Nasi partnerzy

 • image
 • Instal-mont
 • Jaśkowy Sad
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Piknik czytelniczy uczniów klas IV.z Czchowa z okazji wrześniowego Dnia Książki - fot.red. Joanna Dębiec
 • Młodzież ZSP w Czchowie w ramach projektu Ze sztuką za pan brat, realizowanego przez Stowarzyszenie Iskierka Nadziei, pomalują ściany u chorych w ZOL-u - fot.red.Joanna Dębiec
 • Aranżacja wzgórza zamkowego i Grodziska w Czchowie - od 5. do 15. września 2018 - fot.red. Joanna Dębiec
 • Akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie - Narodowe Czytanie
 • Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze '2018 w Tymowej - fot.red. Joanna Dębiec
 • Archiwum

Dziś rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

red. Joanna Dębiec.

Dziś rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i MieszkańOd 1 kwietnia do 30 czerwca br. będzie prowadzony w Polsce spis powszechny (oficjalna informacja podana przez GUS 31 marca). Udział w spisie jest obowiązkowy. Oprócz bezpośrednich wywiadów przeprowadzanych w domach i mieszkaniach Polaków przez rachmistrzów, po raz pierwszy spis prowadzony będzie także przez internet. Ma być podzielony na kilka etapów. Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa tzw. samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy. W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady przeprowadzą rachmistrzowie.

 

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. (NSP 2011) będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi dla strażaków gminy Czchów

red. Joanna Dębiec.

Złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi dla strażaków gminy Czchów26. marca br. w Krakowie 13-stu strażaków ochotników z gminy Czchów odebrało z rąk Dyrektor Gen. Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Pani Małgorzaty Bywanis-Jodlińskiej jedne z najwyższych odznaczeń państwowych, przyznawanych przez Prezydenta RP za działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Złote Krzyże Zasługi odebrali druhowie: Stanisław Kozdrój z OSP Czchów i Antoni Krzyżak z OSP w Biskupicach Melsztyńskich.

Na zdjęciu dekoracja złotymi Krzyżami Zasługi: dekorowany od prawej dh Antoni Krzyżak - OSP Biskupice Melsztyńskie, obok dh Stanisław Kozdrój, Naczelnik OSP Czchów.

Świat jest mały

red. Joanna Dębiec.

Świat jest małyPisaliśmy w newsletterach o trzęsieniu ziemi w Japonii, o jego konsekwencjach, teraz śledzimy i komentujemy informacje o Fukushimie i zagrożeniu ze strony reaktorów jądrowych. "Świat boi się kryzysu atomowego w Japonii" podają media, "- nieciekawie się dzieje, jak to do nas dojdzie to znów będzie drugi Czarnobyl..." "- aż strach pomyśleć, widziałam relacje, domy porywało, samochody jak kartoniki, straszne, a teraz jeszcze ta elektrownia jądrowa. Dobrze, że to daleko - rozmawiają ludzie spotykający się na w sklepie "nie, nam tu nic nie grozi, oglądamy na bieżąco telewizję - nie ma się co bać i wpadać w panikę, Ameryka tak, ale do nas to nie dojdzie" - dodaje sklepowa. Świat jest małyTak więc, mimo, że te zdarzenia nie są lokalne, dotykają w jakiś sposób nas, udziela się każdemu poczucie zagrożenia bezpieczeństwa. 16 marca w TVN 24 można było usłyszeć relację na żywo, co prawda z oddalonego nieco, ale nadal w Japonii - Sapporo. Korespondentem był... Michał Mazur (syn Jacka Mazura). Zobaczmy tę relację http://www.youtube.com/watch?v=Hj3l-XFEx5c

Gimnazjaliści mają okazję poznać oferty przyszłych szkół

red. Joanna Dębiec.

18 marca br. Zespół Szkół w Czchowie organizuje tradycyjne już Dni Otwarte Szkoły, podczas których można odwiedzić i obejrzeć czchowską placówkę, porozmawiać z nauczycielami, wziąć udział w przygotowanych przez uczniów prezentacjach. Zbliża się czas egzaminu gimnazjalnego, po tym czasie w zależności od wyników, będzie można wybrać szkołę ponadgimnazjalną. Warto poznać dokładnie oferty szkół, by później nauka i rozwijanie swoich umiejętności były zgodne z oczekiwaniami i, co najważniejsze, pozwoliły na skuteczne znalezienie się na rynku pracy

"Czas Czchowa" w kioskach już 17 marca

red. Joanna Dębiec.

Internauci, nasi Czytelnicy, zapewne obserwują zmiany, jakie dokonują się w samorządach na naszych oczach. Tym zaniepokojonym sygnałami z różnych stron regionu o zamykaniu placówek oświatowych, ograniczaniu budżetów, działalności, inwestycji, spieszę wyjaśnić, nikt nic nie będzie u nas zamykał, chociaż pasa we wszystkim trzeba będzie zacisnąć. A gazeta? Cóż, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Więc pojawiają się też różne pomysły na zmianę gazety, szukanie oszczędności. Czas Czchowa, jak inne gazety niskonakładowe, na pewno będzie ewoluował. Póki co, nadal wydawany jako miesięcznik.

Po karnawale

red. Joanna Dębiec.

Dziś rozpoczyna się Wielki Post, który potrwa 40 dni. Jest to dzień pokutny... W Polsce dzień ten nazywamy także Wstępną Środą (ponieważ jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, poprzedzającego Wielkanoc i "wstępem" do uroczystości wielkopostnych), albo Popielcem (ponieważ we wszystkich kościołach posypuje się tego dnia głowy wiernych popiołem z ubiegłorocznych palm wielkanocnych - a nie jak kiedyś sądzono, ze znalezionych na cmentarzu, startych na proch kości ludzkich). Księża sypiąc popiół na głowy przypominają wszystkim o śmierci, przemijaniu i znikomości rzeczy ziemskich słowami: Pamiętaj człowieku, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz...

Kiej ostatki, to ostatki...

red. Joanna Dębiec.

Kiej ostatki, to ostatki...Cieszcie się dziouchy i matki!
Kiej ostatki, to ostatki,
niech tańcują wszystkie babki!
Kiej ostatki, to ostatki,
Niech się trzęsą babskie zadki!

[Przyśpiewka ludowa]

Dziś Tłusty Czwartek, czy jak kto woli Babski Comber! W filii biblioteki w Jurkowie zebrały się więc "babki" na pogaduchach przy wyśmienitych pączkach domowej roboty, chruście i innych specjałach, słodkich a tłustych, jak na koniec karnawału przystało. Było śmiechu niemało, i wspomnień (chociaż skąd nazwa Babski Comber żadna babeczka nie wydedukowała, przypuszczam że i niewielu z nas wie - dla wszystkich specjalnie to, co poniżej) i uchylania tajemnic sztuki kulinarnej, ale o tym w marcowym "Czasie Czchowa" więcej napiszemy. Będą przepisy najlepszych kucharek! Zachęcamy zaś już dziś do obejrzenia fotoreportażu OKIEM REPORTERA.
Co wiemy o staropolskich "zapustnych" zwyczajach?
Tłusty Czwartek, zapowiadający koniec zapustów, od tłustych biesiad zwany tłustym, był obchodzony niezwykle hucznie i wesoło.

Wspomnienie o s. Kindze Kozdrój, jaką mało znaliśmy - działalność misyjna była jej pasją...

red. Joanna Dębiec.

Wspomnienie o s. Kindze Kozdrój, jaką mało znaliśmy - działalność misyjna była jej pasją...Siostra Kinga Kozdrój ze zgromadzenia sióstr służebniczek starowiejskich, zmarła wieczorem 26 lutego 2011 r., w 25. roku życia zakonnego. Od kilku lat zmagała się z ciężką chorobą. Miała 44 lata. Dziś, 2. marca o godz. 15.00 w kościele parafialnym w Czchowie - uroczystości pogrzebowe - przyp.red.
Wspomnijmy... Urodziła się w Czchowie w dniu 1 października 1967 roku, gdzie spędziła swoje dzieciństwo.

INFORMACJA - BĄDŹ OSOBIŚCIE NA BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II

red. Joanna Dębiec.

INFORMACJA - BĄDŹ OSOBIŚCIE NA BEATYFIKACJI JANA PAWŁA IIOddziałowa Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Czchowie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w pielgrzymce do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II.

Termin : 27 kwietnia - 04 maja 2011 r.

Uczestnicy pielgrzymki odwiedzą sanktuaria w Padwie, Loretto, Lanciano, San Giovanni Rotondo, Monte Angelo, Manopello, Rzym i Asyż. W Watykanie wezmą udział w modlitewnym czuwaniu i Mszy Świętej Beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych! Jeszcze są miejsca. (Wyjazd z Jurkowa).

Dokładne informacje można uzyskać telefonicznie – nr 0-14 66 39 011
Zgłoszenie (ze względów organizacyjnych) do 25 marca 2011 r.

OGŁOSZENIE

red. Joanna Dębiec.


OGŁOSZENIEW dniach 25, 26 i 27 lutego 2011r.  harcerze i zuchy z drużyn działających na terenie gminy Czchów przeprowadzą Publiczną Zbiórkę Pieniędzy (decyzja Starosty Brzeskiego SO.5311.1.2011.MW) na leczenie chorego na ostrą białaczkę ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Czchowie Kamila Motaka. Zbiórka przeprowadzona będzie w piątek w szkołach, w sobotę  na ulicach, przy sklepach na terenie Gminy Czchów oraz w niedzielę przy kościołach. Prosimy o poparcie tej inicjatywy. Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!
Harcmistrz Maria Motyka.

Kolejny Turniej Charytatywny i kolejne wsparcie, tym razem grali dla Kamila Motaka

red. Joanna Dębiec.

Kolejny Turniej Charytatywny i kolejne wsparcie, tym razem grali dla Kamila MotakaW akcję na rzecz Kamila Motaka, chorego na białaczkę, o którym pisaliśmy już na stronie, włączyli się sportowcy i urzędnicy. 13 lutego na hali sportowej w Czchowie odbył się Charytatywny Turniej Piłki Siatkowej. Zebrano dla Kamila blisko 940 zł, kolejne 350 zł udało się zebrać organizatorom (Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie) na terenie Urzędu Miejskiego. Przy oficjalnym przekazaniu efektów zbiórki była obecna Beata Nosek, bardzo pomogła swoim zaangażowaniem w organizację Turnieju chłopcu i jego rodzinie. Tato Kamila bardzo serdecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom za wsparcie i słowa nadziei. Takie inicjatywy i nam wracają wiarę w szczerość i dobrą wolę drugiego człowieka.

Echa 2010 roku...

red. Joanna Dębiec.

Echa 2010 roku...Zimą zmagaliśmy się z przeszywającym mrozem. Wiosną żegnaliśmy parę prezydencką. Latem walczyliśmy z powodzią. Jesienią poszliśmy do urn wyborczych. Rok 2010 był trudny i doświadczył każdego z nas. Te wszystkie wydarzenia, które objęły cały kraj, miały wpływ na kalejdoskop wydarzeń gminnych. „Czas Czchowa” je na bieżąco relacjonował. Warto obejrzeć naszą galerię – KALEJDOSKOP WYDARZEŃ 2010 ROKU w najnowszym Czasie Czchowa (nr styczeń/luty 2011 w kioskach) oraz w kolorze już dziś wieczorem na naszej stronie.

Noworocznie i jazzowo

red. Joanna Dębiec.

Noworocznie i jazzowoOstatnio na stronie pojawił się nowy fotoreportaż, tym razem z koncertu jazzowego w Łaziskach. Jazz Band Ball Orchestra w ubiegły weekend rozpoczął muzyczny nowy rok w Czchowie. Czy karnawałowe "jazzowanie" przejdzie do tradycji, tak jak pozostał w Czchowie Baszta Jazz Festival - to się okaże. W każdym razie fanów jazzu i przyjaciół Jacka Mazura oraz Jego krakowskiego zespołu nie brakowało. We wspaniale zaprojektowanych wnętrzach oranżerii Hotelu "Łaziska" na Zaporze koncerty nabierają wyjątkowego "smaku". Zapraszam na fotoreportaż - ze względu na chorobę - nieco później.

Uwaga grypa!!!

Administrator.

Ostrzegamy - grypa zatacza coraz szersze kręgi i dopada coraz więcej ludzi. W przychodniach  tłok - już na trzy godziny przed końcem pracy, nie można zarejestrować się do lekarza. Dbajmy więc o własne zdrowie i unikajmy, oczywiście w miarę możliwości, większych skupisk ludzkich - tam zawsze może trafić się ktoś zarażony. Gdy wirus już nas dopadnie, nie czekajmy aż całkiem nas "rozłoży", a połóżmy się choć na kilka dni do łóżka. Siebie wyleczymy i nie będziemy roznosicielami zarazków.
W związku z tym, że do naszej redakcji wirus także już dotarł, następne gazetowe wydanie Czasu Czchowa ukaże się z opóźnieniem, a być może, nawet w następnym miesiącu. Przepraszamy.

Poniżej prezentujemy linki opisujące jak można zwalczyć wirus grypy:

http://www.naturae.pl/news/show/jak-walczyc-z-przeziebieniem-i-grypa.html

http://www.zdrowiutko.info/jak-walczyc-z-grypa/

 

 

POTRZEBNA POMOC – CIĄG DALSZY

Administrator.

 

Do redakcji Czasu Czchowa wpłynęła od rodziców Kamila informacja, iż zgłosili swe dziecko do FUNDACJI PRZECIWKO LEUKEMII. KRS fundacji: 0000151978. Nr konta: 47 1240 1109 1111 0000 0516 5182 z dopiskiem: dla Kamila Motaka. Na rzecz fundacji można odpisywać 1 % z rozliczanych podatków, w imieniu Kamila i Jego rodziców, prosimy wszystkich, których serca nieobojętne są na los chorych dzieci, o dokonywanie takich odpisów - każda Państwa złotówka będzie cenniejsza niż złoto!