Sprawmy aby nasza łazienka była lśniąca i błyszcząca

Sprawmy aby nasza łazienka była lśniąca i błyszcząca

Ciężko w niej utrzymać idealny porządek, szczególnie przy kilkuosobowej rodzinie. Jeśli nie lubimy chemii, w sprzątaniu pomogą nam takie oto ekologiczne sposoby:

1). Lśniąca podłoga (za jednym zamachem) – najszybciej i najwygodniej zrobimy to za pomocą mopa elektrycznego. Jednym ruchem zbierzemy dziennie, zarówno mokre, jak i suche zabrudzenia. Na dodatek wcale nie musimy odkurzać podłogi przed myciem, ponieważ mop jednocześnie zbiera brud i od razu myje płytki podłogowe. Cztery obracające się rolki (tzw. pady) są cały czas zwilżane czystą wodą, za brudna trafia wprost do oddzielnego zbiornika razem z paprochami itp. Taki mop ma także specjalną funkcję Boost, która umożliwia usunięcie nawet uporczywych zabrudzeń.

2). Bateria pełna blasku (bez kamienia) – prostym, skutecznym i bez chemii sposobem na umycie baterii jest wykorzystanie cytryny. Miejsca, w których zgromadził się osad, potrzyjmy połówką cytryny. Odczekajmy 10-15 minut czasu i spłuczmy baterie ciepłą wodą. Efekt? Teraz w baterii możemy się przeglądać. Jeśli na kranie osadził się kamień, możemy go usunąć, stosując ekologiczny sposób: namoczmy miękką szmatkę w napoju typu cola lub w occie. Owińmy nią kran, aby przykryć powierzchnię z nagromadzoną warstwą kamienia, przymocujmy gumką recepturką. Od czasu do czasu spryskajmy szmatkę ponownie. Po 2 godzinach zdejmijmy i przetrzyjmy na sucho. Taki okład przywróci baterii blask.

3). Toaleta (bez osadu i bakterii) – uporczywe zabrudzenia i kamień wewnątrz muszli klozetowej szybko zlikwidujemy ekologiczną metodą, czyli octem jabłkowym. Doskonale czyści i jednocześnie dezynfekuje. Pół szklanki octu  jabłkowego wymieszajmy z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny. Uzyskanym roztworem wyczyśćmy toaletę za pomocą gąbki lub szczotki. Po czyszczeniu pozostawmy jeszcze na 15 minut, a następnie spłuczmy. Stosujmy tę metodę raz w tygodniu.

4). Płytki i fugi (idealnie czyste) – zacieki z mydła i wody na płytkach usunie specjalny środek do czyszczenia płytek albo domowy roztwór: szklanka octu wymieszana z 4 litrami ciepłej wody i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Żeby wyczyścić fugi, najpierw je zmoczmy, a potem rozprowadźmy wzdłuż nich proszek do pieczenia, na przykład szczoteczką do zębów (powinien się rozpuścić). Zostawmy na mniej więcej godzinę i zmyjmy ściereczką lub gąbką.

5). Wanna i umywalka (śnieżnobiałe) – niezawodny sposób na czyszczenie wanny to sok z połowy cytryny. Wymieszajmy go ze szklanką ciepłej wody i takim roztworem umyjmy dokładnie całą wannę. Usunie osad z mydła. Czystość i świeży zapach gwarantowane. Umywalka będzie wyglądała jak nowa, kiedy wyszorujemy ją samodzielnie zrobioną pastą z sody oczyszczonej i octu (do szklanki sody dodajmy 3-4 łyżki octu). Nałóżmy mieszankę gąbką i odczekajmy 5 minut. Następnie spłuczmy ją czystą wodą.