Nasi partnerzy

 • image
 • image
 • Autokompleks
 • image
 • Instal-mont
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

Fotoreportaże

 • Święto Owoców u przedszkolaków w Czchowie - fot. J.Dębiec
 • Święto Pluszowego Misia w czchowskiej Bibliotece - fot. red.
 • Katarzynki w gminie Czchów - inicjatywa w ramach Projektu Ośrodki Wsparcia - fot. J.Dębiec
 • Projekt
 • Zajęcia czytelnicze o książkach i wyobraźni z dziećmi z PSP Czchów w Miejskiej Bibliotece Publicznej
 • Archiwum

Nowy "Czas Czchowa" 15 maja

red. Joanna Dębiec.

Nowy Jak zapewne Czytelnicy zauważyli, gazeta ukazuje się w cyklu miesięcznym, jednak (co mamy zawarte w umowach z Partnerami Gazety) w roku wydajemy 2 numery łączone. Jest to spowodowane kwestiami finansowymi. W związku z uwagami Czytelników, aby "Czas Czchowa" z danego miesiąca ukazywał się w połowie, a nie na jego końcu, wykorzystaliśmy połączenie numerów marzec-kwiecień i spełniamy te oczekiwania. Kolejnego numeru "Czasu Czchowa" można się spodziewać w kioskach w połowie maja.

Jeśli Ktoś z Czytelników życzyłby sobie podzielić się swoimi refleksjami na temat ostatnich tragicznych wydarzeń w Polsce, do 4 maja br. można przesłać kilka słów w formie elektronicznej na adres redakcji              (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ), pocztą (Rynek 12, 32-860 Czchów) lub dostarczyć osobiście do redakcji.

 

KU PAMIĘCI

red. Joanna Dębiec.

KU PAMIĘCI ofiar Katynia sprzed 70.laty oraz tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem - w Czchowie przy ulicy Węgierskiej stanie kamienny obelisk. 3 maja br. w trakcie uroczystości rocznicowych Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, bezpośrednio po mszy św., właśnie w tym miejscu (skwer przy ul. Węgierskiej pod Grodziskiem) nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz posadzenie dwóch dębów, upamiętniających tych synów naszej ziemi, którzy znaleźli się na liście ofiar zbrodni Katyńskiej (zginęli rozstrzelani w Miednoje w 1940 r.). Tak miasto chce OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA te, tak ważne dla historii Polski - wydarzenia.

KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI KU PAMIĘCI Na zdjęciach - prace przygotowawcze: przywiezienie kamieni z miejscowego kamieniołomu na ulicę Węgierską i ustalenie położenia i wyglądu przyszłego obeliska.

Tydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czas

red. Joanna Dębiec.

Tydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czasTydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czasTydzień żałoby narodowej - jak przeżywaliśmy ten czasTydzień temu napisaliśmy o tragedii prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wiele się od tego czasu zdarzyło, media przybliżały każdy szczegół dotyczący katastrofy. Śledziliśmy, pewnie w większości przed telewizorami, przylot do Warszawy trumny z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz ostatni przejazd do Pałacu Prezydenckiego, a w kolejnych dniach - po zidentyfikowaniu zwłok - trumny z Panią Prezydentową i dalszymi ofiarami tej ogromnej tragedii. Media przygotowywały materiały prasowe, w których ludzie z najbliższego otoczenia tak Pary Prezydenckiej, jak innych osób poległych w katastrofie - przekazywały świadectwa ich życia, pasji, osiągnięć, zwykłych, ludzkich twarzy. Płakaliśmy słuchając wspomnień, modliliśmy się, wyrażaliśmy swoje współczucie tym, których bliscy odeszli i solidarność w obliczu ogromnej straty jako naród polski. Wielu z nas udało się osobiście pożegnać Parę Prezydencką w Warszawie (w najbliższym Czasie Czchowa postaramy się przygotować fotoreportaż z tych wydarzeń), wielu gromadziło się tu, na miejscu, na uroczystych nabożeństwach w intencji ofiar katastrofy połączonych z apelami poległych. Każda prawie cząstka Polski kogoś straciła, 16 kwietnia w Brzesku na uroczystym pożegnaniu zmarłych pod Smoleńskiem, na katyńskiej ziemi, zebrali się strażacy i ludowcy z powiatu brzeskiego.

PRAWO - Jak dochodzić odszkodowania

red. Joanna Dębiec.

PRAWO - Jak dochodzić odszkodowaniaPodawaliśmy niedawno informację, że można uzyskać odszkodowanie za słupy wysokiego, średniego napięcia, lub stację transformatorową - umiejscowione na gruncie przed rokiem 1990. 9 kwietnia br. "Dziennik Gazeta Prawna" w dziale Prawo na co dzień podaje w artykule Jak dochodzić odszkodowania za słupy umieszczone na działce, szczegółowe informacje m.in. w tym temacie. Czytamy "Właściciele działek z liniami energetycznymi, sieciami gazowymi lub wodociągowymi mogą ubiegać się o odszkodowania od firm przesyłowych. Mogą też składać wnioski o ustanowienie umowy o odpłatną służebność przesyłu." Warto zapoznać się z właściwą podstawą prawną i dowiedzieć się, jak i w jakich wypadkach można uzyskać odszkodowanie lub złożyć wniosek o ustanowienie służebności przesyłu.

W artykule konkretna wiedza prawna i wzór wniosku.

Najlepsi w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej

red. Joanna Dębiec.

Najlepsi w Gminnym Turnieju Wiedzy PożarniczejNajlepsi w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej12. kwietnia w Jurkowie odbyły się 20. już eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ph. "Młodzież zapobiega pożarom". 26. uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gminy Czchów przez ostatnich kilka miesięcy przygotowywało się z najważniejszych zagadnień w dziedzinie wiedzy pożarniczej.

Rusza Odnowa Centrum Czchowa

red. Joanna Dębiec.

Właśnie ruszyły prace w ramach Odnowy Centrum Czchowa. Będą utrudnienia w ruchu i problemy z parkowaniem. Warto skorzystać z parkingów przy ZUK oraz na tyłach Urzędu Miejskiego.

Jakich zmian możemy się spodziewać? Projekt obejmuje częściową przebudowę ciągów komunikacyjnych – pieszych w rynku: chodników i opasek chodnikowych, schodów terenowych, podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz poszerzenie przestrzeni publicznej rynku celem zapewnienia miejsc na lokalizację imprez kulturalnych i uroczystości;

Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa Rusza Odnowa Centrum Czchowa budowę parkingu po wcześniejszej likwidacji nasypów ziemnych (na pierzei północnej) - patrz zdjęcia - oraz likwidację schodów.

TRAGEDIA BLISKO KATYNIA - POLSKA W ŻAŁOBIE

red. Joanna Dębiec.

TRAGEDIA BLISKO KATYNIA - POLSKA W ŻAŁOBIEDziś, 10. kwietnia 2010 r. o godz. 8.56 blisko Smoleńska, ok. 15 km od Lasu Katyńskiego, doszło do katastrofy lotniczej samolotu prezydenckiego RP, w której zginęły wszystkie obecne na pokładzie osoby. Zginęła PARA PREZYDENCKA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ, szef IPN, NBP, dowództwo wojskowe RP, wiele osób - przedstawicieli polskiego rządu, parlamentu, rodzin ofiar katyńskich... Delegacja leciała na uroczyste obchody 70-lecia zbrodni Katyńskiej. Na liście osób, podanych oficjalnie przed godz. 13.00 przez media, znajduje się poseł Wiesław Woda.

Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową.

DAWIDEK JUŻ W DOMU :-)

red. Joanna Dębiec.

Dawidek Pabian, o czym redakcja dowiedziała się w rozmowie telefonicznej, już trzeci dzień jest w domu. Pierwsza operacja na otwartym serduszku, jaką dziecko musiało przejść około połowy roku życia w Monachium (kolejna czeka go na 2 latka) - udała się! Myślę, że wiele osób, które włączyły się w akcję zbierania funduszy na Jego operację, trzymało kciuki za jej pozytywny finał. Dawidek dochodzi do siebie, co bardzo cieszy.

Życzymy MU dużo zdrówka i sił, a rodzicom wytrwałości w walce o życie i zdrowie chłopca.DAWIDEK JUŻ W DOMU :-)

4 TYS. NA BASZTA JAZZ FESTIVAL

red. Joanna Dębiec.

4 TYS. NA BASZTA JAZZ FESTIVALOgłoszono wyniki I naboru wniosków do programu "Nasz region - nasza szansa" realizowanego przez Województwo Małopolskie. Łącznie do  programu zostało zgłoszonych 156 wniosków z całej Małopolski. 58 z nich zostało przyjętych.

Wśród nich jest zgłoszony przez MOKSiR XI Baszta Jazz Festival w Czchowie! Otrzymamy na niego dofinansowanie w kwocie 4 tys. zł.

INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI UZYSKANIA ODSZKODOWANIA

red. Joanna Dębiec.

Możesz uzyskać odszkodowanie za słupy wysokiego napięcia...

INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI UZYSKANIA ODSZKODOWANIANa stronie www.zakliczyninfo.pl podano informację, która może zainteresować również mieszkańców gminy Czchów. Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Tarnowie informuje, iż istnieje możliwość uzyskania odszkodowania za usytuowanie na gruncie słupów wysokiego i średniego napięcia oraz stacji transformatorowej. Podstawowym warunkiem ubiegania się o odszkodowanie jest to, że słup został postawiony na gruncie przed rokiem 1990. Jeśli tak jest, to należy przygotować odpis z księgi wieczystej, mapkę, numer działki oraz numery PESEL właściciela (lub współwłaścicieli) działki. Sprawy o odszkodowanie prowadzi Spółka z Warszawy, zainteresowanych odsyłamy do źródła, natomiast bliższe informacje na ten temat będzie można uzyskać na spotkaniu, które zostanie zorganizowane na terenie gminy (poinformujemy o terminie) i zdecydować indywidualnie, czy wykorzystać taką możliwość.

By podtrzymać tradycje świąteczne...

red. Joanna Dębiec.

By podtrzymać tradycje świąteczne...By podtrzymać tradycje świąteczne...Święta  Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku przypadają na początku kwietnia. Do tego pięknego, wiosennego CZASU przygotowujemy się w różny sposób. Porządkujemy domy i obejścia, w pracy staramy się odrobić tak, by móc spokojnie kilka dni poświętować, przygotowujemy się duchowo... wyciszamy, porządniejemy, porządkujemy sumienia. By podtrzymać tradycje świąteczne...Im bliżej świąt, tym bardziej ulegamy gorączce przedświątecznych przygotowań. W szkołach i przedszkolach (na zdj. przedszkolaki z Czchowa) dzieci robią pisanki wielkanocne, malują barany z masy solnej, wykonują stroiki świąteczne... Zadbajmy, by i w naszych domach znaleźć czas na wspólne malowanie pisanek, będzie okazja opowiedzieć o zwyczajach świątecznych - warto przekazywać dzieciom nasze piękne polskie tradycje.

Nie tylko w Dniu Kobiet

red. Joanna Dębiec.

„Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!” – pisał rozżalony Mickiewicz w DZIADACH…
Ten marny puch wieszcza przyjął się w naszej rodzimej kulturze na dość długo. Do dziś niektórym się zdaje, że za kobiety trzeba decydować, bo „słaba płeć” i takie tam.

Nie tylko w Dniu Kobiet

A tymczasem kobiety całkiem nieźle radzą sobie w dzisiejszej rzeczywistości – pracują, rodzą dzieci i wychowują, gotują obiadki, przygotowują święta, tworzą domową atmosferę, organizują cały dom, pilnują terminów wizyt szkolnych, lekarskich, rachunków, a przy tym kwitną i pięknieją. A może dziś warto zacytować inne słowa?

„ Baby, ach! te baby, czym by bez nich był ten świat...

Co tu grać, co tu kryć, spróbuj bez baby żyć,

gdy ci uda się taka sztuka, toś jest chwat.”

Ryszard Rynkowski & Andrzej Zaucha

Jakkolwiek, dziś 8 MARCA - DZIEŃ KOBIET. To święto miało już dawno zniknąć z naszego kalendarza, ale trzyma się całkiem nieźle. Wystarczy zrobić sondę w kwiaciarniach. Każda kwiaciarka powie, że sprzedaż kwiatów jest większa niż w Walentynki.

Każdy dzień, w którym ludzie dają sobie kwiaty jest dobrym dniem. Zwłaszcza, że ten stracił ideologiczne zęby.

"CZAS CZCHOWA" o Turnieju

red. Joanna Dębiec.

"Czas Czchowa" nr luty 2010 r. już od dziś w kioskach. W nim Czytelnicy znajdą m.in. relację z Turnieju Charytatywnego, który odbył się 20 lutego na hali sportowej w Czchowie. Dzięki niemu udało się uzbierać na operację Dawidka Pabiana ("GRALI DLA DAWIDKA") 5 tys. zł. Atmosfera towarzysząca wydarzeniu była niepowtarzalna, spróbowaliśmy ją pokazać w najnowszym fotoreportażu (patrz wyżej). Aż serce rośnie, gdy tylu młodych ludzi, ludzi z różnych środowisk, firm, organizacji skrzykuje się , by pomóc komuś zupełnie nieznanemu, dać coś z siebie. I za to serce należą się wszystkim, którzy pomogli biorąc udział w TURNIEJU, Organizatorom, Pomysłodawcom, wszystkim, którzy coś zrobili, by Dawidek Pabian mógł żyć i nadal się rozwijać dając radość rodzicom i wszystkim wokół - słowa uznania.

I jeszcze jedna dobra wiadomość - po wielu tygodniach ostrej zimy - odwilż, słońce i nadzieja na wiosenne ocieplenie.

Red.

CZAS CZCHOWA WŁĄCZA SIĘ W POMOC DLA DAWIDKA PABIANA

red. Joanna Dębiec.

KOCHANI!CZAS CZCHOWA WŁĄCZA SIĘ W POMOC DLA DAWIDKA PABIANA

Redakcja Czasu Czchowa, z Waszym zaangażowaniem i wsparciem, może pomóc Dawidkowi Pabianowi z Charzewic, który urodził się z bardzo poważną wadą serduszka (dwunapływowa komora lewa, przełożenie wielkich naczyń, zwężenie tętnicy płucnej, ubytek w przegrodzie międzykomorowej). Dziecko bez operacji kardiochirurgicznej (koniecznie około 6 miesiąca życia) - może nie przeżyć. Tej skomplikowanej operacji podjął się światowej sławy kardiochirurg prof.Edward Malec, ale niestety może ją przeprowadzić tylko w Monachium. Koszt operacji i niezbędnych badań wynosi 19 900 Euro! (ok. 100 tys.zł). Tych ludzi nie stać na wyłożenie takiej kwoty, robią co mogą, aby ją uzyskać i uratować synka, ale... został tylko miesiąc

Kościół w Czchowie oświetlony

red. Joanna Dębiec.

Kościół w Czchowie oświetlonyOd 8 stycznia br. czchowski kościół parafialny wieczorną porą prezentuje się okazale. Dookoła budowli zostały zamontowane reflektory, które włączając się równo z oświetleniem ulicznym, oświetlają zabytkowe mury od dołu. XIV-wieczny kośćiół gotycki, zasłonięty w okresie letnim przez drzewa, podświetlony i odkryty - zyskuje, budząc powszechny zachwyt.