Nasi partnerzy

 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Autokompleks
 • Jaśkowy Sad

Fotoreportaże

 • Andrzejki z folklorem czyli Grupa śpiewacza KG Czchów i Klub Seniora Nasza Chata - w czchowskiej Leśniczówce - fot.red. Joanna Dębiec
 • Parada Bajkowa na Andrzejkowy czas - ciekawa i kolorowa inicjatywa szkoły specjalnej w Złotej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Roczek przedszkolnego Caritas w Jurkowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Twórcze i inspirujące obchody 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych Polka Niepodległa 2018 - Brzeskie Centrum Biblioteczno-Kulturalne 24 listopada br. - fot.red. Joanna Dębiec
 • Święto Pluszowego Misia - spotkanie najmłodszych i przyszłych Czytelników w czchowskiej Bibliotece - fot.red. J.Dębiec
 • Archiwum

CIEKAWOSTKA INTERNETOWA – CZCHÓW DAWNIEJ

Administrator.

CIEKAWOSTKA INTERNETOWA – CZCHÓW DAWNIEJ

W ostatnim czasie udało się redakcji, dzięki dociekliwym Czytelnikom, trafić na bardzo ciekawy czchowski profil, założony na facebooku pod nazwą Czchów Dawniej. Jest prowadzony atrakcyjnie i rzetelnie. Można na nim znaleźć wyjątkowe stare fotografie z Czchowa i okolic, opatrzone opisem, jeśli jest to możliwe, często poszerzonym o wiedzę zebraną od mieszkańców, pamiętających przeszłe wydarzenia. Można nie tylko zwiększyć lub zacząć gromadzić swoją kolekcję archiwalnych fotografii, często unikalnych, ale i wiedzę o przeszłości Czchowa. Dodatkowo administrator daje możliwość przesyłania swoich zbiorów archiwalnych, informacji o zdjęciach, wydarzeniach z nimi związanych, można umieszczać również bezpośrednio komentarze do zdjęć. Do społeczności skupionej wokół www.facebook.com/czchowdawniej dołączyło już ponad 100 internautów.

Zapytaliśmy autora o kulisy powstania profilu i jego funkcjonowanie.

- Jestem czchowianinem, który od zawsze interesował się historią tych okolic – napisał. Robię to „hobbystycznie”. (…) Generalnie chodziło o stworzenie miejsca, gdzie ludzie w różnym wieku (czasami różnica wynosi ponad 50 lat) mogą coś ciekawego wnieść swoim wpisem o historii tej ziemi. Wiele osób wysyła zdjęcia i cenne informacje na maila lub, komentując dany wpis, informuje o czymś ciekawym. Pojawiły się też pytania z innych kontynentów o nieżyjących już przodkach z tej ziemi. Staram się urozmaicać skromnymi, ale unikatowymi nagrodami poprawne odpowiedzi na zagadki lub nowych „fanów” serwisu.

Gratulujemy pomysłu, polecamy stronę www.facebook.com/czchowdawniej, tym bardziej, że dziś wielu z Czytelników, tak starszych, jak i młodszych, w dużej mierze korzysta z Internetu, a na profilu Czchów Dawniej będzie można odbyć prawdziwie sentymentalną podróż po Ziemi Czchowskiej sprzed lat.


Publikacja w: Czas Czchowa nr grudzień 2012

CIEKAWOSTKI Z SAMEJ NATURY

Administrator.

CIEKAWOSTKI Z SAMEJ NATURY

 

DOBRE NA BÓL GARDŁA I PRZEZIĘBIENIE

 

Płukanie gardła sokiem z buraków

Sok z buraka czerwonego od dawna znany jest jako wspaniały lek na bolące gardło. Jeśli nie mamy świeżego soku z buraków gardło można również płukać rozcieńczonym koncentratem (wg instrukcji na opakowaniu).

Przykładowy przepis:

Szklanka świeżego soku z buraków, jedna łyżka stołowa octu (winnego lub jabłkowego). Gardło należy płukać 6-10 x dziennie.

 

Płucz gardło wodą z solą

Płucz gardło wodą z dodatkiem soli - jedna łyżeczka soli na szklankę wody. Czynność tą powtarzaj 3-4 x dziennie.

PAMIĘTAJ! Płyn do płukania gardła powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.

 

Syrop z cebuli

Syrop z cebuli szybko pomaga na ból gardła oraz kaszel. Niżej kilka przepisów.

 • Cebulę należy zetrzeć na tarce, odcisnąć dokładnie sok. Do soku można dodać miód oraz cytrynę. Należy pić po 2 łyżeczki syropu 4-6 razy w ciągu dnia.
 • Pokrój 2-3 cebule w talarki. Talarki ułóż w słoiku warstwowo, oddzielając kolejne warstwy dobrze ubitej cebuli od siebie łyżką cukru. Na jeden słoik dodaj około 5 łyżek cukru. Słoik należy odłożyć na parę godzin (najlepiej na całą noc) w ciepłe miejsce. Syrop należy przyjmować po jednej łyżce stołowej 3 razy dziennie.
 • Zetrzyj jedno jabłko oraz jedną cebulę na tarce. Zmieszaj oraz wyciśnij dokładnie dok. Syrop pij 3 razy w ciągu dnia po 2 łyżeczki.

Dużo pij

Przyjmuj dziennie około 3 litrów płynów. Na chore gardło najlepiej pić herbatkę z sokiem malinowym, naparem z lipy, z miodem, naparem z czarnego bzu, kompot z imbiru oraz płyny bogate w witaminę C jak np. sok pomarańczowy, grejpfrutowy, woda z dużą ilością cytryny.

Przykładowe przepisy:

 • Szklanka gorącej wody, sok wyciśnięty z połowy cytryny, 2 łyżeczki miodu
 • Szklanka ciepłego mleka (w temperaturze ciała), 2 łyżeczki miodu, pół łyżeczki masła
 • Kompot z imbiru - korzeń imbiru (około 5cm) należy pokroić w cieniutkie plasterki, zalać szklanką wody. Gotować na małym ogniu przez około 20 minut. Przecedzić oraz dodać łyżeczkę miodu. Ciepły napój pić 2 razy dziennie.

Nawilżenie powietrza

Jeśli boli nas gardło należy zadbać, aby w pomieszczeniu, w którym przebywamy utrzymywała się duża wilgotność. Jeżeli nie posiadamy nawilżacza powietrza dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest położenie na ciepły kaloryfer mokrego ręcznika.

 

Oprac. red.


Publikacja w: Czas Czchowa nr grudzień 2012

CIEKAWOSTKA HISTORYCZNA - Czas Czchowa maj 2010

Administrator.

Zbliża się sezon turystyczny, przeczytajmy, jak Jan Burlikowski opisuje jedną z imprez sezonu letniego w Czchowie w roku 1963. Wielu z Czytelników na pewno z przyjemnością wróci do tamtych wspomnień.

"DNI MORZA W CZCHOWIE

7 lipca 1963 r. słoneczna, piękna pogoda ściągnęła do Czchowa tysięczne tłumy mieszkańców Brzeska, powiatu oraz licznych wycieczkowiczów i turystów z sąsiednich powiatów.

Odbywały się tam tradycyjne uroczystości Dni Morza. Na specjalnie zbudowanym podium popisywały się młodzieżowe zespoły artystyczne, a na zalewie czchowskiego jeziora podziwiano ślizgi na nartach wodnych i pływanie na żaglówkach. Kto miał ochotę i odpowiednie przygotowanie mógł popływać kajakiem po jeziorze. Niektórzy pływali na rowerach wodnych. Utworzone na miejscu drużyny siatkówki zaimprowizowały rozgrywki. Do późna w noc tańczono pod gołym niebem. Wieczorem, tradycyjne wianki i pokaz ogni sztucznych, zakończyły imprezy Dnia Morza w Czchowie.

Trzeba tu podkreślić, że Czchów coraz bardziej upodabnia się do atrakcyjnego letniska i miejscowości wypoczynkowej. Dziesiątki domków campingowych, bliskość lasu, piękna okolica, zagospodarowane jezioro z przystanią, dobre powietrze, możliwość ożywczej kąpieli w Dunajcu, oczywiście w miejscu dozwolonym, stwarzają doskonałe warunki odpoczynku dla ludzi pracy.

Dzięki poważnej subwencji Społecznego Komitetu Odbudowy stolicy i Kraju powstało tu szereg urządzeń dla letników i turystów. Buduje się chodniki, urządza kwietniki, zagospodarowuje cały teren. Czchów uzyska też własne wodociągi. Jednym słowem będziemy mieli na terenie naszego powiatu miejscowość letniskową, służącą nie tylko naszemu powiatowi, ale także letnikom z pobliskich, a nawet dalszych powiatów."

Wybrane z „Kroniki Powiatu Brzeskiego” Jana Burlikowskiego t.I  – rok 1963

BANKNOTY Z LAT 40

Administrator.

BANKNOTY Z LAT 40. - z prywatnych zbiorów p.Zofii Wojakiewicz z Czchowa


Dziesięć złotych - banknot z 1946 r.- rewers

BANKNOTY Z LAT 40

Dziesięć złotych z 1946 r. - awers banknotu

BANKNOTY Z LAT 40

Pięć złotych z 1941 r. awers banknotu

BANKNOTY Z LAT 40

Pięć złotych z 1941r. - rewers banknotu

BANKNOTY Z LAT 40