Nasi partnerzy

 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image
 • image
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Andrzejki z folklorem czyli Grupa śpiewacza KG Czchów i Klub Seniora Nasza Chata - w czchowskiej Leśniczówce - fot.red. Joanna Dębiec
 • Parada Bajkowa na Andrzejkowy czas - ciekawa i kolorowa inicjatywa szkoły specjalnej w Złotej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Roczek przedszkolnego Caritas w Jurkowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Twórcze i inspirujące obchody 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych Polka Niepodległa 2018 - Brzeskie Centrum Biblioteczno-Kulturalne 24 listopada br. - fot.red. Joanna Dębiec
 • Święto Pluszowego Misia - spotkanie najmłodszych i przyszłych Czytelników w czchowskiej Bibliotece - fot.red. J.Dębiec
 • Archiwum

O Nas

Magazyn informacyjny gminy Czchów

Administrator.TROCHĘ HISTORII...


Magazyn informacyjny gminy CzchówGazeta powstała w styczniu 1991 roku jako pismo samorządowe, Redaktorem Naczelnym i jej twórcą zostaje miejscowy historyk Henryk Kornaś. Pierwszy numer zawiera opis dekanatu czchowskiego oraz KALEJDOSKOP – pisane z humorem, podpatrzone nowinki czchowskie. Kilkustronicowa gazeta nie ukazuje się regularnie.   
W 1994 roku wydawcą "Czasu Czchowa" zostaje Gminny Ośrodek Kultury z dyrektorem Kazimierzem Dudzikiem. Gazeta zostaje zarejestrowana i otrzymuje numer ISSN - 31232-6755. Ukazuje się od tego czasu jako miesięcznik. GOK po zmianie nazwy i nadaniu statutu w 1996 r. uzyskuje nazwę i pełni funkcję Ośrodka Promocji Gminy Czchów.
"Czas Czchowa" się rozwija, ukazuje się jako miesięcznik, pozyskuje - jako jedno z nielicznych pism o zasięgu lokalnym - stałych sponsorów. Pierwszym jest Bank Spółdzielczy w Czchowie, do dziś Partner gazety. "Czas Czchowa" od stycznia 2003 roku pełni funkcję magazynu informacyjnego gminy Czchów; przychylność władzy, płynny przepływ informacji i zrozumienie znaczenia wydawnictwa lokalnego w promocji gminy sprzyja temu, że gazeta nabiera rozmachu.
Od początku 2005 roku Wydawcą "Czasu Czchowa" jest Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie. Gazeta ukazuje się w nakładzie 750 egzemplarzy, posiada kolorową okładkę i średnio 40-44 stron. Wewnątrz numeru pojawia się kolorowa wkładka zawierająca fotoreportaże z wydarzeń kulturalnych gminy. Referaty Urzędu Miejskiego w Czchowie podają do publicznej wiadomości ważne informacje (dział SAMORZĄDNOŚĆ LOKALNA), co jest ogromnym krokiem naprzód w przepływie informacji. Unikalne zdjęcia oraz opisy bezpośrednio z akcji strażackich (wypadków drogowych, interwencji straży) opracowuje dla redakcji OSP Czchów. Jest to cenny materiał interwencyjny. Na bieżąco są podawane również informacje z Komisariatu Policji. Redakcja nawiązała kontakt z dyrektorami szkół na terenie gminy i uzyskuje materiały, które tworzą w gazecie dział: Z ŻYCIA SZKOŁY. Zbierane są informacje ze wszystkich sołectw gminy Czchów, gromadzony jest materiał historyczny na podstawie dokumentów, wspomnień, zdjęć oraz wywiadów z osobami związanymi z regionem. Redakcja dociera w rozmowach ze zwykłymi ludźmi do materiałów, które warto "OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" i pod takim tytułem ukazują się spisane wspomnienia i ciekawostki. Dział historyczny uzupełniają co jakiś czas artykuły opracowywane przez Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzeja Szpunara - Z TEKI HISTORYCZNEJ „CZASU CZCHOWA". W nich są opisywane postępy prac tarnowskich archeologów na wzgórzu zamkowym w Czchowie. "Czas Czchowa" zawiera też dział: WYDARZENIA KULTURALNE. Są tu umieszczane relacje z imprez i wydarzeń w naszym regionie. Bardzo ważne jest życie codzienne, informacje do wiadomości publicznej oraz INWESTYCJE NA BIEŻĄCO, wszystko to znajduje się w dziale tematycznym: SAMORZĄDNOŚĆ LOKALNA. W zależności od materiału, jest też miejsce na sport szkolny i gminny. Ważnymi, poruszanymi również na łamach pisma tematami są problemy życiowe ludzi tu mieszkających, niepełnosprawność dzieci, zdarzenia losowe. Redakcja traktuje wywiady, reportaże o tym charakterze, jako pewnego rodzaju interwencje w ich imieniu. Są też comiesięczne felietony (ZE STRONY DUDZIKA) i kalejdoskop, który jest bardzo ważnym elementem, nieodłącznie, bo od pierwszego numeru w Czasie Czchowa - poszukiwanym przez Czytelnika.
Redakcja ma stałego twórcę krzyżówek. Do każdego numeru Pan Krystian Goliński (mieszkaniec Jurkowa) układa nową krzyżówką, wykorzystując wiadomości z regionu i dostosowując hasła do wydarzeń gminnych. Od lipca 2004 roku pojawiają się na łamach gazety artykuły autorstwa Pani Marii Wiśniewskiej-Płachty o tematyce przyrodniczej, ekologicznej, które tworzą osobny dział "ZIELONYM" DO GÓRY. Na łamach Czasu Czchowa pojawiają się interwencje mieszkańców (choćby z cyklu obserwacji pisanych przez Bezrobotnego Władka), ciekawostki, opisy sytuacji z życia wziętych, artykuły o najstarszych pocztówkach z Czchowa, których unikalne egzemplarze ze specjalnym opisem udostępniał Tomasz Kornaś, historyk, pasjonat w tej dziedzinie, pochodzący z Czchowa. W roku 2005 pojawiła się na łamach "Czasu Czchowa" SATYRA KROTOSA, dział, do którego rysunki, grafiki wykonuje nam znany i ceniony w kraju oraz za granicą (wiele wystaw na całym świecie) rysownik, Tadeusz Krotos z Gliwic. Do działu sportowego również udało się pozyskać "komentatorów" - relacje przygotowują działacze sportowi: Tadeusz Płachta, Rafał Kopytko i Paweł Ciura. Publikacje w "Czasie Czchowa" na temat poszczególnych miejscowości gminy Czchów stanowią dziś spory zbiór dokumentacji historycznej, informacji, zdjęć archiwalnych, ciekawostek - od roku 2003 ukazywały się w dziale PREZENTACJE MIEJSCOWOŚCI. Kolejny dział opracowywany przy współpracy ze środowiskiem szkolnym to PREZENTACJE SZKÓŁ, gdzie publikowaliśmy fragmenty kronik szkolnych (często o znaczeniu historycznym), zdjęcia, wywiady z Dyrektorami szkół, podawaliśmy osiągnięcia uczniów. To też cenny zbiór informacji o społecznościach lokalnych.
"Czas Czchowa" wciąż pozyskuje nowych Czytelników, wzbogaca i urozmaica tematykę poruszaną na łamach, rożnie objętościowo, przyciąga piszących, pasjonatów i znawców różnych dziedzin, nie tylko nauki. Niemałą w tym zasługę mają władze gminy, które wspierają wszelkie działania promocyjne, dostrzegając szczególną rolą mediów w kreowaniu pozytywnego wizerunku naszego regionu.

STRONA INTERNETOWA


Strona internetowa "Czasu Czchowa", stanowiąca elektroniczne uzupełnienie wersji drukowanej pisma, istnieje od 2004 roku, od 2005 roku z osobną domeną, od stycznia 2010 roku w zupełnie nowej graficznej oprawie. Dzisiejsza - wzbogacona ruchomymi panoramami z tutejszych pięknych miejsc, bogatymi fotoreportażami z wydarzeń kulturalnych, galeriami (również starych fotografii) i cennymi informacjami - jest tak jak sama gazeta „Czas Czchowa” - wizytówką Czchowa, regionu, także przez dostępną tu kamerką internetową (zamontowaną dzięki inicjatywie naszych forumowiczów, w pierwszej wersji strony istniało na niej Forum Dyskusyjne) oknem na Czchów, dla wielu - jedynym możliwym "powrotem" do rodzinnych stron. Administratorem strony jest od roku 2010 Michał Papuga.
Za zaangażowanie w promocję Czchowa, regionu, również poprzez stronę internetową, Redaktor Naczelna "Czasu Czchowa" (autorka prezentacji) uzyskała od niezależnego portalu internetowego powiatu brzeskiego www.brzesko.ws w styczniu 2006 roku tytuł CZŁOWIEKA ROKU 2005 POWIATU BRZESKIEGO.

PATRONAT MEDIALNY


Od roku 2004, w którym Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej po raz pierwszy zorganizowało Konkurs "Piękna Posesja Ziemi Czchowskiej" - "Czas Czchowa" objął wydarzenie patronatem medialnym i na swojej stronie internetowej przez kolejne edycje umieszczał obszerną galerię prezentowanych ogrodów. Patronatem medialnym obejmowaliśmy wiele wydarzeń kulturalnych na terenie gminy, w tym koncerty charytatywne, organizowane w Tymowej przez tamtejszy szkolny Caritas na rzecz miejscowych dzieci niepełnosprawnych. Redakcja często włącza się w pomoc na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych z naszego terenu.
Rok 2006 był 15 rokiem istnienia pisma - z tej okazji został zorganizowany JUBILEUSZ gazety, jednej z pierwszych gazet lokalnych w Polsce, który zgromadził twórców, piszących, sponsorów i Czytelników w jednym czasie i jednym miejscu. Z tej okazji został wydany specjalny Numer Jubileuszowy gazety z kolorowym dodatkiem poświęconym wydawnictwu.
W roku 2011 – 20 lat „Czasu Czchowa”!
Skład i druk gazety wykonuje Brzeska Oficyna Wydawnicza w Brzesku.

PROMOCJA

"Czas Czchowa" współtworzył Polskie Stowarzyszenie Prasy Lokalnej i po latach zmian (r.2004) - jako regularne czasopismo o zasięgu regionalnym, ponownie został wpisany w szeregi wydawnictw zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Prasy Lokalnej. Jako jedna z niewielu polskich gazet lokalnych jest zapraszana na światowe Forum Mediów Polonijnych - kilkudniowy pobyt w Polsce przedstawicieli mediów polonijnych z ponad 150 krajów całego świata, szeroko nagłaśniany w kraju i za granicą. Redakcja uczestniczy w spotkaniach, konferencjach prasowych promując wydawnictwo w różnych miejscach Polski. Należą do nich: Wieliczka - Kopalnia Soli, Kraków Biblioteka Jagiellońska, Magistrat, Biblioteka Wojewódzka, Klub Dziennikarza, Niepołomice, Gdańsk - Uniwersytet, Stocznia Muzeum, Redakcja „Dziennika Bałtyckiego", Białystok, Redakcje: „Newsweeka”, „Dziennika Polska Europa Świat”, „Faktu” w Warszawie, Redakcja „Gazety Wyborczej” na Śląsku, Warszawa – Sejm, Warszawska Giełda, Żelazowa Wola – Dworek Chopina, Śląsk i in. Redakcja „Czasu Czchowa” nawiązuje kontakty z redakcjami mediów polonijnych („Nowy Dziennik" Nowy Jork, radio m.in. WPNA Chicago, „Głos Polski" Kanada, przewodnik turystyczny Szwecja, „Jupiter" Austria). Nawiązaliśmy kontakt z autorem niezależnego portalu internetowego Brzeska i okolic, Zbigniewem Stósem, działającego w Chicago w Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Brzeskiej, który promuje na swojej stronie „Czas Czchowa” oraz pomaga przez Stowarzyszenie organizować wsparcie finansowe m.in. dla dzieci niepełnosprawnych z gminy Czchów. 
W roku 2009 Zespół Badawczy Wydziału Socjologii Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, w skład którego weszła redaktor naczelna „Czasu Czchowa” przeprowadził profesjonalne, jedyne takie w Małopolsce, badanie czytelnictwa prasy lokalnej na przykładzie „Czasu Czchowa”. Dokładny raport zawierający wyniki przeprowadzonej w wersji papierowej i równolegle elektronicznej – ankiety, jest dostępny na naszej stronie. Badania zostały bardzo wysoko ocenione przez specjalistów, a wyniki i podpowiadane przez Czytelników rozwiązania są na bieżąco wykorzystywane przez redakcję podczas opracowywania kolejnych numerów „Czasu Czchowa”.


„GOŚCIE" CZASU CZCHOWA


Na łamach „Czasu Czchowa" pojawiły się wywiady z wieloma powszechnie znanymi i cenionymi osobami. Od samego roku 2003 na łamach gazety rozmawialiśmy z: Ewą Godlewską-Bundą - dziennikarką telewizyjną pochodzącą z Czchowa (być może uda się nawiązać stały kontakt z redakcją), Robertem Korzeniowskim - słynnym sportowcem „chodziarzem", byłym Prezydentem Lechem Wałęsą, Olgą Bończyk - aktorką, Moniką Stachurską - dziennikarką telewizyjną, Andrzejem Dąbrowskim - artystą muzykiem, wokalistą, Zbigniewem Wodeckim - znanym piosenkarzem, muzykiem, Zespołami: „Krywań”, „Brathanki”, z Grzegorzem Heromińskim - aktorem, dziś radiowcem w Chicago, redaktorem Kwiatkowskim, Andrzejem Grabowskim - pisarzem i organizatorem Międzynarodowej Jesieni Literackiej, z wieloma znanymi pisarzami odwiedzającymi Czchów w ramach wydarzenia, Robertem Cieślakiem - aktorem, dziś politykiem, oczywiście Jackiem Mazurem - muzykiem, członkiem krakowskiego Jazz Band Ball Orchestra i Organizatorem Baszta Jazz Festivalu w Czchowie. Na specjalne miejsce zasługuje spotkanie z kard. Stanisławem Dziwiszem w tym samym roku, w którym zmarł Papież Jan Paweł II.
Redakcja każdego swojego „Gościa" stara się traktować wyjątkowo - zarówno osoby znane, które jedynie Czchów odwiedzają, jak i te, które tu żyją, a zagościły na naszych łamach.
"CZAS CZCHOWA" PRACUJE DLA WAS...


Redaktor Naczelna Joanna Dębiec