Joomla 3.2 Template by Justhost Complaints

Fotoreportaże

  • Ostatnia w roku 2018 sesja Rady Miejskiej w Czchowie zakończyła się wizytą radnych i sołtysów na wzgórzu zamkowym i Grodzisku w Czchowie, gdzie właśnie zakończono największą w roku inwestycję turystyczną. Oficjalne otwarcie - wiosną 2019 r. - fot. red. Joanna Dębiec
  • Seniorzy z Naszej Chaty odwiedzili z kolędą chorych w czchowskim ZOL-u oraz Urząd Miejski, kończąc dzień opłatkiem i wigilijnym barszczem... - fot.red. Joanna Dębiec
  • Wigilia dla seniorów i osób samotnych w Domosławicach na styku gmin:  Czchów i Zakliczyn - wzruszające wydarzenie - fot.red. Joanna Dębiec
  • Podsumowanie 7 lat realizacji projektu Ośrodki Wsparcia w gminie Czchów  -
  • Wzgórze zamkowe w Czchowie - aranżacja zakończona. Odbiór inwestycji - fot.red. Joanna Dębiec
  • Archiwum

JUBILEUSZ CZCHOWSKIEGO HEJNAŁU

Poprawiono: niedziela, 01, kwiecień 2012 Administrator

JUBILEUSZ CZCHOWSKIEGO HEJNAŁU11 lipca 2000 roku po raz pierwszy z czchowskiej wieży został odegrany HEJNAŁ. To już 10 lat, jak panowie: Stanisław Piotrowski i Józef Kozdrój w niedziele i święta kontynuują ten zwyczaj.

W maju 2000 roku siostra Maria Filipowska skomponowała czchowski hejnał, a podczas uroczystego otwarcia punktu widokowego na baszcie został po raz pierwszy odegrany.

Czchowski hejnał można usłyszeć od 1 maja do 31 października – w niedziele i święta – o godz. 12.00, a także 1 i 11 listopada. Jest on nie tylko atrakcją turystyczną, ale również momentem zatrzymania się i zastanowienia.


Pan Stanisław Piotrowski wspomina różne ciekawe sytuacje, które wydarzyły się przez te 10 lat w trakcie odgrywania hejnału. Mówi: „Spotykam ludzi, którzy przed laty wyjechali z Czchowa, a teraz wracają, pytają i wspominają. Z sentymentem przyjmują muzyczne spotkanie na baszcie. Czasem przychodzą tylko po to, by wysłuchać hejnału”. Czchowski hejnał w prostej linii rozlega się do 3 km, „a w noc sylwestrową z 2000/2001 rok był słyszany w pobliskiej gminie Zakliczyn w Filipowicach”- wspomina pan Stanisław.

Z naszym wzgórzem związana jest jeszcze jedna tradycja, która pochodzi z lat przedwojennych. „Wówczas to mieszkańcy Czchowa, m.in. pan Nieć, pan Malina, u podnóża baszty grali w miesiącu maju wiązanki Maryjne. II wojna światowa przerwała czchowską tradycję. Dopiero w XXI wieku podjęliśmy się jej kontynuacji” – mówi pan Stanisław. „W maju, wieczorem, z wieży zamkowej gramy przez trzydzieści minut melodie Maryjne”.

W ciągu tych dziesięciu lat wykonywali je: pan Piotrowski, pan Kozdrój, pan Kołodziej, pan Krzan i pan Kryjomski.

Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej tradycji serdecznie dziękujemy. Życzymy dużo zdrowia, pomyślności i wielu wspaniałych lat grania czchowskiego hejnału z naszej wieży.

 


Elżbieta Ogiela

Odsłony: 3356