Nasi partnerzy

 • Autokompleks
 • image
 • image
 • image
 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • Jaśkowy Sad
 • image

Fotoreportaże

 • Andrzejki z folklorem czyli Grupa śpiewacza KG Czchów i Klub Seniora Nasza Chata - w czchowskiej Leśniczówce - fot.red. Joanna Dębiec
 • Parada Bajkowa na Andrzejkowy czas - ciekawa i kolorowa inicjatywa szkoły specjalnej w Złotej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Roczek przedszkolnego Caritas w Jurkowie - fot.red. Joanna Dębiec
 • Twórcze i inspirujące obchody 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych Polka Niepodległa 2018 - Brzeskie Centrum Biblioteczno-Kulturalne 24 listopada br. - fot.red. Joanna Dębiec
 • Święto Pluszowego Misia - spotkanie najmłodszych i przyszłych Czytelników w czchowskiej Bibliotece - fot.red. J.Dębiec
 • Archiwum

Tydzień Bibliotek i widowiskowe czytanie na czchowskim rynku!

red. Joanna Dębiec.

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek "oczywiście" rozpoczęty! W całej Polsce to czas poświęcony promocji czytelnictwa, książek i bibliotek, tak więc biblioteki prześcigają się w ofertach i propozycjach wydarzeń czytelniczych. Podczas tych kilku dni majowych będzie można dostrzec ważną rolę biblioteki, która dziś nie ogranicza swojej działalności do wypożyczania książek, czy przekazywania wiedzy o regionie i o nauce, literaturze, czy sztuce. Dziś biblioteka, w tym i Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie - wychodzi do Czytelnika "z książką" proponując kluby dyskusyjne, spotkania autorskie, konkursy, warsztaty i różne formy przekazywania "żywego słowa" jak teatr, audycje, akcje głośnego czytania. Nawet w terenie - organizuje akcje rowerowe "Odjazdowy bibliotekarz" czy tak, jak we środę na rynku w Czchowie - swoisty haeppening czytelniczy. 

Tydzień Bibliotek i widowiskowe czytanie na czchowskim rynku!Tydzień Bibliotek i widowiskowe czytanie na czchowskim rynku!Zapraszamy! Od 10.00 - dla dzieci będzie czytany "Kot w butach", utwór Marii Konopnickiej "O Jasiu Wędrowniczku" i wybrane wiersze. Od 11.00 do 13.00 będzie można usłyszeć fragmenty "Lalki" Bolesława Prusa, a następnie fragmenty z wesela Jagny z Boryną z "Chłopów" Reymonta.

Tydzień Bibliotek i widowiskowe czytanie na czchowskim rynku!Tydzień Bibliotek i widowiskowe czytanie na czchowskim rynku!Przyjdź, posłuchaj, bohaterowie w strojach z różnych powieści, w plenerze, będą głośno czytać i wcielać się w role prezentowanych bohaterów. Bo warto czytać książki, rozwijając wyobraźnię i poszerzając wiedzę o świecie, zapraszamy na rynek w Czchowie. Czytajmy razem! 

Matury '2017

red. Joanna Dębiec.

Matury '2017Gdy wielu z nas jeszcze żyje majowym świętowaniem, maturzyści zwarci i gotowi przystąpili do matury! Wczorajszy dzień był pierwszym dniem ich zmagań z wiedzą - wczoraj literaturą, gdyż pisali egzamin z języka polskiego w stopniu podstawowym i rozszerzonym, dziś matematyka, natomiast weekend mają na przygotowanie się do kolejnych z języka i wybranego przedmiotu. Cóż, matury jeszcze potrwają przynajmniej do końca miesiąca, nie będziemy za ogólnopolskimi mediami stresować ich przywoływaniem tematów, zadań, co można było napisać i jak, życzymy im po prostu zdania matury! Pocieszę Was, to tylko krok do dalszej nauki, zdobywania doświadczeń, wykształcenia, pracy, być może dalszej nauki, kolejnej pracy... Kiedyś z sentymentem będziecie wspominać ten czas i to, że mogliście się tak beztrosko, tylko uczyć. Zachęcam do obejrzenia fotoreportażu z pierwszego dnia matur w Zespole Szkół im. kardynała Wyszyńskiego w Czchowie.

O Koncercie w Porąbce Uszewskiej i naszych patriotyczno-religilnych uroczystościach akapitów kilka

red. Joanna Dębiec.

Kwiecień zakończył się wydarzeniami kulturalnymi: 29. kwietnia opisany wcześniej Bieg Floriański i Gminny Dzień Strażaka, a wieczorem piękny i widowiskowy III Koncert Muzyki Filmowej w Porąbce Uszewskiej.

O Koncercie w Porąbce Uszewskiej i naszych patriotyczno-religilnych uroczystościach akapitów kilka 30. kwietnia o godz. 11.00 w kościele w Domosławicach, a właściwie przed ołtarzem polowym "u stóp Matki Bożej Domosławickiej", miało miejsce na prośbę i z inicjatywy OSP Biskupice Melsztyńskie uroczyste poświęcenie Figury św. Floriana, Patrona Strażaków, który będzie czuwał nad nimi w ich ciężkiej i ofiarnej służbie mieszkańcom w obliczu zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego. Fotoreportaż również dziś na stronie.

Uroczystości 3 Maja rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę w kościele parafialnym w Czchowie, a następnie goście prowadzeni przez orkiestrę strażacką ze Złotej, poczty sztandarowe OSP, szkół oraz harcerzy udali się do kina "Baszta", gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego młodzież ZSiP w Złotej zaprezentowała piękną patriotyczno-historyczną część artystyczną.

O XX Biegu Floriańskim i Gminnym Dniu Strażaka w Czchowie

red. Joanna Dębiec.

O XX Biegu Floriańskim i Gminnym Dniu Strażaka w CzchowieO XX Biegu Floriańskim i Gminnym Dniu Strażaka w CzchowieZa nami bogaty w wydarzenia długi weekend kwietniowo-majowy. Bieg Floriański, o którym wspominaliśmy już szerzej, a który po 20. latach - jak na początku był organizowany - odbył się w Czchowie, zgromadził sporo drużyn - dzieci, młodzieży, strażaków i biegaczy niezrzeszonych. Pogoda kaprysiła, ale wyjątkowo się udała dla organizatorów wydarzenia - przypomnijmy, zbliżał się 4 maja - Święto Patrona Strażaków św. Floriana - więc obok Biegu Floriańskiego, powstałego i organizowanego z inicjatywy strażaków, z ich czynnym udziałem - świętowano Gminny Dzień Strażaka. Trasa Biegu została wyznaczona wokół Rynku a następnie ulicą Węgierską do Miejskiego Parku Zieleni i Rozrywki, ścieżką przecinającą go w kierunku plebanii, obok kościoła i z metą na plantach naprzeciw Magistratu. Słońce pięknie przyświecało uczestnikom, tym samym podkreślając urok wiosennie malowniczego Czchowa. Dziewczęta ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Czchowskiej wabiły uczestników Święta kolorowymi i pachnącymi kanapeczkami - ekologicznie, zdrowo, pysznie... Na samych plantach ustawiono gar-kuchnię z żurkiem i grochówką, którą obsługiwali strażacy z OSP Jurków, a obok grill z kiełbaskami, serwowanymi przez panie z Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Zapachniało rozpoczęciem sezonu grillowego. Bieg zakończyło wręczenie medali, dyplomów, nagród oraz flag państwowych. Szczegółowe wyniki podamy w najbliższym numerze "Czasu Czchowa", za to zachęcamy do obejrzenia bogatego fotoreportażu z wydarzenia (w galerii na naszej stronie - fot. red. Joanna Dębiec: https://photos.google.com/share/AF1QipP_KL6knODIY6EyQGLSqJCyQzKtS1HZvjVXUqwakpI3GDGdnTY4bQECNQKfbQQBTg?key=OWxUb0pOX09nODJsRUQ5WXZBdGpLd1BGYnJHeHpn) - staraliśmy się pokazać uczestników Biegu i wszystkich, którzy zostali nagrodzeni i uhonorowani odznaczeniami strażackimi. Gratulujemy.

Dzień Otwartych Drzwi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie

red. Joanna Dębiec.

Dzień Otwartych Drzwi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w CzchowieZbliża się czas, gdy gimnazjaliści stają przed wyborem dalszej drogi kształcenia, dlatego szkoły ponadgimnazjalne organizują dla nich dni otwarte, pokazy, prezentacje, promocje, które mają pomóc młodym ludziom wybrać najlepszą dla nich pod wieloma względami szkołę, kierunek, tok nauczania. 26 kwietnia czchowski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w swoich murach gościł grupę niemal 300 uczniów klas trzecich gimnazjum z Czchowa, Jurkowa, Domosławic, Tymowej, Gnojnika, Łososiny Dolnej, Wojakowej, Uszwi i Złotej.

Pod tym linkiem można obejrzeć fotoreportaż redakcyjny: https://photos.google.com/share/AF1QipP0DHUPLyO7o1ACS6lAY7Gj5ROC_ZYKyqjO_NfDBLt1-8U0uC6hsuHfhzEuetQZ7w?key=bjBQWTFWTEZ3bDU3M2g5clZYWjdiR21EVm9YMF9n

Bardzo długa "majówka" w gminie Czchów

red. Joanna Dębiec.

Bardzo długa Bardzo długa Zapowiada się wyjątkowo ciekawy i bogaty w wydarzenia wydłużony weekend kwietniowo-majowy. Otóż już 29. kwietnia zapraszamy na XX Bieg Floriański do samego Czchowa, przypomnijmy, od kilku lat Bieg Floriański jest organizowany w różnych miejscowościach, ostatni miał miejsce w Tymowej. Jednak jubileuszowy Bieg wrócił do rynku w Czchowie, gdzie dzięki inicjatywie ówczesnego Komendanta dha Tadeusza Rajczaka i OSP Czchów został zorganizowany po raz pierwszy. Będzie to również okazja do świętowania w gminie Dnia Strażaka. Zapraszamy na popołudnie do Czchowa.

Natomiast na godz. 20.00 tego samego dnia zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki, szczególnie kibicujących uczniom i nauczycielom naszej domosławickiej Szkoły Muzycznej - na trzecie, już słynne, widowisko czyli Koncert Muzyki Filmowej do Porąbki Uszewskiej!

Zapraszamy na trzeci, słynny już, Koncert Muzyki Filmowej do Porąbki Uszewskiej

red. Joanna Dębiec.

Zapraszamy na trzeci, słynny już, Koncert Muzyki Filmowej do Porąbki UszewskiejJuż niebawem, 29 kwietnia 2017 r. o godz. 20.00 w Zespole Szkół w Porąbce Uszewskiej, odbędzie się 3 Koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach. Ponad 150 uczniów klas: orkiestry, chórów, rytmiki oraz śpiewu solowego - zaprezentuje 14 utworów - największych hitów muzyki filmowej t.j.: Gladiator, Incepcja, czy też Kung Fu Panda.

Przygotowanie artystów: Crushed Sounds BigBand - Dariusz Swoszowski, Chór - Aleksandra Bošković-Różak, Agnieszka Pamuła oraz Beata Radecka, Klasy Śpiewu Solowego - Ewelina Szybilska oraz Stanisław Duda, Choreografie rytmiczne - Żaneta Dudek, Akompaniament: Krystyna Man Li Szczepańska.

Organizatorzy: Szkoła Muzyczna I Stopnia w Domosławicach, Zespół Szkół w Porąbce Uszewskiej, Zajazd „Porąbka”,

"Czas Czchowa" obejmuje wydarzenie Patronatem Medialnym.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod nrem tel.: 14/ 66 56 730

Wydarzenie można śledzić na portalach społecznościowych:

FB: https://www.facebook.com/events/623236727867301/

Fanpage: https://www.facebook.com/crushedsoundsbigband/

Instagram: https://www.instagram.com/crushed_sounds_bb/

Oglądając się wstecz... "Droga Przełomu" dla uczestnika tegorocznej EDK

red. Joanna Dębiec.

Oglądając się wstecz... Święta Wielkanocne bardzo szybko zostały za nami, dlaczego? Może nie tylko dlatego, że trzeba było wrócić do pracy, szkoły, że już gimnazjaliści - "w ferworze walki" o każdy punkt na egzaminach gimnazjalnych, a maturzyści myślą o zbliżającym się początku maja i egzaminach dojrzałości... może też dlatego, że za oknami zamiast wiosennej energii i odnowy widzimy śnieg, deszcz, zszarzałe kolory nieba i ziemi... Jednak na pewno okres wielkiej odnowy i energii pozostał "żywy" i bliski dla tych, którzy w tym roku udali się w Ekstremalną Drogę Krzyżową, by w milczeniu modlić się, zmierzając się z własnymi możliwościami. Zatrzymać się, może cofnąć, by zmierzyć z własnym życiem i odnaleźć nowy sens. Dla nich na pewno czas Wielkiej Nocy i Zmartwychwstania Pańskiego, głębokie jego przeżywanie - nie minął.

Mamy dla Czytelników świadectwo i przemyślenia jednego z uczestników tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej - "Drogi Przełomu"...

Już po raz 5 wyruszyła z Tarnowa na Kozieniec Ekstremalna Droga Krzyżowa. W tym roku została dodana trasa licząca 65 km z Tarnowa przez Tuchów na Kozieniec. Ja wraz z moimi współtowarzyszami wybraliśmy trasę prowadzącą z Tarnowa przez Szczepanowice do Zakliczyna i dalej na Kozieniec (46 km)...

Wyniki konkursu wielkanocnego - gratulujemy naszym przedszkolakom!

red. Joanna Dębiec.

Wyniki konkursu wielkanocnego - gratulujemy naszym przedszkolakom!Tuż przed świętami, o czym wspominaliśmy, zostały ocenione prace artystyczne w Konkursie na "Koszyk Wielkanocny", organizowanym przez MOKSiR Czchów. Podajemy szczegółowe wyniki.

Komisja doceniając wysiłek i pomysłowość dzieci, które pod okiem swoich nauczycieli w przedszkolach i szkołach przygotowywały kosze, przyznała następujące miejsca:

I miejsce dla 7 grup: Skrzaty – Zespół Szkół i Przedszkola w Złotej, Pszczółki – Zespół Szkół i Przedszkola w Złotej, Żabki – Publiczne Przedszkole w Jurkowie, Misie – Publiczne Przedszkole w Jurkowie, Oddziału Przedszkolnego – Zespół Szkół w Tworkowej, kl. 0 A – Publiczna Szkoła Podstawowa w Czchowie oraz kl. 0 B – Publiczna Szkoła Podstawowa w Czchowie...

Przedświąteczne "co, gdzie, kiedy?"

red. Joanna Dębiec.

Już od dzisiejszego popołudnia będzie można kupić w kioskach, sklepach na terenie gminy Czchów - świąteczny numer "Czasu Czchowa", mamy nadzieję, że blisko 50-stronicowy magazyn spełni Czytelnicze oczekiwania, życzymy przyjemnej, interesującej lektury.

***

Warto wspomnieć, iż zaraz na początku kwietnia w galerii fotoreportaży na naszej stronie, pojawił się piękny fotoreportaż z "niebieskiej" akcji naszych czchowskich przedszkolaków z okazji Dnia Chorych na Autyzm. O samej akcji można będzie szerzej poczytać na łamach "Czasu Czchowa", zachęcamy do oglądania zdjęć. Warto.

***

Gazeta Krakowska - małopolski dziennik regionalny, w 2017 r. organizuje plebiscyt na najlepszego Strażaka Małopolski - ochotnika i zawodowca, najlepszą jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej województwa małopolskiego oraz najlepszą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Kandydatów można zgłaszać do 21 kwietnia. Głosowanie rozpoczyna się już w piątek, 14 kwietnia.

33 płatne staże czekają na młode osoby z obszarów wiejskich powiatu tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego

red. Joanna Dębiec.

33 płatne staże czekają na młode osoby z obszarów wiejskich powiatu tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego33 płatne staże czekają na młode osoby z obszarów wiejskich powiatu tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiegoPlanujesz zatrudnić pracownika? Przetestuj go na stażu finansowanym przez „Młodych Proaktywnych”

Ruszył piąty i zarazem ostatni w tym roku nabór na płatne czteromiesięczne staże w firmach, które są finansowane w ramach projektu „Młodzi Proaktywni”. To świetna okazja dla przedsiębiorstw planujących zwiększenie zatrudnienia na darmowe przetestowanie potencjalnych pracowników, z kolei dla osób bezrobotnych to szansa na zdobycie doświadczenia podczas płatnego stażu, a potem stałej pracy.

Staże są całkowicie bezpłatne dla pracodawców

Wynagrodzenie stażysty jest w całości finansowane ze środków projektu „Młodzi Proaktywni”. Dodatkowo w ramach projektu pokrywane są koszty badań lekarskich oraz ubezpieczenia. Do obowiązków pracodawcy należy jedynie zorganizowanie stanowiska do odbycia stażu, określenie zakresu obowiązków stażysty oraz przygotowanie oceny lub opinii po zakończeniu stażu...

"Droga Krzyżowa ze świętym Janem Pawłem II" - kolejna inicjatywa Grupy Młodzieżowej w Czchowie

red. Joanna Dębiec.

31. marca br. w czchowskiej parafii odbyła się Droga Krzyżowa ulicami miasta. Inicjatywa zorganizowania tego wydarzenia pojawiła się wśród członków Grupy Młodzieżowej, działającej przy parafii. -Księża przyjęli nasz pomysł z aprobatą - opowiadają młodzi ludzie. -Samo zorganizowanie tego przedsięwzięcia rozpoczęliśmy kilka tygodni wcześniej. Droga Krzyżowa była poświęcona życiu i nauczaniu naszego wspaniałego rodaka św. Jana Pawła II, którego 12. rocznicę śmierci wspominaliśmy w niedzielę 2 kwietnia.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościółku św. Anny na dolnym cmentarzu, następnie wszyscy uczestnicy udali się na wspólną drogę krzyżową ulicą Basztową na czchowski rynek.

Konkurs Recytatorski pt. „Zaczarowany świat wierszy” w poezji Danuty Wawiłow

red. Joanna Dębiec.

Konkurs Recytatorski pt. „Zaczarowany świat wierszy” w poezji Danuty WawiłowKonkurs został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czchowie. Głównym celem tegorocznej edycji stała się popularyzacja twórczości Danuty Wawiłow – poetki, prozaika, autorki słuchowisk radiowych i licznych tekstów piosenek.

Konkurs recytatorski to także doskonała okazja, aby móc rozwijać uzdolnienia artystyczne u dzieci oraz uczyć ich wrażliwości na słowo poetyckie. W konkursie udział wzięło 16 uczniów klas od I do III szkół podstawowych z terenu gminy Czchów. Wszyscy uczestnicy z pomocą swoich wychowawców przygotowali ciekawe i oryginalne interpretacje wierszy Danuty Wawiłow.

Przedstawienie i kiermasz "z sercem" dla Ani Gregorczuk - inicjatywa ZSiP w Złotej

red. Joanna Dębiec.

Wieczór wzruszeń, spełnień, radości i SERCA już za nami…

21 marca w pierwszy wiosenny wieczór w Zespole Szkół i Przedszkola w Złotej odbyło się przedstawienie pod tytułem „Po nitce do serca…”, połączone z kiermaszem krawieckich rozmaitości, zaprojektowanych i uszytych przez uczniów, rodziców, dziadków oraz nauczycieli na rzecz niepełnosprawnej Ani Gregorczuk z Wytrzyszczki. Kilka minut po godzinie 18.00 licznie zgromadzona publiczność obejrzała wzruszający spektakl musicalowy...

O akcji „Szybki PIT”

red. Joanna Dębiec.

O akcji „Szybki PIT”Szybki PIT to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników przy rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego (PIT). Akcja odbędzie się już po raz dziewiąty i obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. Małopolskie urzędy skarbowe przygotowały wiele udogodnień dla swoich podatników, które pomogą im rozliczyć się z podatku.

Dlaczego Szybki PIT? Bo składając PIT przez Internet, można zrobić to naprawdę szybko. Dodatkowo jest to proste i bezpieczne, a jednocześnie oszczędza czas i pieniądze. Nie trzeba przy tym drukować formularza, wypełniać go odręcznie czy kupować znaczka pocztowego.

W ramach tegorocznej akcji resort finansów przygotował dla podatników wiele udogodnień oraz narzędzi ułatwiających rozliczenia: