Jak zmienić salon w przytulną przestrzeń?

Jak zmienić salon w przytulną przestrzeń?

Pokój dzienny kojarzy się najczęściej z przytulną przestrzenią, w której spędzamy chwilę relaksu, a także przyjmujemy gości. W mniejszych przestrzeniach musi spełniać kilka funkcji naraz, bardzo często właśnie w salonie urządzamy miejsce do pracy, a czasami zapewniamy nocleg rodzinie. Jak stworzyć w tym wyjątkowym miejscu przytulną przestrzeń? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w aranżacji przytulnego salonu.

Strefa wypoczynku

Zanim przystąpimy do aranżacji warto zastanowić się jakie konkretne funkcje musi spełniać nasz salon i podzielić go na strefy. Najważniejsza jest strefa wypoczynku, w której umieścimy meble tapicerowane, takie jak sofa czy wersalka. Jeżeli mamy do zagospodarowania większą przestrzeń, idealnym rozwiązaniem będzie narożnik z funkcją spania. Taki wypoczynek możemy kupić prawo lub lewostronny w różnych, dogodnych rozmiarach. Jeżeli uwielbiamy spędzać czas z dużą rodziną przed telewizorem, rozważmy zakup narożnika w kształcie podkowy. Jego dwa boki będą pełniły funkcję szezlonga, a możliwość rozłożenia zapewni miejsce do spania dla gości. Dodatkowe boczne schowki świetnie sprawdzą się na miejsca dla pilota lub czasopisma, czy ulubioną książkę, a niezwykle praktyczna skrzynia na pościel pomieści nie tylko kołdrę i poduszki, można w niej przechowywać używane zimą koce, pledy lub okazjonalne ozdobne poduszki. W mniejszych pokojach dziennych dobrym rozwiązaniem jest rozkładana sofa lub wersalka. Co prawda drugie rozwiązanie kojarzy się z reliktem przeszłości ale coraz częściej jest produkowana w atrakcyjnych wzorach, które pasują do każdej stylistyki wnętrza, a możliwość jej rozłożenia daje niesamowity komfort.

Odpowiednie oświetlenie

Zadbajmy o to, aby w naszym salonie zainstalować dodatkowe światło. W strefie wypoczynku idealnie sprawdzi się nastrojowa lampa stołowa lub lampa podłogowa, o nieco przygaszonym naturalnym świetle. Jeżeli pokój dzienny służy nam również jako jadalnia, dobrze jest zamontować lampy na długim wysięgniku zwisające nad blatem. Takie umiejscowienie światła stworzy kameralną atmosferę podczas posiłków. Wpuśćmy do wnętrza również jak najwięcej światła dziennego. Zamiast ciężkich firanek zastosujmy rolety, którymi jesteśmy w stanie manewrować w razie potrzeby. Usuńmy z parapetów rozłożyste rośliny, lepszy efekt uzyskamy wstawiając je w wiklinowe kosze, umieszczone na podłodze. Zadbajmy również o czystość szyb w oknach aby promienie słoneczne mogły dotrzeć w nawet najbardziej zaciemnione miejsca.

Naturalne materiały

Żeby czuć się dobrze w salonie, stawiajmy na naturalne materiały zarówno wykończeniowe, jak i dekoracyjne. Deska podłogowa w naturalnych odcieniach dębu zauroczy swoją fakturą każdego miłośnika natury. W wersji szczotkowanej nada wnętrzu rustykalnego charakteru. Rozważmy zastosowanie lnu i bawełny na zasłony lub ozdobne poduszki wprowadzające przytulny nastrój. Ciekawym elementem wystroju może być ręcznie robiona drewniana komoda lub rzeźba od lokalnego rzemieślnika. Zwracajmy uwagę aby nasze dodatki tworzyły spójną całość ze stylem, w jakim urządzamy salon, nie wprowadzajmy aranżacyjnego chaosu. Na ścianach modnym elementem są lamele ścienne, które w miodowych odcieniach drewna ożywią przestrzeń. Nie zapominajmy o naturalnej roślinności, która swoją zielenią odmieni wnętrze i pozwoli zrelaksować się naszym oczom od ekranów telewizora lub komputera.

Chcąc stworzyć w salonie przytulną przestrzeń starajmy się używać ciepłych barw w kolorach ziemi. Oczywiście beże i brązy mogą się szybko znudzić dlatego dobrze jest dodać nieco głębokiej zieleni czy błękitu, które kojarzą się z naturą lasu i świeżym powietrzem. Dodajmy dekoracji, które podkreślą charakter mieszkańców, a w efekcie uzyskamy przytulną przestrzeń z duszą.

1 thoughts on “Jak zmienić salon w przytulną przestrzeń?

  1. Dobre punktowe oświetlenie, miękki dywan i oczywiście nie może zabraknąć kochanej rodziny!

Comments are closed.