnu olimpijskiego, nadszedł czas na pierwsze konkurencje. Przedszkolaki zostali podzielni na 3 grupy wiekowe: 3-4 latki, 4-5 latki oraz 5-6 latki. Każda z  grup zmierzyła się w czterech konkurencjach.

            Przedszkolaki z grupy 3-4 latki zmagali się z noszeniem woreczków na głowie;
(najlepszy czas uzyskała Złota), rzutami do celu (najwięcej trafień miała Tymowa), rozwijaniem węża strażackiego (najlepszy czas uzyskał Jurków) oraz turlaniem piłeczki między pachołkami (najlepszy czas znów uzyskała Tymowa, brawo!)

Po zmaganiach najmłodszej grupy, średniaki stanęli na linii startu, gdzie czekały na nich ciekawe konkurencje: przewożenie piłki taczką (najlepszy czas uzyskała Tymowa), rozwijanie węża strażackiego (najlepszy czas zdobyły Domosławice), przechodzenie tip-topem po linie (najlepszy czas uzyskał Czchów) oraz przechodzenie przez tunel (najlepszy czas miała Złota).

Najstarsi z przedszkolaków, a więc grupa 5,6-letnich dzieci z 8. jednostek oświatowych, stanęli przed nie lada wyzwaniem. Ich zadania wymagały nie tylko sprytu, ale także pełnej koncentracji. W pierwszej konkurencji pokonywali tor przeszkód, składający się z przełożenia szarfy, slalom między pachołkami, przeskoczenie gąbki i na końcu rozwijanie węża strażackiego - najszybszą drużyną była PSP Czchów. Drugie zadanie to wyścig na kocykach, który wygrała PSP Tworkowa. W trzeciej konkurencji nie tylko liczył się czas, ale także precyzja, ponieważ zawodnicy, wcielając się w kelnerów, przenosili na spodkach kubeczki z ping-pongiem w środku. Wygrała PSP Tworkowa. I ostatnia konkurencja potoczyła się bardzo szybko. Dzieci musiały trafnie rzucić krążki do celu i w ten sposób zdobywały punkty, a najwięcej punktów - 160 - zdobyła grupa z PP Czchów.

            Komisja sędziowska, która składała się z nauczycieli przedszkoli, biorących udział w Spartakiadzie, nauczycieli wychowania fizycznego oraz członków Stowarzyszenia, udała się na obrady i stwierdziła jednogłośnie, że wszystkie drużyny walczyły dzielnie i do końca, dlatego każda otrzymała I miejsce. W trakcie obrad Komisji przedszkolaki mieli chwilę na słodki poczęstunek oraz odpoczynek.

            Nad bezpieczeństwem uczestników Spartakiady czuwał ratownik medyczny -  Łukasz Pajor. Dla dzieci przygotował specjalny pokaz związany z udzielaniem pierwszej pomocy. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w ćwiczeniach z pierwszej pomocy, pod okiem ratownika umiejętnie radziły sobie z bandażowaniem kończyn i zakładaniem chusty, zadawały wiele pytań. Dziękujemy Łukaszowi za poświęcenie swojego czasu najmłodszym!

            Dekoracji drużyn dokonał Zastępca Burmistrza Czchowa - Tadeusz Płachta w asyście Prezesa Zarządu OSP w Czchowie Jerzego Wojakiewicza, druhów Eugeniusza Martyki i Tomasza Kozdroja oraz ratownika medycznego Łukasza Pajora. Każda grupa wiekowa otrzymała dyplomy wraz z cennymi nagrodami w postaci sprzętu sportowego i słodkości.

            Na zakończenie redaktor Czasu Czchowa Joanna Dębiec zaprosiła wszystkich do wspólnego zdjęcia, obiecując, że ukarze się ono w najbliższym Czasie Czchowa.

  Mamy nadzieję, że za rok ponownie się spotkamy.

Zapraszamy do obejrzenia obszernego fotoreportażu red. Czasu Czchowa z wydarzenia (przyp.red.):

https://photos.google.com/share/AF1QipP1Tk5ymIr_MeCY6CQKuz_UYeWfwv4ViC1Vg6Rtr-CuewevVQcYltAapsA7qqBSpA?key=aDMzRWJwSWttZmpNanZTcjE5bVZFMmFiakRtd2J3

Paulina Kumorek

Podziękowania

„Spartakiada od przedszkolaka do strażaka” organizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Czchowie nie byłaby tak wspaniała bez zaangażowania i pomocy wielu osób. Serdecznie dziękujemy Andrzejowi Potępie Staroście Brzeskiemu i Markowi Chudobie Burmistrzowi Czchowa - za wsparcie naszego zadania publicznego; dziękujemy dyrektorom i nauczycielom jednostek oświatowych biorących udział w Spartakiadzie; dziękujemy wszystkim małym sportowcom i ich rodzicom; dziękujemy Łukaszowi Pajorowi za opiekę medyczną nad "sportowcami"; dziękujemy Annie Wojakiewicz-Skarżyńskiej dyrektorowi PG w Czchowie oraz pracownikom obsługi hali sportowej; dziękujemy jeszcze raz wszystkim za pomoc w przeprowadzeniu Spartakiady.

Organizatorzy:

Ochotnicza Straż Pożarna w Czchowie

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej

 

 

Odsłony: 831