Joomla 3.2 Template by Justhost Complaints

Fotoreportaże

  • Ostatnia w roku 2018 sesja Rady Miejskiej w Czchowie zakończyła się wizytą radnych i sołtysów na wzgórzu zamkowym i Grodzisku w Czchowie, gdzie właśnie zakończono największą w roku inwestycję turystyczną. Oficjalne otwarcie - wiosną 2019 r. - fot. red. Joanna Dębiec
  • Seniorzy z Naszej Chaty odwiedzili z kolędą chorych w czchowskim ZOL-u oraz Urząd Miejski, kończąc dzień opłatkiem i wigilijnym barszczem... - fot.red. Joanna Dębiec
  • Wigilia dla seniorów i osób samotnych w Domosławicach na styku gmin:  Czchów i Zakliczyn - wzruszające wydarzenie - fot.red. Joanna Dębiec
  • Podsumowanie 7 lat realizacji projektu Ośrodki Wsparcia w gminie Czchów  -
  • Wzgórze zamkowe w Czchowie - aranżacja zakończona. Odbiór inwestycji - fot.red. Joanna Dębiec
  • Archiwum

Nieszpory patriotyczne w 100-lecie Niepodległości w Domosławicach

Poprawiono: czwartek, 05, lipiec 2018 red. Joanna Dębiec

Nieszpory patriotyczne w 100-lecie Niepodległości w DomosławicachW ostatnią niedzielę 1 lipca w Domosławicach miało miejsce piękne patriotyczno-religine wydarzenie, nieszpory z udziałem gościa specjalnego - bpa Stanisława Salaterskiego, połączone z częścią artystyczną, przygotowaną z okazji obchodów 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Modlitwa za Ojczyznę została połączona z patriotyzmem.

Ks. biskup w homilii podkreślił, że Polska wróciła na mapę świata nie tylko dzięki staraniom dyplomatów i walkom żołnierzy. Ojcami polskiej niepodległości byli nie tylko Piłsudski, Dmowski czy Paderewski, ale do odzyskania wolności w 1918 roku przyczynili się polscy święci, którzy ratowali ludzkiego ducha i wiarę - mówił biskup - jak choćby św. Urszula Ledóchowska, bł. Honorat Koźmiński i św. Brat Albert. Polska nie wróciłaby na mapę świata, gdyby nie jej mieszkańcy.

- Żyli pod trzema zaborami, ale przekazywali kolejnym pokoleniom polski język, zwyczaje, narodową literaturę, bronili polskiej tożsamości w najbardziej zwyczajny sposób przez swoją codzienną pracę i pobożność nie tylko od święta. Każdy z nas nosi w sobie zadatek na świętego i bohatera, trzeba tylko słuchać Boga i służyć bliskim, rodzinie, lokalnej społeczności i całej Ojczyźnie przez swoją pracę, uczciwość i miłość do bliźniego... Znamienne słowa.

Część artystyczną rozpoczął koncert patriotyczny Jurkowskiego Chóru Kameralnego, w którym można było usłyszeć m.in. Hymn Polski, Bogurodzicę czy Gaude Mater Polonia, a następnie program poprowadziła młodzież z miejscowej Scholi parafialnej.

Mimo deszczu uroczystość, co prawda nieco skrócona o wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych - udała się, a na koniec ks. proboszcz Marek Kądziołka zaprosił wszystkich parafian oraz gości, wśród których był również Burmistrz Czchowa Marek Chudoba - na poczęstunek. Z tyłu plebanii grupy Caritas i parafian, działających na rzecz parafii Domosławice, uwijały się, by godnie ugościć uczestników uroczystości - był grill, gorące dania, ciasta domowego wypieku, wszelkie dobra - przygotowano się na prawdziwy piknik, a parafianie i goście - nie zawiedli.

Nieszpory patriotyczne były preludium do uroczystości odpustowych, które odbywają się w Kościele Domosławickim u Matki Bożej Domosławickiej, Królowej Doliny Dunajca - 2 lipca.

Fotoreportaż redakcyjny z wydarzenia - na naszej stronie, w galerii reportaży.

Odsłony: 446