Joomla 3.2 Template by Justhost Complaints

Fotoreportaże

  • Ostatnia w roku 2018 sesja Rady Miejskiej w Czchowie zakończyła się wizytą radnych i sołtysów na wzgórzu zamkowym i Grodzisku w Czchowie, gdzie właśnie zakończono największą w roku inwestycję turystyczną. Oficjalne otwarcie - wiosną 2019 r. - fot. red. Joanna Dębiec
  • Seniorzy z Naszej Chaty odwiedzili z kolędą chorych w czchowskim ZOL-u oraz Urząd Miejski, kończąc dzień opłatkiem i wigilijnym barszczem... - fot.red. Joanna Dębiec
  • Wigilia dla seniorów i osób samotnych w Domosławicach na styku gmin:  Czchów i Zakliczyn - wzruszające wydarzenie - fot.red. Joanna Dębiec
  • Podsumowanie 7 lat realizacji projektu Ośrodki Wsparcia w gminie Czchów  -
  • Wzgórze zamkowe w Czchowie - aranżacja zakończona. Odbiór inwestycji - fot.red. Joanna Dębiec
  • Archiwum

Piaski Drużków

Poprawiono: poniedziałek, 13, styczeń 2014 Administrator

Powierzchnia sołectwa: 7 km2

Liczba mieszkańców: 452

Budynków mieszkalnych: 130

 

Sołtys wsi:

Ryszard Gałek, zam. Piaski-Drużków

 

Radny Gminy Czchów reprezentujący Piaski-Drużków, Wytrzyszczkę i Będzieszynę: Ryszard Gałek

Parafia Czchów. Na terenie wsi od 1992 roku Kaplica, w której msze św. niedzielne są o godz. 10.30. Dodatkowo mieszkańcy Piasków odprawiają w kaplicy nabożeństwa majowe, różańcowe i drogi krzyżowe.

Dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Czchowie. Na terenie miejscowości kursuje nie zmechanizowany prom. Czynny w godzinach 6.00 – 22.00, kursuje na dwie zmiany. Jest 4 przewoźników.

Jedyna miejscowość gminy leżąca po prawej stronie Dunajca. Można dojechać tam promem kursującym na rzece między Czchowem i Piaskami-Drużkowem lub mostem podwieszonym na zaporze wodnej. Niewielki pas doliny rzeki wykorzystywany jest rolniczo i turystycznie. Miejscowość osadzona jest u podnóża i na stoku wzniesień Głowaczka (405,8 m n.p.m.) z najwyższym szczytem Ostra (lub Sucha) Góra (436,2 m n.p.m.) i Habalina (439,6 m n.p.m.) z najwyższym szczytem Trąbki Wysokie (452,69 m n.p.m.) Biegnie tędy fragment zielonego szlaku turystycznego PTTK. W miejscowości znajduje się „stanica harcerska” dysponująca miejscami noclegowymi i goszcząca młodych skautów z kraju i zza granicy. (tel. 0-14 6636105). Istnieje tu sieć gazociągowa i telefoniczna. Nie najlepszej jakości drogi rekompensują walory krajoznawcze. Interesujący stary dwór rodziny Krasuskich pełni obecnie funkcję budynku szkolnego. Na terenie Piasków nad Dunajcem znajdują się pola namiotowe, często udostępniane przez prywatnych gospodarzy. Przy drodze od zapory w stronę przewozu pod lasem jest postawiona w latach 70-tych kapliczka z umieszczonym śmigłem, upamiętniająca miejsce tragicznej śmierci młodego lotnika. W miejscowości znajduje się gospodarstwo agroturystyczne pp. Sułkowskich (tel. 0-14 6843605) i jest ono jedynym prężnie działającym tego typu gospodarstwem na terenie gminy Czchów.

 

 

ARCHEOLOGIA

 

Bardzo górzysty teren miejscowości Piaski Drużków przebadany został przez archeologów, znaleziono jedynie 4 stanowiska archeologiczne. Z tego trzy pochodzą z epoki kamienia i jedno to ślad po osadzie z okresu średniowiecza.

Brak większej ilości znalezisk rekompensuje jakość, z Piasków Drużkowa pochodzi jeden z najpiękniejszych wiórów – noży znalezionych w strefie górskiej.

Na długim, odbitym celowo z konkrecji krzemiennej wiórze, żyjący ponad 5 tysięcy lat temu neolityczny rzemieślnik opracował przez specjalne załuskanie krawędzie tnące tworząc krzemienne narzędzie ułatwiające mu życie i pracę.

A. Szpunar

 

Odsłony: 17787